Polityka Społeczna


Nagła przypadłość zdrowotna

Dodano: 09 sierpnia 2012

30 dni na dostarczenie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne.

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, np. na wakacjach, każdy pacjent ma prawo skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ z dnia 17 listopada 2011 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna  –  świadczeniodawca, zobowiązuje się udzielać świadczeń ubezpieczonym, nieznajdującym się na jego liście świadczeniobiorców oraz osobom innym niż ubezpieczeni m.in. dzieciom, które nie ukończyły 18. roku życia, kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu, w przypadkach uzasadnionych względami medycznymi, w szczególności w sytuacjach nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
Warto pamiętać, aby wyjeżdżając na wakacje wziąć ze sobą dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jednak dana osoba nagle zachoruje, a nie ma przy sobie dowodu ubezpieczenia, może taki dokument okazać później. W przypadku leczenia szpitalnego dowód ubezpieczenia pacjent powinien przedstawić w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia leczenia, o ile nadal przebywa w szpitalu. Jeżeli w tym terminie nie jest to możliwe, dokument ten może być przedstawiony w ciągu 7 dni od zakończenia udzielania świadczeń. W innym przypadku np. w przychodni – obowiązuje termin 7 – dniowy. Jeśli pacjent nie przedstawi dowodu ubezpieczenia w ww. terminach, świadczenie zostaje udzielone na jego koszt.

Dodatkowo w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy i w święta pacjenci mogą zgłaszać się do wyznaczonych placówek, które realizują świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w stanach nagłych także na szpitalny oddział ratunkowy.
Źródło biuro prasowe Rzecznika Praw Pacjenta

Opublikował: m.kubel Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina, Wyróżnione

Jedna Odpowiedź

  1. free forex signals napisał(a):

    615349 755637This site is often a walk-through like the information you wanted in regards to this and didnt know who to question. Glimpse here, and you will certainly discover it. 98879

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...