Polityka Społeczna


Bezpłatny biuletyn informacyjny „Sopocianie 60+”

Dodano: 12 lipca 2016

Miejski bezpłatny biuletyn informacyjny „Sopocianie 60+” to podręczny wykaz najważniejszych działań Miasta skierowanych do osób starszych. Nowa publikacja Miasta Sopotu, która została dostarczona do każdego sopockiego gospodarstwa domowego, w którym mieszka osoba starsza, to odpowiedź na ankiety przeprowadzane wśród sopockich seniorów podczas tworzenia sopockiej strategii senioralnej i jeden z jej elementów. Ma być podręczną pomocą dla osób potrzebujących informacji o możliwościach, jakie Miasto stwarza seniorom.

W poszczególnych rozdziałach tej książeczki sopocianie znajdą informacje m.in. o miejskich programach służących ochronie zdrowia, bogatej ofercie kulturalnej i artystycznej adresowanej dla starszych mieszkańców, zajęciach sportowych, a także o sposobach uzyskania pomocy dla osób potrzebujących wsparcia. Przydatne telefony i adresy znajdą tu zarówno ci mieszkańcy, którym zdrowie pozwala na czynne uczestniczenie w życiu miasta, jak i ci, którzy są adresatami działań o charakterze opiekuńczym.

„Oferta jaką Sopot przygotował dla osób starszych jest niezwykle szeroka i obejmuje bardzo wiele działań o zróżnicowanym charakterze, co powoduje, że źródła, z jakich mieszkańcy czerpią o nich informacje także bywają różne i rozproszone. Stąd pomysł stworzenia jednej publikacji, w której wszystkie te działania są opisane i która trafi bezpośrednio do mieszkańców. Chcieliśmy pomóc naszym mieszkańcom w łatwym dotarciu do wszystkich informacji. Informator „Sopocianie 60+” będą mogli położyć na lodówce lub obok telefonu i zawsze w potrzebie po niego sięgnąć. Tam znajdą opis tego, co się mieście dzieje oraz kluczowe adresy i telefony” – mówi wiceprezydent Sopotu, Joanna Cichocka-Gula. „W tworzeniu tej publikacji uczestniczyło wiele wydziałów Urzędu Miasta oraz jednostek z miastem związanych. Dzięki współpracy udało nam się stworzyć coś w rodzaju kompendium wiedzy dla seniorów, które w kolejnych latach będziemy aktualizować i przekazywać bezpośrednio mieszkańcom” – dodaje Wiceprezydent Sopotu.

16.06.2016 Sopot. Dworek Sierakowskich. Prezentacja biuletynu informacyjnego przeznaczonego dla osob 60 +. N/z Anna Jarosz, Iwona Plewako, Joanna Cichocka-Gula, Agnieszka Rek.  Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

16.06.2016 Sopot. Dworek Sierakowskich. Prezentacja biuletynu informacyjnego przeznaczonego dla osob 60 +. N/z Anna Jarosz, Iwona Plewako, Joanna Cichocka-Gula, Agnieszka Rek.
Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

– Informator powstał z myślą o seniorach i w odpowiedzi na ich potrzeby, ale jest także bardzo pomocny dla opiekunów osób niesamodzielnych, którzy poszukują wsparcia dla swoich podopiecznych – podkreśla Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. W biuletynie znajdą Państwo działania realizowane przez sopocki MOPS na rzecz sopockich seniorów, przede wszystkim dla tych najbardziej potrzebujących, niesamodzielnych, czy samotnych – ponieważ jest to nasze główne zadanie ale także projekty aktywizujące osoby starsze realizowane we współpracy z różnymi podmiotami, np. Sopockie Targi Seniora, Kawiarnia dla Seniora czy nowy projekt wolontariat sąsiedzki – dodaje Anna Jarosz.

Prezentacja biuletynu „Sopocianie 60 +” odbyła się w filii domu sąsiedzkiego „Centrum” – Dworku Sierakowskich. Oprócz przedstawicieli instytucji i organizacji, które współtworzyły biuletyn, uczestniczyli w niej przedstawiciele środowisk działających na rzecz seniorów w Sopocie. “To jest jak biblia dla emerytów! Nie musimy już szukać informacji w Internecie czy książkach telefonicznych, a często ten dostęp jest utrudniony. Ja już znalazłam informacje o możliwych zniżkach na bilet do Opery Leśnej dla seniorów i chętnie skorzystam” – takie i podobne głosy można było usłyszeć podczas spotkania w dworkowej kawiarni „Młody Byron”.

 Warto przy tej okazji podkreślić, że biuletyn redagowany był przez wiele osób, przedstawicieli różnych wydziałów Urzędu Miasta i jednostek z nim współpracujących. Były to: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, Wydział Kultury i Sportu, Biuro Promocji i Komunikacji Społecznej, Wydział Stra­tegii Rozwoju Miasta, Biuro Konserwatora Zabytków, Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska, Wydział Lokalowy, Wy­dział Obywatelski, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, MOSiR, Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Muzeum Sopotu, Państwowa Galeria Sztuki, Miejska Biblioteka Publiczna, Grodzisko, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Uniwersytet III Wieku, Dom Pomocy Społecznej, Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie Hipodrom, Miejski Klub Sportowy Ogniwo Sopot, Sopocki Klub Lekkoatletyczny, Ergo Arena, Zarząd Dróg i Zieleni, Polski Związek Emery­tów, Rencistów i Inwalidów O/R w Sopocie, Polski Związek Niewidomych Koło Powiatowe w Sopot, Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej – Oddział Sopot, Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera z siedzibą w Sopocie, Polski Komitet Pomocy Społecznej – Zarząd Miejski w Sopocie, Związek Sybiraków – Koło w Sopo­cie, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON, Zdrowi i Aktywni, Sklep LUKLUK.

Liczba współautorów najlepiej oddaje różnorodność przedstawionych w biuletynie informacji, które – co podkreślają jego odbiorcy – zaprezentowane zostały w czytelnej i przejrzystej formie. Nad tą stroną publikacji pracował Wydział Kultury i Sportu UMS, który we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych dokładnie zbadał, jakie czcionki, projekt graficzny i kolory będą najodpowiedniejsze dla grupy mieszkańców, do której kierowana jest miejska książeczka.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie

Opublikował: psakowski Kategorie: Dobre praktyki, Oświata, Pomoc Społeczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...