Polityka Społeczna


Alimenty w deklaracji PIT – kiedy trzeba je wykazać?

Dodano: 12 marca 2018

Kiedy uwzględnić w deklaracji podatkowej przychody z alimentów? Podpowiadamy podatnikom, którzy wysłanie PIT-u za 2017 rok mają dopiero przed sobą.

Wraz z końcem roku kalendarzowego mija kolejny rok podatkowy. I chociaż termin składania deklaracji podatkowych upływa dopiero 30 kwietnia, nie warto jednak odkładać rozliczenia na ostatnią chwilę. Podczas wypełniania rocznych zeznań podatkowych podatnicy często muszą rozstrzygnąć, w jaki sposób należy rozliczyć niektóre źródła przychodów, które można nazwać mniej oczywistymi. Do takich przychodów należą niewątpliwie alimenty.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż w rozumieniu przepisów prawa podatkowego za przychody należy traktować otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz otrzymane świadczenia w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Czy każde świadczenie alimentacyjne podlega opodatkowaniu?

Co do zasady wypłacone świadczenia alimentacyjne jako przychody powinny podlegać rozliczeniu, jednak ustawodawca przewidział bardzo ważne wyjątki od tej zasady. Na podstawie art. 21 ust 1 pkt. 127 o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są alimenty przekazywane:

  1. na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia,
  2. na rzecz dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną ( tak więc osoby o różnym stopniu niepełnosprawności)
  3. na rzecz innych osób – na podstawie zobowiązania wynikającego z wyroku sądu lub zawartej ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Jeżeli spełniony jest jeden z powyższych warunków, wówczas podatnik nie musi wykazywać dochodu z tytułu otrzymywanych alimentów w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT 2017.

 

więcej na stronie: Bankier.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...