Polityka Społeczna


Owoce i warzywa objęte embargiem na cele charytatywne

Dodano: 26 sierpnia 2014

Minister Rolnictwa zwrócił uwagę, że proponowane przez Komisję Europejską rozwiązania dla producentów owoców i warzyw, które nie mogą być eksportowane na rynek rosyjski wskazuje przede wszystkim na przekazywanie owoców i warzyw na cele charytatywne. Federacja Polskich Banków Żywności oraz przedstawiciele innych organizacji pozarządowych obecnych na spotkaniu z ministrem rolnictwa potwierdzili swoją gotowość do odbierania żywności. To szansa na zapobiegnięcie marnotrawstwu żywności na ogromną skalę, pomoc żywnościową dla najuboższych Polaków oraz wsparcie polskich rolników w sytuacji kryzysu.
21 sierpnia 2014, w Ministerstwie Rolnictwa odbyło się spotkanie przedstawicieli Federacji Polskich Banków Żywności, PCK, Caritas Polska i PKPS z Ministrem Rolnictwa Markiem Sawickim oraz Prezesem Agencji Rynku Rolnego Radosławem Szatkowskim. Spotkanie dotyczyło przekazywania na cele społeczne produktów objętych embargiem rosyjskim (owoce i warzywa).
Banki Żywności zrzeszone w Federacji są na dzień dzisiejszy gotowe przyjąć nawet 900 ton żywności świeżej tygodniowo i przekazać ją do organizacji, które zajmują się dożywianiem najuboższych i potrzebujących m.in. do: jadłodajni, noclegowni, domów samotnej matki, hospicjów, świetlic środowiskowych i innych.

– Takie przekazywanie będzie odbywało się po wyższych stawkach rekompensat i w całości za środki unijne – poinformował Minister Rolnictwa, apelując jednocześnie za pośrednictwem mediów do rolników, aby wysokojakościowe produkty zdejmowali z rynku właśnie w ten sposób.
Producenci rolni z uznanych grup producenckich, a także indywidualni rolnicy od 18 sierpnia mogą zgłaszać chęć przekazania owoców i warzyw na cele społeczne do Agencji Rynku Rolnego.
Koszty transportu do miejsca wskazanego przez organizacje pomocowe pokryją środki z unijnych rekompensat. Banki Żywności i organizacje społeczne będą przyjmować owoce i warzywa wyłącznie dobrej jakości.
Federacja Polskich Banków Żywności apeluje do rolników o przekazywanie dobrych jakościowo owoców i warzyw
na cele charytatywne
Źródło: serwis prasowy Ministerstwa Rolnictwa

 

Opublikował: m.kubel Kategorie: Dobre praktyki, Pomoc Społeczna, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...