Polityka Społeczna


Nieznany organ człowieka – Interstitium

Dodano: 06 kwietnia 2018

To niesamowite, ale w 2018 roku odkryto nowy, nieznany dotychczas organ w ciele człowieka. Na dodatek jest on jednym z największych organów i pełni szereg ważnych funkcji życiowych. Jak to możliwe, że do tej pory naukowcy nie mieli o nim pojęcia?

Interstitium, bo tak nazwano ten nowy organ, to struktura podobna do elastycznej sieci składającej się z połączonych włóknami kolagenowymi niewielkich przestrzeni wypełnionych specjalnym płynem, który od nazwy organu jest określany mianem interstycjalnego.

Nowy organ występuje między warstwami skóry i w tkankach układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowego. Wykrywa się też jego ślady w mięśniach i naczyniach krwionośnych. Gdy podsumuje się gdzie występuje interstitium okazuje się, że jest to jeden z największych ludzkich organów. Nikt nie wie jak to możliwe, że pozostawał tak długo niezauważony?

Okazuje się też, że jest on bardzo ważny, bo pełni istotne funkcje, na przykład wywołuje właściwości amortyzujące powodując, że tkanki pozostają w dobrej formie i nie uszkadzają się pod wpływem pracy innych organów, na przykład pompującego krew serca. Uwagę badaczy zwrócił zwłaszcza płyn interstycjalny, który rozprzestrzenia się po całym organizmie. Zwrócono uwagę, że może o pełnić ważną rolę w szybkim rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych.

Za odkrycie interstitium odpowiadają naukowcy z USA (NYU School of Medicine, University of Pennsylvania) oraz z Izraela (Mount Sinai Beth Israel Medical Center). W trakcie badania endoskopowego u jednej z pacjentek, wśród pobranych od niej próbek różnych tkanek zauważono taką, która wyglądała na uszkodzoną ze względu na obecność niezidentyfikowanych malutkich pustych przestrzeni. Okazało się, że to pozostałości interstitium, które później badacze wiedzący czego szukać, odkryli również w innych pobranych wcześniej próbkach.

To niezwykłe, że do tej pory nie ustalono istnienia tego organu. Eksperci sugerują, że jest to możliwe, ponieważ podczas konwencjonalnych badań bazuje się na analizach wyciętych tkanek, które są martwe, a to oznacza, że płyn interstycjalny nie jest już w nich obecny, a przestrzeń gdzie się znajdował zapada się pozostając niezauważona. Obecność interstitium odkryto tylko dzięki zastosowaniu zaawansowanego endoskopu laserowego, który pozwala wiernie obrazować żywe tkanki.

Źródło: www.zmianynaziemi.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Nauka

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...