Polityka Społeczna


Ujemny bilans demograficzny

Dodano: 13 maja 2015

Po przyroście ludności w latach 2008-2011, w ostatnich czterech latach liczba urodzeń spada.

Czwarty rok z rzędu maleje w Polsce liczba urodzeń i krajowi grozi zapaść demograficzna. 2013 to był najgorszy rok po II wojnie światowej. Ilość zgonów nad ilością urodzeń, ujemny bilans demograficzny wyniósł minus 15 tysięcy Polaków. Tak złego wyniku jeszcze nie było. Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym kwartale tego roku urodziło się ok. 90 tys. dzieci – to o prawie tysiąc mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W tym samym czasie wzrosła liczba zgonów. Zarejestrowano ich ok. 101 tys., a więc blisko 3,5 tys. więcej niż w roku poprzednim. Liczba ludności Polski się zmniejszyła. Pod koniec marca była o ok. 15 tys. mniejsza niż w końcówce ubiegłego roku i wyniosła 38,4 mln.
Jeśli ta tendencja utrzyma się w następnych kwartałach, wówczas spadek ludności naszego kraju jeszcze przyśpieszy. Jeżeli państwo nie wprowadzi skutecznych mechanizmów pomocy rodzinom, to “Polska będzie najszybciej wyludniającym się krajem w Europie”.

Według GUS u maleje także liczba zawartych małżeństw – na ślubnym kobiercu stanęło od stycznia do końca marca 15 tys. par, czyli o 600 mniej niż przed rokiem. Natomiast o ok. 1,6 tys. wzrosła liczba rozwodów – do ponad 18 tys.

Jak zatem widać z powyższych statystyk utrzymuje się niestety ujemny bilans przyrostu naturalnego na terenie całego kraju. Wszystkie powyższe informacje powinny inspirować polityków do analiz i strategicznych decyzji, które mogłyby odwrócić negatywne tendencje, których skutki już są odczuwalne.  Konieczna jest poważna i publiczna debata nad przyszłością każdej miejscowości, na co w ferworze codziennych problemów i skłonności do serwowania obywatelom doraźnych wrażeń,w tym także wyborczych, wciąż – niestety – nie ma dobrego czasu ani miejsca.

Źródło: serwis prasowy GUS
Opracowanie redakcyjne M.Kubeł

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...