Polityka Społeczna


To dorośli zgotowali dzieciom ten los

Dodano: 08 października 2012

Uroczystość 50 – lecia Domu Dziecka w Brodnicy to wspaniały czas refleksji i podsumowań.
Uroczystość otworzyła i gorąco witała przybyłych gości pani dyrektor Justyna Ignalewska.
Uroczystość zgromadziła wybitne osobistości z regionu. Przybyli przyjaciele i wolontariusze. Gośćmi specjalnymi byli wychowankowie i dawni pracownicy placówki. O wspaniały wystrój i oprawę zadbała pracownia plastyczna działająca w placówce przygotowując, jeszcze przed wejściem na salę, kiermasz i wystawę prac przeznaczonych na aukcję.

foto Mariusz Kubeł

Prezentujemy zapis rewelacyjnego wystąpienia  Eugeniusza Chojnickiego Dyrektora Domu Dziecka w Brodnicy w latach 1986-1993. prezentującego historię placówki:
„Miałem ten zaszczyt, że na końcu mojej drogi zawodowej trafiłem do domu dziecka w Brodnicy. Ponieważ w swoich pierwszych latach kariery zawodowej byłem dyrektorem internatu liceum pedagogicznego, zdawało mi się, że pokierowanie taką placówką placówką jak dom dziecka jest w zasadzie zabawą. Co znaczy jest bardzo łatwe. Dopiero praktyka, spojrzenie, zapoznanie się, otworzyły mi oczy, że to całkiem co innego. Że to całkiem inna specyfika i inaczej trzeba do problemu podchodzić. Całe szczęście, że wszedłem do zespołu wspaniałych niezapomnianych współpracowników, wychowawców, personelu administracyjnego i gospodarczego.

foto Mariusz Kubeł

Bo trzeba pamiętać, że w domu dziecka wychowawcami są wszyscy pracownicy. Nie tylko wychowawcy, nie tylko dyrektor ale również pracownicy administracyjni. Wspominam tę pracę w mojej długiej i dość różnorodnej karierze zawodowej jako tą najwłaściwszą która mi najbardziej odpowiadała. Aczkolwiek czasy w których pełniłem tę funkcję były bardzo trudne. Pamiętajmy, że były to lata przełomu. To była szalejąca inflacja, to był niedobór towarów, to był nowy system, gospodarka rynkowa. I na tle tej burzliwej gospodarki utrzymanie domu dziecka było naprawdę bardzo trudne. Ale daliśmy radę. Chciałem nawiązać do epizodu holenderskiego. O którym mało się w Brodnicy mówi a to jest przepiękna karta historii, oczywiście lokalna, stosunków polsko – holenderskich.  W 1988 roku po wizytacji kuratorium zostaliśmy wyróżnieni nagrodą, że piętnaścioro dzieci mogło wyjechać na wakacje do Holandii i zamieszkać  Ultrechcie.

foto Mariusz Kubeł

Tak też nawiązaliśmy pierwszy kontakt z Holendrami. I od tego momentu zaczyna się okres dużej pomocy dla domu dziecka. Pracownicy przypominają sobie jakie duże transporty żywności, odzieży a nawet mebli szły z zagranicy. Głównym organizatorem tej pomocy był Jan Lene.  Wspaniały człowiek który do Polski z transportami pomocy przyjeżdżał osobiście ponad 108 razy. To jest prawdziwy społecznik. Kontaktowaliśmy się w Holandii z wyznawcami kościoła katolickiego. A w Holandii być katolikiem to znaczy działać i pomagać. I katolicy stanowili tę wielką grupę która działała i zbierała dary, pomagała. Mogliśmy pieniądze które otrzymaliśmy przeznaczyć na remont domu. Bo przecież ten dom był stary, liczył grubo ponad 100 lat. Dom nie był przystosowany do funkcjonowania placówki opiekuńczo – wychowawczej dla ówczesnych czasów. Jest w ruchliwym miejscu otoczony ulicami, ruchem i rzeką. Brak placu zabaw. Warunki powiedziałbym ciężkie.

Eugeniusz Chojnicki - dyrektor w latach 1986 - 1993

Stawiamy w mieście pomniki i sam żałuje osobiście, że wcześniej nie zainteresowałem się tym problemem. Ale sądzę, że jeśli stać nas na jakieś tam pomniczki i pomniki lub pomniejsze inwestycje to czy nie było by dobrze żeby wystawić pomnik dzieciom potrzebującym pomocy. A te dzieci które przebywają w placówce rzeczywiście teraz potrzebują tej pomocy. Apeluję do władz tak tu licznie zgromadzonych – pomyślcie o tym temacie żeby można było wybudować zgodnie z dzisiejszymi  wymogami odpowiednią placówkę oświatowo – wychowawczą.
Przez progi tego domu przewinęła się ogromna ilość wychowanków. Różnie potoczyły się ich losy. Są ludzie którzy pokończyli studia wyższe, szkoły średnie, są też tacy gdzie się nie udało, różnie to jest. Ale obojętnie kto był dyrektorem, a było nas do tej pory łącznie z Panią Dyrektor Justyną Ignalewską, pięcioro od tego 1962 roku. Czyli 50 lat i 5 dyrektorów, tak się złożyło.

Dyrektor Justyna Ignalewska

Dlaczego mówię, że dom dziecka jest potrzebny? Część osób w Polsce bardzo krytykuje domy dziecka i ich funkcjonowanie twierdząc, że to pozostałość komunizmu. Ale ja ani w prasie ani w telewizji nie słyszałem żeby w którymś domu dziecka zabito dzieci. W rodzinie zastępczej takie rzeczy ostatnio mogliśmy doświadczyć. Więc problem jest dyskusyjny. Ze względu na zubożenie społeczeństwa kandydatów do domu dziecka będzie nadal bardzo dużo. Kandydatów do rodzin zastępczych tak samo. Jeżeli mówimy, że dziecko jest najważniejsze warto temu problemowi poświęcić więcej uwagi. Życzę przede wszystkim dzieciom aby wyrosły na dobrych ludzi i  obywateli. Żeby im się w życiu jak najbardziej powiodło.”

Apel Pana Chojnickiego odbił się bardzo żywą reakcją w wystąpieniach zaproszonych gości którzy składali życzenia i podziękowania. Dowodom uznania i podarkom dla wychowanków nie było końca.

foto Mariusz Kubeł

Dużą atrakcją były koncerty zaproszonych artystów.
Dziękuję Stowarzyszeniu Aktywnej Młodzieży w Brodnicy za zorganizowanie aukcji dzieł sztuki powstających w pracowni plastycznej domu dziecka. Środki zebrane podczas aukcji i kiermaszu  zostaną przeznaczone na dalszy rozwój artystyczny uzdolnionych wychowanków. Ofiarność i szczodrość osób biorących udział w licytacji przerosła wielokrotnie oczekiwania organizatorów aukcji. Dziękuję  tym bardziej, że mogłem osobiście tę aukcję poprowadzić.
Relacja i zdjęcia – Mariusz Kubeł

Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Pomoc Społeczna, Rodzina, Sylwetki, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...