Polityka Społeczna


Witaj szkoło !

Dodano: 03 września 2015

We wtorek przystąpiło do nauki 4,9 miliona uczniów. W nowy rok szkolny weszło także 650 tys. nauczycieli. Około 611 tys. uczniów rozpoczęło naukę w I klasach szkół podstawowych, wśród nich jest ponad 381 tys. sześciolatków.

Uczniowie, którzy w tym roku rozpoczęli naukę są drugim rocznikiem dzieci uczących się z przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej darmowego podręcznika “Nasz elementarz”. Podręcznik ten z założenia ma być wieloletni. Książki te są własnością szkoły udostępnianą uczniom, mają posłużyć co najmniej trzem rocznikom. MEN przygotował też podręcznik dla II klas pt. “Nasza szkoła”.

1 września tego roku po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej poszedł obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich. Są one urodzone w 2009 roku. W ubiegłym roku obok siedmiolatków do pierwszych klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków. Obok dwóch najmłodszych roczników uczniów szkół podstawowych prawo do korzystania z bezpłatnych książek od września mają uczniowie klas IV szkół podstawowych i I klas gimnazjów.

Od nowego roku szkolnego wchodzą też w życie przepisy, zgodnie z którymi prawo do wychowania przedszkolnego mają wszystkie czterolatki; oznacza to, że gmina będzie musiała znaleźć miejsce w edukacji przedszkolnej dla każdego dziecka 4-letniego, którego rodzice będą tego chcieli.

Nowy rok szkolny może oznaczać też protesty nauczycieli. Rok 2015 jest bowiem trzecim z rzędu rokiem, w którym nie dostaną oni podwyżek. Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (w zależności od ich stopnia awansu zawodowego od 83 zł do 114 zł). Stan ten nie podoba się związkom zawodowym. Domagają się one zwiększenia nakładów na edukacje, w tym podwyżek dla nauczycieli.

Źródło: serwis prasowy Związku Powiatów Polskich

Opublikował: admin Kategorie: Oświata, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...