Polityka Społeczna


Święto Wojska Polskiego

Dodano: 13 sierpnia 2015

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992. W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób słynną kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia.
Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jego więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego.
Tradycyjna defilada ulicami Stolicy
Jak informuje Departament Promocji Obronności MON, w tym roku w defiladzie wojskowej przemaszeruje (start ok. godz. 12.00) ulicami Warszawy ponad 700 żołnierzy. Przejadą m.in. czołgi Leopard 2A5, HMMWV, armatohaubice Dana, haubice samobieżne Krab, oraz Rosomaki. Na niebie zobaczymy zaś 60 samolotów i śmigłowców, m.in. F-16, Su-22, MIG-29, Mi-17, Mi-24, W-3 Sokół, C-130 Hercules oraz C-295M CASA. Nie zabraknie przelotu zespołów akrobacyjnych „Biało-Czerwone Iskry” oraz „Orlik”.

Uroczysta Odprawa Wart

Uroczysta Odprawa Wart

Po raz pierwszy w defiladzie mamy też zobaczyć m.in. komandosów jednostki GROM, a także z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Zobaczymy także Morską Jednostkę Rakietową z Siemirowic. Ulicami Warszawy przejdą również Amerykanie – na swoich transporterach Stryker. Zobaczymy prezentacje nie tylko najnowszego sprzętu używanego przez polską armię, ale także pojazdy i umundurowanie historyczne.

Źródło serwis prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej

Opublikował: m.kubel Kategorie: Nauka, Oświata, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...