Polityka Społeczna


Plaga nielegalnych domów seniora

Dodano: 20 marca 2015

Najwięcej problemów z nielegalnymi placówkami opiekuńczymi mieli w ostatnich czterech latach urzędnicy wojewody mazowieckiego.

Zgodnie z przepisami ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163) każda placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym i w podeszłym wieku, powinna posiadać zezwolenie wojewody i wpis do rejestru państwowego. Jednak część prywatnych domów seniora od początku swojej działalności nie jest w stanie spełnić tych wymogów, dlatego świadomie nie dopełnia obowiązku rejestracji. Taki obowiązek miał zagwarantować pensjonariuszom właściwe standardy bytowe i opiekuńcze. Od 2010 roku zaostrzyły się przepisy, które z założenia miały spowodować, że nie będzie nielegalnych domów seniorów. One jednak nie skutkują – co więcej właściciele takich domów nie chcą ich zamykać, mimo nakładanych kar finansowych. Pierwsze kary mogą wynieść 10 lub 20 tys. zł (w zależności od liczby mieszkańców takiej placówki). Jeśli jednak urzędnicy stwierdzają, że dom nadal działa, mimo nałożonych kar – wtedy właściciel musi się liczyć z jeszcze surowszym potraktowaniem – “recydywiści” otrzymują kolejną karę w wysokości 40 tys. zł. W województwie mazowieckim w ostatnich latach takich kar, 40-tysięcznych, było szesnaście. Zaostrzenie kar nakładanych przez wojewodów miało zmniejszyć liczbę prywatnych placówek całodobowej opieki dla osób starszych, które działają bez zezwolenia.

Właściciele placówek bardzo pomysłowo starają się obchodzić przepisy rejestrując działalność inną niż faktycznie wykonywaną. Prowadzą wynajem pokoi lub pobyt dzienny z możliwością noclegu. Pojawiają się także stowarzyszenia świadczące usługi opiekuńcze swoim członkom na zasadach wzajemności – cokolwiek by miało to znaczyć.
Ze strony organizatorów takich placówek płyną głosy o nieżyciowych wymaganiach wynikających z Ustawy. Zgłaszają Oni potrzebę złagodzenia niektórych wymogów, których niespełnienie uniemożliwia rejestrację domu seniora. Dotyczy to np. placówek mieszczących się w domach jednorodzinnych, gdzie nie można zainstalować wymaganej przepisami windy.

Źródło: serwis prasowy MPiPS
Opracowanie redakcyjne M. Kubeł

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...