Polityka Społeczna


Dobra sytuacja na rynku pracy

Dodano: 25 sierpnia 2017

We wszystkich głównych miarach rynku pracy przekraczamy rekordowe poziomy. Bardzo nas cieszy, że rośnie wskaźnik zatrudnienia, spada bierność zawodowa kobiet i cały czas odnotowujemy przyspieszenie wzrostu płac. Oby te tendencje się utrzymywały – tak dane GUS na temat rynku pracy komentuje minister Elżbieta Rafalska.

– „Najbardziej jestem zadowolona z malejącej liczby osób długotrwale bezrobotnych. To jest duża szansa dla osób bardzo długo wykluczonych z rynku pracy. W porównaniu z ubiegłym miesiącem liczba długotrwale bezrobotnych zmniejszyła się o 13 tys. osób” – mówi szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. – „Bardzo cieszy również spadek liczby bezrobotnych powyżej 50. roku życia” – dodaje minister Rafalska.

Według najnowszych danych GUS stopa bezrobocia  rejestrowanego w lipcu wyniosła 7,1 proc. Jednocześnie liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w lipcu spadła o 5 proc. w stosunku do tego samego miesiąca przed rokiem.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w II kwartale 56,7% wobec 56,2% w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Co ważne, rośnie też wskaźnik zatrudnienia. W II kwartale wyniósł 53,9 proc. wobec 53,2 proc. od stycznia do marca.

Na dobrą sytuację na rynku pracy wskazuje również stopa bezrobocia liczona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). W II kwartale br. stopa bezrobocia wyniosła 5%. To o 0,4 pkt. proc. mniej niż w poprzednim kwartale.

Podkreślenia wymaga, że przybywa ofert pracy. Miesiąc do miesiąca jest ich o 12,2%, a rok do roku – 6,3% więcej.

Zdaniem szefowej resortu pracy, spadki liczby bezrobotnych mogą się w najbliższym czasie nie powtórzyć. – “Za chwilę będą się kończyły prace sezonowe” – stwierdza minister Elżbieta Rafalska.

Jak podkreśla szefowa resortu pracy, dobra sytuacja na rynku pracy oznacza sporo wyzwań dla pracodawców. – “Brakuje im osób chętnych do pracy. Dotyczy to zarówno bardziej wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych pracowników. Rynek pracownika to olbrzymi atut, ale dla pracodawców oznacza też pewne ograniczenia” – zaznaczyła minister Elżbieta Rafalska.

– “Firmy muszą przygotować się na nowe wyzwania. Muszą sięgać głębiej do swoich kieszeni. Często nie da się już znaleźć pracownika, proponując mu minimalne wynagrodzenie. Ten rynek wymusza wzrost płac już nie tylko dla pracowników wysoko wykwalifikowanych. Dotyczy to już wszystkich grup zawodowych” – dodaje szefowa resortu pracy.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...