Polityka Społeczna


Liczba miejsc dla maluchów wzrośnie o 70%

Dodano: 20 sierpnia 2018

Aż 143 tys. miejsc opieki dla najmłodszych może działać do końca 2018 r. To wzrost o ponad 70% od 2015 roku. W ciągu zaledwie 2,5 roku liczba instytucji opieki dla dzieci do lat trzech w Polsce wzrosła o 49%, z niecałych 3 tys. do prawie 4,5 tys. placówek.

– “Rozwijamy instytucje opieki dla najmłodszych. Dzięki rządowemu wsparciu ich liczba cały czas rośnie, a opłaty ponoszone przez rodziców są niższe. Od 2018 r. trzykrotnie, do 450 mln zł rocznie, zwiększyliśmy środki na powstawanie i utrzymanie miejsc dla maluchów”- powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W sumie ministerstwo na rozwój żłobków i klubów dziecięcych przeznaczyło w ciągu prawie trzech lat (2016-2018) aż 750 milionów złotych. We wcześniejszych latach rocznie na ten cel przeznaczano 100 mln zł, a od 2015 r. 151 mln zł.

Przełomowe zmiany wprowadzono w 2017 roku wraz z nowelizacją tzw. ustawy żłobkowej przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wprowadziła ona ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu żłobków i klubów dziecięcych. Zniesiony został wymóg posiadania w żłobku co najmniej dwóch sal przeznaczonych na pobyt dzieci.

Wprowadzono możliwość większej integracji żłobków i klubów dziecięcych z przedszkolami. Wydłużono czas przebywania dzieci w klubach dziecięcych do 10 godzin, tak jak ma to miejsce w żłobkach. Rodzice zyskali większy udział w podejmowaniu decyzji związanych z prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego, a także dokonywania kontroli warunków pobytu maluchów w tych placówkach.

Wprowadzono także normy żywienia dzieci w żłobkach. To nowa jakość, bo wcześniejsze przepisy nie regulowały kwestii żywienia, wskazując tylko obowiązek zapewnienia wyżywienia w żłobkach oraz higienicznych oraz możliwości higienicznego spożywania posiłków.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. O ile na koniec 2015 roku funkcjonowało 2 990 placówek, to na koniec 2017 roku ich liczba wzrosła do 4 271, czyli aż o 42 proc. Przybyło również miejsce dla dzieci – z 83,9 tys. w 2015 roku do blisko 111,4 tys. na koniec 2017 roku.

– “Najnowsze dane z lipca pokazują, że w całej Polsce mamy już 4 460 placówek dla maluchów oferujących prawie 126 tys. miejsc opieki. Ok. 16,6% dzieci od 1. do 3. roku życia jest objętych opieką w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennego opiekuna. Uwzględniając dzieci pod opieką niań, wskaźnik „użłobkowienia” wynosi 17,8%”- mówi minister Rafalska.

W porównaniu do 2015 roku liczba miejsc opieki dla najmłodszych dzieci zwiększyła się o 49 proc. Miejsc opieki starczy już dla prawie 126 tys. dzieci. To ok. 42 tys. więcej niż w 2015 roku.

W dalszym ciągu w ok. 67% gmin w Polsce brakuje żłobków czy klubów dziecięcych.

– “Nadrabiamy zaległości. Musimy szukać nowych rozwiązań, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie z powodu słabej infrastruktury tworzenie żłobków jest wręcz niemożliwe” – tłumaczy minister Rafalska. Rozwiązaniem może być instytucja opiekuna dziennego. – “Wprowadzone przez nas zmiany ułatwiają tworzenie instytucji dziennego opiekuna. To szansa na tworzenie miejsc opieki nad dziećmi w małych społecznościach.”  – dodaje minister.

Resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch + funkcjonuje 8 lat. W listopadzie 2015 r. wprowadzono zmiany w programie dzięki czemu wzrosła liczba tworzonych miejsc dla najmłodszych ze średniej ok. 4 tys. miejsc rocznie do ok. 5,6 tys. miejsc w 2016 r. i ok. 8,4 tys. miejsc w 2017 r., dzięki umożliwieniu ubiegania się o dofinansowanie do tworzenia nowych miejsc przez podmioty niegminne.

W 2018 r. – na skutek kolejnych zmian w programie oraz trzykrotnego krotnego zwiększenia środków na rozwój żłobków i klubów dziecięcych może powstać ok. 24 tys. miejsc, tj. ponad 6 krotnie więcej niż średniorocznie w latach 2011-2016. Liczba miejsc dla najmłodszych na koniec roku może wynieść 143 tys.

Opublikował: psakowski Kategorie: Oświata, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...