Polityka Społeczna


Nowe szkolnictwo zawodowe

Dodano: 09 października 2014

Czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego.

Już od pewnego czasu bardzo wielu gimnazjalistów i rodziców gimnazjalistów zastanawia się: “jeśli nie liceum ogólnokształcące to co”. I o ile przeciętny rodzic i przeciętny gimnazjalista ma pojęcie na temat liceów ogólnokształcących w swojej okolicy, to zdecydowana większość nie ma zielonego pojęcia, jakie są szkoły zawodowe, nie mówiąc o tym, jakiej jakości są te szkoły – powiedziała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podczas konferencji poświęconej edukacji zawodowej w Polsce.

820 mln euro z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 ma być przeznaczone na wsparcie szkolnictwa zawodowego. 120 mln euro dzielonych będzie centralnie, a 700 mln poprzez programy regionalne – poinformowano MEN. Dlatego minister zapowiedziała uruchomienie już w lutym przyszłego roku specjalnej internetowej mapy zawodów i szkół, na której mają się znaleźć informacje na temat każdej szkoły zawodowej, z adnotacją do jakich zawodów ona przygotowuje, ilu ma uczniów, jaki jest w niej poziom zdawalności egzaminów zawodowych i kwalifikacyjnych oraz matury. Jak mówiła, chce, aby mapa była dostępna dla uczniów po feriach zimowych.

Kluzik-Rostkowska mówiła także, że po to, by szkoły zawodowe przestały być postrzegane, jako szkoły drugiego wyboru, konieczne jest takie ich wzmocnienie, by dawały uczniom obok zawodu także bardzo dobre wykształcenie ogólne. Stąd Ministerstwo Edukacji Narodowej zaplanowało szereg działań usprawniających szkolnictwo zawodowe, które podejmowane będą nie tylko w tym roku szkolnym, ale także w latach następnych.

Działania te mają prowadzić m.in. do dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, uelastycznienia ścieżek zdobywania kwalifikacji zawodowych, pomocy uczniom i rodzicom w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej poprzez wzmocnienie doradztwa zawodowego na wszystkich etapach nauki.

Planowane jest także wspieranie nauczycieli szkół zawodowych. Służyć temu mają szkolenia oraz tzw. szkoły ćwiczeń. Będą to szkoły wyróżniające się poziomem nauczania, w których studenci przyszli nauczyciele będą mogli odbywać praktyki przed rozpoczęciem pracy. Szkoły te będą też pomagać w podnoszeniu kwalifikacji nauczycielom już uczącym w szkołach. Część ze szkół ćwiczeń dedykowana ma być właśnie nauczycielom ze szkół zawodowych.

Kluzik-Rostkowska mówiła, że planowane jest doposażenie bazy technicznej i dydaktycznej szkół zawodowych. Zaznaczyła, że zależy jej także na upowszechnianiu dualnego modelu kształcenia, czyli łączącego naukę w szkole z nauką zawodu bezpośrednio w miejscu pracy.

Planowane jest opracowywanie kursów multimedialnych umożliwiających naukę z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz rozszerzanie oferty szkolnych i pozaszkolnych form kształcenia, np. kursy dla uczniów i absolwentów liceów ogólnokształcących odbywające się poza czasem nauki. Pani Minister Podkreśliła, że zbadania wymaga jeszcze wiele obszarów dotyczących kształcenia zawodowego.

Źródło: serwis prasowy MEN

Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata

4 komentarze

 1. these details napisał(a):

  548527 919232I believe other web site owners should take this internet site as an example , really clean and wonderful user genial style . 201871

 2. Appliance Repair napisał(a):

  208505 917878quite good post, i undoubtedly adore this excellent web site, carry on it 821521

 3. top kiwi casino sites napisał(a):

  626740 712948I actually like forgathering utile information, this post has got me even a lot more information! . 190264

 4. go to the website napisał(a):

  777491 869550Wonderful internet site, determined several something entirely new! Subscribed RSS for later, aspire to see far more updates exactly like it. 976727

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...