Polityka Społeczna


Przyszłość należy do srebrnej ekonomii

Dodano: 28 września 2015

Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia  odbył się w warszawskiej Galerii Porczyńskich w dniach 24-25 września 2015 r. w Warszawie. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Idea tegorocznego Kongresu wynika z obecnych trendów demograficznych. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, osoby starsze będą odgrywały w nim coraz większą rolę. Dlatego konieczna jest aktywizacja społeczna osób starszych oraz zapewnienie im godnego życia w jak najlepszym zdrowiu, przez możliwie najdłuższy czas. Celem Kongresu jest podsumowanie dotychczasowych aktywności w ramach polityki senioralnej w Polsce oraz wypracowanie kluczowych wniosków dla dalszych działań.

Podczas I sesji plenarnej kongresu wykład wprowadzający, poświęcony strategii i realizacji Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce w latach 2014-2020, wygłosił minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Paneliści, w większości aktywnie zaangażowani w tworzenie polityki senioralnej i odpowiedzialni za jej realizację, zostali poproszeni o ocenę efektów programu z perspektywy 1,5 roku jego funkcjonowania. Wśród największych osiągnięć wskazano utworzenie stałej sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. To właśnie efektem pracy komisji było uchwalanie ustawy o osobach starszych, która nakłada na rząd obowiązek bieżącego monitorowania sytuacji osób starszych.

– Zdaniem ministra Kosiniaka-Kamysza  jednym z priorytetów dla państwa powinien być rozwój tak zwanej srebrnej ekonomii, w tym dostępu do wyspecjalizowanych usług geriatrycznych – Srebrna ekonomia, a więc produkty i usługi dedykowane dla seniorów, pozwalają podnieść standard życia osób starszych, a jednocześnie na tworzenie miejsc pracy dla młodych – powiedział minister.

Zdaniem Krystyny Lewkowicz, Prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, ważną rolę w procesie integracji osób starszych – szczególnie kobiet, które często z uwagi na większą średnią długość życia, spędzają starość samotnie – odgrywa aktywność umysłowa. – Udział w zajęciach organizowanych przez instytucje takie, jak Uniwersytety Trzeciego Wieku, pozwala na aktywowanie zerwanych więzi społecznych. Umożliwia również pobudzenie talentów, które w przeszłości, z uwagi na brak czasu, nie mogły się rozwinąć – podkreśliła prezes Lewkowicz.

Źródło: MPiPS

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...