Polityka Społeczna


Wybory bez barier !

Dodano: 16 października 2015

5 milionów głosów może zmienić wszystko!

Wybory bez barier

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczęli kampanię informacyjną Wybory bez barier. Jej celem jest zachęcenie wyborców z niepełnosprawnością do udziału w wyborach parlamentarnych 25 października br. oraz poinformowanie ich o dostępnych metodach głosowania i udogodnieniach w lokalach wyborczych.

W Polsce jest blisko 5 milionów osób z niepełnosprawnością, co stanowi 12,2% ludności kraju. To ogromna grupa obywateli, która powinna czynnie uczestniczyć we współtworzeniu polskiej demokracji i decydować o tym, kto będzie ich reprezentował w Sejmie i Senacie RP przez najbliższe cztery lata. Znowelizowany w 2011 r. Kodeks wyborczy zakłada wiele udogodnień dla wyborców z niepełnosprawnością m.in. możliwość głosowania przez pełnomocnika lub za pomocą nakładki na kartę do głosowania, sporządzonej w alfabecie Braille’a. Ponadto obecne przepisy nakładają na gminy obowiązek dostosowania co najmniej 1/3 lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością. Niestety, mimo tak wielu funkcjonujących ułatwień duża część spośród nich nie korzysta z możliwości oddania głosu.

–  Kampania „Wybory bez barier” nie jest pierwszą tego typu inicjatywą upowszechniającą pozytywne postawy społeczne i zachęcającą osoby niepełnosprawne do udziału w wyborach. Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz Fundusz angażuje się w tego rodzaju kampanie społeczne – powiedziała Teresa Hernik, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

  • Wybory są dla każdego z nas ważnym wydarzeniem. Ta kampania ma nie tylko zachęcić do tego, aby pójść na głosowanie czy pokazać jakie rozwiązania ułatwiają w nich udział, ale także przypomnieć o gwarancji dostępności wyborów dla wszystkich – powiedział Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepeł
  • Integracja brała czynny udział przy zmianie Kodeksu wyborczego w 2011 r., który oprócz uporządkowania istniejących już przepisów wprowadził także szereg istotnych, nowych rozwiązań skierowanych do wyborców z niepełnosprawnością. Dla mnie, jako prezesa Integracji, która od ponad 20 lat działa w Polsce, najważniejsze w kontekście wyborów jest to, że obecnie każdy wyborca z niepełnosprawnością może głosować, bo ma wiele różnych mechanizmów, które ułatwiają mu spełnienie obywatelskiego obowią Wobec tego nikt od głosowania nie powinien się uchylać. Dlatego apeluję: Wykorzystajcie siłę swojego głosu, bo 5 mln głosów może zmienić wszystko! – powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

„5 milionów głosów może zmienić wszystko” to hasło przewodnie kampanii „Wybory bez barier” przygotowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem kampanii jest zachęcenie wyborców z niepełnosprawnością do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych i poinformowanie ich o udogodnieniach, dzięki którym mogą oddać głos.

Kampania „Wybory bez barier” ma charakter ogólnopolski. W ramach kampanii przygotowane zostały: spoty radiowe i telewizyjne, animacje instruktażowe na temat udogodnień wyborczych, multimedialny informator wyborczy oraz w pełni dostępna strona internetowa (www.wyborybezbarier.org). Wszystkie te materiały mają zachęcić wyborców z niepełnosprawnością do udziału w zbliżających się wyborach, a także nakłonić ich bliskich do udzielenia pomocy przy głosowaniu.

Organizatorzy kampanii dostarczyli do wszystkich gmin w Polsce unikatowy pakiet informacyjny dla urzędników samorządów lokalnych organizujących wybory. Składa się on z „Informatora” i publikacji „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Urzędnicy znajdą w tym pakiecie szereg praktycznych informacji, porad i wskazówek. Materiały te mają wpłynąć na urzędników, aby w odpowiedni sposób pomogli wyborcom z niepełnosprawnością spełnić ich obywatelski obowiązek.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji będzie informowało o kampanii „Wybory bez barier” na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz stronie internetowej www.integracja.org, a także na Facebooku i Twitterze. Kampania potrwa do 24 października br.

Kampania informacyjna „Wybory bez barier” jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Więcej informacji na stronie www.wyborybezbarier.org

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...