Polityka Społeczna


Polski rynek pracy jest coraz bardziej przyjazny dla kobiet

Dodano: 13 marca 2019

Polski rynek pracy jest coraz bardziej przyjazny dla kobiet – wynika z raportu „Women in Work Index”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Maleje luka płacowa między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn oraz spada stopa bezrobocia wśród pań. W najnowszej edycji badania awansowaliśmy właśnie na ósmą pozycję w rankingu

Eksperci PwC przeanalizowali sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zwracając uwagę m.in. na różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, aktywność zawodową obu grup, stopę bezrobocia oraz pracę w pełnym wymiarze godzin.

Z opublikowanego kilka dni temu dokumentu (obejmującego dane za 2017 roku) wynika, że najlepiej sytuacja kobiet na rynku pracy wygląda w Islandii i Szwecji, a trzecie miejsce na podium przypadło Nowej Zelandii.

Również polski rynek pracy jest coraz bardziej przyjazny dla kobiet. W zestawieniu awansowaliśmy na ósmą pozycję, plasując się w rankingu przed m.in. Finlandią, Belgią, Kanadą czy Szwajcarią. W poprzedniej edycji badania byliśmy „oczko” niżej, a w 2000 roku plasowaliśmy się dopiero na 19 miejscu.

W sumie, od 2000 roku awansowaliśmy więc aż o 11 pozycji. Autorzy badania podkreślają, że tylko Luksemburg zanotował  w tym czasie większy skok w rankingu, awansując z 23 na 6 miejsce w rankingu.

Eksperci PwC podkreślają, że nasz awans to wynik m.in. coraz mniejszej luki płacowej w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn oraz coraz niższej stopie bezrobocia. Dla porównania podają, że w 2000 roku stopa bezrobocia wśród kobiet wynosiła w Polsce 18 proc., żeby w 2017 roku spaść do poziomu 5 proc.

Z raportu dowiadujemy się również, że w 2017 roku różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn w Polsce wynosiła 5 proc., czyli w porównaniu z poprzednią edycją zmalała o 2 proc. To po Luksemburgu (4 proc.) najlepszy wynik w całym OECD, dla którego średnia wyniosła 15 proc.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...