Polityka Społeczna


Mocna kontynuacja Emp@tii

Dodano: 22 października 2014

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zamierza stworzyć centralny system gromadzenia danych o osobach ubiegających się o świadczenia.

W bazie danych systemu, nazwanego Emp@tia, znajdą się informacje o około 4 mln polskich rodzin. Dane – w tym informacje bardzo wrażliwe – będą przechowywane w centralnych rejestrach aż przez 10 lat. O wprowadzaniu tej jakże kosztownej platformy komunikacji w obszarze Zabezpieczenia Społecznego pisaliśmy już wielokrotnie na naszych łamach.

Nowelizacja do tego systemu ma wprowadzić zmiany, gdzie urzędnicy z jeszcze szerszymi niż obecnie uprawnieniami do kontrolowania osób starających się o środki z pomocy społecznej, będą sprawdzać ich jeszcze bardziej rygorystycznie. W założeniu ma to wyeliminować nadużycia przy pobieraniu zasiłków. Powstanie centralny system kontroli osób aplikujących o środki z pomocy społecznej. Resort pracy w ogóle nie podaje przyczyn, dla których tak mocno zamierza dokręcać śrubę kontroli. Nic nie wiadomo o tym, żeby w ostatnim czasie wzrosła liczba wyłudzeń świadczeń z pomocy społecznej.

Jeden skutek wprowadzania tego rodzaju zmian jest pewny: „empatia” pozostanie tylko w nazwie systemu oraz stanowić będzie poważne zagrożenie dla praw osób korzystających z pomocy społecznej. Osoba ubiegająca się o zasiłek jest uzależniona od decyzji urzędnika, pytana nawet o najwrażliwsze informacje raczej nie zgłosi sprzeciwu, w obawie przed negatywnymi konsekwencjami. Urzędnik zaś, powołany do tego, żeby pomagać, zostanie postawiony w roli policjanta kontrolującego najintymniejsze szczegóły życia osoby, która przychodzi po pomoc. Ostro przeciwko tym zmianom opowiedziały się organizacje pozarządowe z obszaru zabezpieczenia społecznego, które zwracają uwagę, że osoby w trudnej sytuacji są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje tak daleko idącej ingerencji w prywatność.

Jeśli propozycje resortu wejdą w życie, każdy urzędnik będzie mógł zwrócić się po informacje do banku, szkoły czy poradni lekarskiej, z której korzysta osoba aplikująca o zasiłek. Dostęp do tego typu danych pozwoli pracownikom socjalnym na daleko idącą kontrolę życia prywatnego (czasem wręcz intymnego) osób starających się o pomoc społeczną. Tym bardziej, że propozycja resortu nie zawiera żadnych gwarancji chroniących przed nadużyciami. Przeciwnie – o informacje będzie mógł wnioskować każdy urzędnik, a nie, jak np. w przypadku urzędów skarbowych, tylko naczelnik urzędu skarbowego. Proponowana przez ministerstwo pracy nowelizacja to kolejny przykład polityki ignorującej prawa osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Poprzednia propozycja dotycząca profilowania osób bezrobotnych zaraz po wejściu w życie została szeroko skrytykowana nie tylko jako dyskryminująca i stygmatyzująca osoby bezrobotne, ale też jako niemożliwa do stosowania w praktyce, co bardzo podkreślają nawet kierownicy jednostek z obszaru Zabezpieczenia Społecznego.

Źródło: serwis prasowy Fundacji Ponaptykon
Opracowanie redakcyjne: M. Kubeł

Opublikował: m.kubel Kategorie: Pomoc Społeczna, Rodzina, Służby Zatrudnienia, Z życia wzięte

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...