Polityka Społeczna


Bezrobocie w Polsce poniżej 6%

Dodano: 03 października 2016

Bezrobocie w sierpniu w Polsce spadło poniżej 6 proc. – podaje Eurostat. W Unii Europejskiej stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 8,6 proc. To najniższy wynik od marca 2009 roku. Polska znalazła się w europejskiej czołówce krajów z najniższym bezrobociem plasując się na 7. miejscu.

Stopa bezrobocia w 28 krajach Unii Europejskiej wyniosła 8,6%, czyli tyle samo co w lipcu tego roku. Była o 0,7 pkt. procentowego niższa niż w sierpniu ub. roku (8,6 proc. w porównaniu do 9,3 proc.).

Polska znalazła się wśród 10. krajów o najniższej stopie bezrobocia, ze wskaźnikiem na poziomie 5,9 proc. W stosunku do lipca br. wysokość odsezonowanej stopy bezrobocia w Polsce spadła o 0,1 pkt. proc. Natomiast w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku spadła o 1,5 pkt proc. (z 7,4 proc.).

Zgodnie z szacunkami Eurostatu, liczba osób bezrobotnych w Polsce, w sierpniu br. wynosiła nieco ponad 1 mln, o 269 tys. mniej niż w sierpniu 2015 r.

W porównaniu  do 2015 r., stopa bezrobocia w sierpniu br. spadła wśród 24 spośród 28 krajów UE. Wyjątkami były jedynie Dania (utrzymanie poziomu) oraz Estonia, Belgia, Austria (wzrost stopy). Również stopa bezrobocia w krajach strefy euro ustabilizowała się na poziomie z lipca br. – wynosząc 10,1 proc.

Najniższą stopę bezrobocia wśród krajów UE odnotowano w Czechach (3,9 proc.), Niemczech (4,2 proc.) oraz na Malcie (4,8 proc.). Najwyższą natomiast zaobserwowano w Grecji (23,4 proc., dane za czerwiec 2016 r.) oraz w Hiszpanii (19,5 proc.).

Największa poprawa w stosunku do sierpnia 2015 miała miejsce w Chorwacji (spadek z 16,6 proc. do 12,9 proc.) oraz na Cyprze (spadek z 14,7 proc. do 12,1 proc.).

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...