Polityka Społeczna


Kredyty mieszkaniowe w złotych też są ryzykowne !

Dodano: 03 lutego 2016

Posiadacze kredytów we frankach na własnej skórze odczuli ryzyko kursu walutowego. Dla zadłużonych złotych podobny efekt może mieć podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Dodatkowe 5 punktów procentowych oznacza, że rata przeciętnego kredytu może wzrosnąć niemal o 900 zł. Jak podkreślają eksperci, taki scenariusz nie jest wcale nierealny, a wielu kredytobiorców nie ma nawet świadomości takiego ryzyka.

Kredytobiorcy złotowi dziś bagatelizują ryzyko wzrostu stóp procentowych, podobnie jak kiedyś zadłużeni we frankach szwajcarskich ignorowali możliwość umocnienia się szwajcarskiej waluty z 2 do 3 zł, a dziś za franka płacimy ponad 4 zł.

Kiedy można oczekiwać skoku stóp procentowych? Przede wszystkim wtedy, gdy nastąpi wyraźny wzrost inflacji. Gdy ceny szybko zaczną iść w górę, jednym ze sposobów na ich wyhamowanie będzie właśnie podwyżka stóp procentowych. Celem RPP jest utrzymywanie inflacji w okolicach 2,5 proc. (z możliwością odchylenia do 1 punktu procentowego w górę lub w dół). W założeniach do budżetu na 2016 rok przyjęto, że wyniesie ona 1,7 proc., podczas gdy obecnie jest ujemna (mamy tzw. deflację) i utrzymuje się na poziomie – 0,5 proc.

Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że ryzyko w przypadku wzrostu stóp procentowych może być znaczące. KNF obawia się jednocześnie, że kredytobiorcy mogą nie zdawać sobie z tego ryzyka sprawy. Jeszcze rok temu Komisja nakazywała bankom, by te przedstawiały klientom wyliczenia, jak wzrośnie rata ich kredytu, kiedy stopy procentowe wzrosną o 4 punkty procentowe.

W lutym 2015 roku postanowiła jeszcze mocniej dmuchać na zimne i wysłała do banków list, w którym rekomendowała, by klienci zanim podpiszą umowę na wieloletni kredyt, wiedzieli, co będzie ich czekać, jeśli stopy procentowe wzrosną jeszcze mocniej. Zdaniem urzędu większość klientów zbyt optymistycznie podchodzi do prognozowania przyszłych kosztów kredytu i domyślnie przyjmuje, że wysokość rat utrzyma się na aktualnym poziomie.

Komisja rekomenduje, by banki przedstawiały swoim klientom koszty obsługi kredytu w czterech scenariuszach: w sytuacji, gdy oprocentowanie kredytu jest na poziomie 3, 5, 10 i 15 proc. I sama przedstawia uproszczone wyliczenia: jeśli WIBOR 3M wzrósłby z poziomu 1,65 proc do 15 proc., rata modelowego kredytu zwiększyłaby się z 1322 zł do 4204 zł.

więcej na portalu: www.money.pl

Kolejny artykuł ukaże się po krótkiej przerwie – 10 lutego 2016r. ZAPRASZAMY !

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...