Polityka Społeczna


Nagrody Prezydenta dla najlepszej opiekunki środowiskowej

Dodano: 30 listopada 2015

Już po raz szósty Prezydent Miasta Sopotu nagrodził najlepsze opiekunki środowiskowe, które opiekują się starszymi i niesamodzielnymi mieszkańcami Sopotu.

Plebiscyt „Opiekunka Środowiskowa Roku” to jedyne w Polsce wyróżnienie przyznawane opiekunkom w dowód uznania za ich pracę.

„Pani zaangażowanie i troska o drugiego człowieka, często samotnego i chorego, dają tym osobom poczucie bezpieczeństwa i szansę na godne życie. Osoby te darzą Panią wielkim zaufaniem i szacunkiem, traktując często jak członka rodziny. Życzę aby trudna i odpowiedzialna praca, którą wykonuje Pani z takim zaangażowaniem była źródłem dumy i satysfakcji” – te słowa do nagrodzonych opiekunek, w specjalnym liście gratulacyjnym, skierował Prezydent Sopotu.

 

– To dla mnie zaszczyt, że mogę się dzisiaj z Paniami spotkać i wręczyć nagroOpiekunka Roku 2015_1dy oraz wyróżnienia dla najlepszych opiekunek – mówiła Pani Joanna Cichocka – Gula – Wiceprezydent Miasta Sopotu. Za Waszą ogromną wrażliwość i oddanie z jakim wykonujecie swoją pracę zasługujecie na najwyższe uznanie.

W tym roku do tytułu „Opiekunka Środowiskowa Roku” nominowanych zastało 9 opiekunek z 3 organizacji pozarządowych, którym samorząd zleca świadczenie usług opiekuńczych dla mieszkańców Sopotu. Członkowie Kapituły: Pani Iwona Plewako, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sopotu, Pani Alina Cysewska, za-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, Pani Danuta Sokołowska, kierownik Działu Świadczeń sopockiego MOPS-u oraz Pani Renata Kaszyńska, pracownik socjalny Działu Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym, podkreślili, że wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie Panie wykonują swoją pracę z ogromnym zaangażowaniem. Kapituła nagrodziła z każdej organizacji jedną opiekunkę.

Tytuł „Opiekunka Środowiskowa Roku 2015” otrzymały: Pani Urszula Makowiecka (z Fundacji „Niesiemy Pomoc”), Pani Bożena Danek (z Polskiego Czerwonego Krzyża) oraz Pani Marzena Szuster (z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej). Przyznając to wyróżnienie organizatorzy chcą podnosić prestiż zawodu opiekunki środowiskowej, promować wysoką jakości ich pracy oraz zachęcić młodych ludzi do kształcenia się w tym pięknym ale trudnym zawodzie.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (np. sporządzanie lub dostarczanie posiłków), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację (np. toaletę całego ciała, zapobieganie odleżynom) oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem (np. wychodzenie na spacery, pomoc w kontakcie z instytucjami np. ZUS). Obecnie z takiej formy wsparcia za pośrednictwem sopockiego MOPS-u korzysta ok. 260 osób. Usługi te świadczy ok. 90 osób zatrudnionych w trzech organizacjach pozarządowych.

Opiekunka Roku 2015_2

Opiekunka Środowiskowa to zawód z przyszłością. Trudny, wymagający wielu umiejętności, siły i empatii ale dający ogromną satysfakcję. Ze względu na starzenie się społeczeństwa zapotrzebowanie na opiekę sprawowaną w domu będzie rosło. W Sopocie już teraz 27% mieszkańców to osoby w wieku poprodukcyjnym (kobiety 60+, mężczyźni 65+). Miasto podejmuje od wielu lat różne działania na rzecz seniorów aby zapewnić im jak najlepszą jakość życia.

Źródło: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie 

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...