Polityka Społeczna


Liczba miejsc dla maluchów wzrośnie o 70%

Dodano: 20 sierpnia 2018

Aż 143 tys. miejsc opieki dla najmłodszych może działać do końca 2018 r. To wzrost o ponad 70% od 2015 roku. W ciągu zaledwie 2,5 roku liczba instytucji opieki dla dzieci do lat trzech w Polsce wzrosła o 49%, z niecałych 3 tys. do prawie 4,5 tys. placówek.

– “Rozwijamy instytucje opieki dla najmłodszych. Dzięki rządowemu wsparciu ich liczba cały czas rośnie, a opłaty ponoszone przez rodziców są niższe. Od 2018 r. trzykrotnie, do 450 mln zł rocznie, zwiększyliśmy środki na powstawanie i utrzymanie miejsc dla maluchów”- powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W sumie ministerstwo na rozwój żłobków i klubów dziecięcych przeznaczyło w ciągu prawie trzech lat (2016-2018) aż 750 milionów złotych. We wcześniejszych latach rocznie na ten cel przeznaczano 100 mln zł, a od 2015 r. 151 mln zł.

Przełomowe zmiany wprowadzono w 2017 roku wraz z nowelizacją tzw. ustawy żłobkowej przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wprowadziła ona ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu żłobków i klubów dziecięcych. Zniesiony został wymóg posiadania w żłobku co najmniej dwóch sal przeznaczonych na pobyt dzieci.

Wprowadzono możliwość większej integracji żłobków i klubów dziecięcych z przedszkolami. Wydłużono czas przebywania dzieci w klubach dziecięcych do 10 godzin, tak jak ma to miejsce w żłobkach. Rodzice zyskali większy udział w podejmowaniu decyzji związanych z prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego, a także dokonywania kontroli warunków pobytu maluchów w tych placówkach.

Wprowadzono także normy żywienia dzieci w żłobkach. To nowa jakość, bo wcześniejsze przepisy nie regulowały kwestii żywienia, wskazując tylko obowiązek zapewnienia wyżywienia w żłobkach oraz higienicznych oraz możliwości higienicznego spożywania posiłków.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. O ile na koniec 2015 roku funkcjonowało 2 990 placówek, to na koniec 2017 roku ich liczba wzrosła do 4 271, czyli aż o 42 proc. Przybyło również miejsce dla dzieci – z 83,9 tys. w 2015 roku do blisko 111,4 tys. na koniec 2017 roku.

– “Najnowsze dane z lipca pokazują, że w całej Polsce mamy już 4 460 placówek dla maluchów oferujących prawie 126 tys. miejsc opieki. Ok. 16,6% dzieci od 1. do 3. roku życia jest objętych opieką w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennego opiekuna. Uwzględniając dzieci pod opieką niań, wskaźnik „użłobkowienia” wynosi 17,8%”- mówi minister Rafalska.

W porównaniu do 2015 roku liczba miejsc opieki dla najmłodszych dzieci zwiększyła się o 49 proc. Miejsc opieki starczy już dla prawie 126 tys. dzieci. To ok. 42 tys. więcej niż w 2015 roku.

W dalszym ciągu w ok. 67% gmin w Polsce brakuje żłobków czy klubów dziecięcych.

– “Nadrabiamy zaległości. Musimy szukać nowych rozwiązań, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie z powodu słabej infrastruktury tworzenie żłobków jest wręcz niemożliwe” – tłumaczy minister Rafalska. Rozwiązaniem może być instytucja opiekuna dziennego. – “Wprowadzone przez nas zmiany ułatwiają tworzenie instytucji dziennego opiekuna. To szansa na tworzenie miejsc opieki nad dziećmi w małych społecznościach.”  – dodaje minister.

Resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch + funkcjonuje 8 lat. W listopadzie 2015 r. wprowadzono zmiany w programie dzięki czemu wzrosła liczba tworzonych miejsc dla najmłodszych ze średniej ok. 4 tys. miejsc rocznie do ok. 5,6 tys. miejsc w 2016 r. i ok. 8,4 tys. miejsc w 2017 r., dzięki umożliwieniu ubiegania się o dofinansowanie do tworzenia nowych miejsc przez podmioty niegminne.

W 2018 r. – na skutek kolejnych zmian w programie oraz trzykrotnego krotnego zwiększenia środków na rozwój żłobków i klubów dziecięcych może powstać ok. 24 tys. miejsc, tj. ponad 6 krotnie więcej niż średniorocznie w latach 2011-2016. Liczba miejsc dla najmłodszych na koniec roku może wynieść 143 tys.

Opublikował: psakowski Kategorie: Oświata, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...