Polityka Społeczna


Nie możemy pozostać obojętni

Dodano: 14 sierpnia 2013

Ekonomia Społeczna

Nie możemy pozostać obojętni
O roli Anioła Ekonomii Społecznej i istocie wspierania ważnych inicjatyw dla społeczeństwa mówi Karolina Katarzyna Kuzia dyrektor zarządzająca międzynarodową firmą doradczą UnitedCast Entertainment Sp. z o.o. Oddział w Polsce.
Wspierała Pani partnerstwo na rzecz odpowiedzialnej mody. Zacznijmy może jednak od wyjaśnienia, co to tak naprawdę znaczy odpowiedzialna moda?

Anioł Ekonomii Społecznej - Karolina Katarzyna Kuzia

Chyba wszyscy słyszeliśmy o tragedii, jaka niedawno miała miejsce w Bangladeszu, kiedy runął budynek Rana Plaza, w którym znajdowało się kilka fabryk odzieżowych. Zginęło wówczas ponad tysiąc ludzi, a niemal pół tysiąca trafiło do szpitala. Przykre, że dopiero po tej tragedii zarówno wielkie światowe, jak i polskie marki, zaczęły się interesować, w jakich warunkach są produkowane ich ubrania. Dopiero teraz większość tych producentów głośno się zastanawia, w jak skrajnie niekorzystnych warunkach pracują tam ludzie. Dlatego myślenie o odpowiedzialnej modzie powinno się zaczynać właśnie od wytworzenia odpowiednich warunków dotyczących produkcji. Przecież powszechnie wiadomo, że większość tego typu światowej produkcji jest wytwarzana w Azji, gdzie delikatnie mówiąc, dochodzi do różnego rodzaju nadużyć w tym zakresie. W drugiej kolejności producenci powinni się skupić na ochronie środowiska naturalnego i jego bezpośrednich zasobów, wytwarzając produkty z ekologicznych albo recyklingowych materiałów i stosując przyjazne środowisku sposoby produkcji. Tylko zachowując powyższe standardy, będzie można mówić o odpowiedzialnej modzie.

W większości jesteśmy nastawieni na zakup ubrań od komercyjnych producentów. Czy w Polsce jesteśmy świadomi istnienia odpowiedzialnej mody?

Od wielu lat, w większości miast europejskich, odbywają się targi mody wpisujące się w idee ekologii. W Polsce tego typu wydarzenie odbyło się po raz pierwszy w październiku ubiegłego roku. Zorganizowała je w Łodzi Polska Zielona Sieć. Wprawdzie targi cieszyły się dużym zainteresowaniem, jednak nie można oprzeć się wrażeniu, że osób świadomych istnienia odpowiedzialnej mody w Polsce jest wciąż bardzo mało. Dlatego mam nadzieję, że dzięki tego typu przekazowi, z roku na rok będzie przybywać coraz więcej osób, które nie pozostaną obojętne wobec faktu, z czego i w jakim procesie powstał dany produkt, kto i w jakich warunkach go wyprodukował, a także czy użytkowanie i utylizacja danego produktu wpływa negatywnie na środowisko i otoczenie społeczne.

Jak w Pani przypadku wygląda praca Anioła Ekonomii Społecznej na rzecz partnerstwa?

Zaangażowanie mojej osoby oraz kierowanego przeze mnie przedsiębiorstwa w tego rodzaju działalność jest konsekwencją ścisłej współpracy, kontynuowanej od 2010 roku z UNDP oraz Global Compact. Jako spółka od kilku lat angażujemy się w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu i cały czas poszerzamy naszą wiedzę oraz doświadczenie w tym kierunku. Propozycja współpracy ze strony UNDP, to zarówno dla naszej spółki, jak i dla mnie osobiście, ogromne wyróżnienie oraz zwieńczenie dotychczasowych osiągnięć w zakresie działań prospołecznych, szczególnie tych z zakresu ekologii i ekonomii społecznej. W ramach naszego wsparcia świadczymy bezpłatne usługi doradcze w zakresie public relations, marketingu, a także prowadzimy różnego rodzaju działania lobbingowe. Do tej pory tego typu usługi realizujemy dla dwóch instytucji.

