Polityka Społeczna


Konferencja w Akademii Pedagogiki Specjalnej

Dodano: 14 maja 2012

W ramach Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych 11 maja odbyła się  w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej  w Warszawie, konferencja pt. „Godne, niezależne życie osoby z niepełnosprawnością intelektualną – wsparcie w samodzielnym mieszkaniu”. Spotkanie zorganizowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Dzięki uprzejmości organizatorów mogliśmy wysłuchać m.in. prof. Irenę Lipowicz – Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Annę Firkowską-Mankiewicz – Akademia Pedagogiki Specjalnej oraz Krystynę Wyrwicką – Dyrektor Departamentu Pomocy Społecznej i Integracji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

APS

foto. politykaspoleczna.com

APS

foto. politykaspoleczna.com

W konferencji miało okazję uczestniczyć około 150 osób – przedstawicieli administracji publicznej oraz władz samorządowych. Mogli oni wysłuchać nie tylko reprezentantów organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim osoby, które na co dzień borykają się z danym problemem.
Wystąpienie Self-Adwokatów, czyli ludzi niepełnosprawnych walczących dzielnie o swoje prawa, było bardzo wyczekiwanym panelem. Każdy z nas ma prawo do godności.  Self-Adwokaci walczą o to, aby ich prawa były równe z naszymi.
Myślimy o swojej przyszłości, mamy marzenia, wyznaczamy cele. Jedni pragną wyjechać z kraju, inni zakładać rodziny, czy posiadać własne gniazdko, gdzie będą czuli się bezpiecznie. Ludzie niepełnosprawni intelektualnie chcą mieć takie samo życie jak „zwykli” ludzie i powinni mieć do tego prawo. Konstytucja zapewnia o poszanowaniu każdego obywatela, lecz nie każdy czuje się szanowany i sprawiedliwie traktowany.
„Jakie są Twoje plany życiowe?” – pada pytanie od prowadzącej panel z niepełnosprawnymi gośćmi. Słyszymy różne odpowiedzi: chcę mieć własne mieszkanie, chcę móc załatwiać samodzielnie sprawy w urzędzie, pragnę mieć kochającego męża i dzieci.

Pochód Godności

foto. politykaspoleczna.com

Osoby te nie mają pragnień ponad miarę, oni mają marzenia, które chce zrealizować każdy z nas. Dla nich jednak jest to trudniejsze. Ludzie nie akceptują ich odmienności, zamiast ułatwiać – utrudniają.
Wielką rolę w tym procesie do samodzielności i poczucia własnej godności, odgrywają opiekunowie. To oni wspierają swoje dziecko i dają wskazówki tak, aby pociecha mogła być jak najbardziej samodzielna. To oni walczą o prawa swoich dzieci, robią wszystko, żeby prowadzić normalne życie. Wiele fundacji, kół, stowarzyszeń na rzecz ludzi niepełnosprawnych powstało właśnie dzięki rodzicom, którzy mają na co dzień styczność z problemami swoich dzieci i wiedzą, czego one tak naprawdę potrzebują. Z pomysłodawcami takich projektów mieliśmy szansę spotkać się właśnie dziś. Chociaż różni ich zakres problemów, z jakimi się borykali to przyświeca im jeden, wspólny cel – usamodzielnić swoje dziecko i zapewnić mu przyszłość, o jakiej marzy. Mają świadomość, że kiedyś ich może zabraknąć. Co wtedy? Mama 29-letniego Wojtka przygotowuje syna na taką ewentualność, rozmawia z nim o tym i tłumaczy, że kiedyś może się tak zdarzyć. Marzeniem samego Wojtka jednak jest, aby zostać w mieszkaniu rodziców i w przyszłości utrzymać je samodzielnie. Postawił sobie cel, do którego chce wytrwale dążyć. Obecnie szuka pracy, która da mu stały przychód.
Podczas tej konferencji mieliśmy okazję poznać możliwości, jakie mają przed sobą właśnie ludzie niepełnosprawni. Wystarczą chęci otoczenia i wsparcie najbliższych.
Mieszkania chronione to jeden ze sposobów na usamodzielnienie się. Jest to miejsce, w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie przebywają na stałe przy wsparciu asystentów. Tam prowadzą normalne życie, mają obowiązki domowe – sprzątanie, gotowanie, zakupy. Dom jest szansą dla tych, którzy utracili bliskich lub z jakiś powodów nie mogą liczyć na ich wsparcie. Przykładem takiej placówki jest Dom Rodzinny im. Czesławy Rzymowskiej – był to pierwszy ośrodek w Polsce powstały w 1992 roku.
Mieszkania wspomagane natomiast łączą w jednym budynku osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz sprawne, których zadaniem jest pomóc w razie potrzeby. Każdy z mieszkańców ma do dyspozycji pokój z łazienką. Kuchnię oraz salon mają wspólną. Dzięki temu jednoczą się i dzielną obowiązkami.
Formą, dzięki której osoby dążące do usamodzielnienia przygotowują się do tego są mieszkania treningowe.  Zainteresowani wraz z trenerem przez parę dni (cykl może być powtarzany w zależności od potrzeb) uczą się wykonywania wszystkich czynności domowych. Jest to szansa sprawdzenia się w nowych warunkach i wyuczenia niezbędnych zajęć domowych.
Specjalnie dla Portalu politykaspoleczna.com

Karolina Orłowska – Studentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie

Opublikował: m.kubel Kategorie: Pomoc Społeczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...