Obecnie jest Pani zaangażowana w działalność na rzecz rozwoju Funduszu Innowacji Społecznych dla Łodzi. Na czym polega innowacyjność tego projektu?

Jest to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie, którego celem jest rozwój danego miasta m.in. poprzez wykorzystanie potencjału jego mieszkańców oraz wzmocnienie młodych organizacji pozarządowych. Całość działań została zainicjowana przez Fundusz Innowacji Społecznych. Niezwykle istotną kwestią jest także to, że w te działania są zaangażowane władze miasta, które aktywnie wspierają cały projekt. Fundusz jest również wspierany przez szeroko pojęty biznes, który przekazuje odpowiednie środki na dofinansowanie najbardziej innowacyjnych pomysłów. Nad strategicznymi kierunkami całej inicjatywy, m.in. priorytetowymi obszarami wsparcia w danym roku, czuwa Rada Programowa stworzona przez pomysłodawców oraz fundatorów Funduszu.

Na jakim etapie jest realizacja Funduszu i jakie projekty są przez niego finansowane?

Obecnie Fundusz jest w bardzo zaawansowanej fazie rozwoju. Aktywnie wspiera wszelkie innowacyjne projekty, które przyczyniają się do rozwiązania problemów społecznych poprzez ich dofinansowanie. Jedną z instytucji, która otrzymała wsparcie była Fundacja „Słonie na balkonie”. Projekt autorstwa tej Fundacji realizowany będzie pod nazwą „Pierwsze kroki Zośki”. Jej podopieczni to pacjenci dziecięcego oddziału psychiatrycznego Szpitala im. J. Babińskiego. W ramach projektu powstanie wakacyjna, 20-osobowa grupa Zośki, czyli Zespołu Opieki Środowiskowej. W ciągu dwóch miesięcy eksperci przygotują program pomocy środowiskowej, który będzie realizowany przez wolontariusza środowiskowego po zakończeniu projektu. Wśród dofinansowanych inicjatyw znalazły się również projekty: „Silni razem” autorstwa Stowarzyszenia „Mocni w Duchu”, „Motylarnia” autorstwa Stowarzyszenia Twórców Kamienica 56 oraz „Niepokonani” autorstwa Fundacji Wsparcia Psychospołecznego.

Czy tego typu Fundusze będą realizowane jeszcze w innych miastach Polski?

Program zainicjowany w Łodzi jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce, ale mam nadzieję, że nie ostatnią. W przyszłości planowane jest uruchomienie identycznego projektu w Gdyni oraz Lublinie. Nie można również wykluczyć, że w niedalekiej przyszłości, w innych miastach, powstaną podobne przedsięwzięcia, które będą oparte na kanwie łódzkiego sukcesu. Już teraz można powiedzieć, że działania Funduszu przynoszą oczekiwane skutki. I co najważniejsze, tego typu działania są akceptowane i mocno popierane przez społeczność lokalną oraz biznes.

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Ogólnopolska organizacja pożytku publicznego zrzeszająca organizacje ekologiczne działające w największych miastach Polski. Jej celem jest rozwój w zgodzie z naturą, tworzy mechanizmy społecznej kontroli wydatkowania publicznych funduszy, zwiększenie wpływu konsumentów na jakość produktów. Wspiera również ekorozwój krajów Globalnego Południa oraz społeczeństwa obywatelskiego w Europie Wschodniej.

Fundusz Innowacji Społecznych dla Łodzi. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) we współpracy z Łódzką Federacją Organizacji Pozarządowych zwrócił się do Urzędu Miasta Łodzi z propozycją utworzenia Funduszu, który ma być wsparciem innowacyjnych projektów z obszarów: kultury, edukacji czy pomocy społecznej. Misją Funduszu jest poprawa jakości życia mieszkańców Łodzi oraz podniesienie ich aktywności obywatelskiej.

Źródło – Marcin Ziobro

 

Opublikował: m.kubel Kategorie: Pomoc Społeczna, Sylwetki, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...