Polityka Społeczna


Agnieszka Bal „Człowiekiem bez barier 2015”!

Dodano: 11 grudnia 2015

Agnieszka Bal „Człowiekiem bez barier 2015”!

czlowiek bez barier

Zwyciężczynią 13. Konkursu „Człowiek bez barier”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, została Agnieszka Bal. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie dziś, 3 grudnia 2015 r., w Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Honorowym patronatem objęła Konkurs Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda, która zaszczyciła Integrację i Laureatów swoją obecnością oraz wręczyła główną nagrodę.

Agnieszka_Bal

Kapituła Konkursu „Człowiek bez barier”, pod przewodnictwem prof. Antoniny Ostrowskiej (Polska Akademia Nauk) i Piotra Pawłowskiego (prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji), wybrała Agnieszkę Bal, uzasadniając swój wybór wysoką aktywnością społeczną, determinacją w osiąganiu założonych celów edukacyjnych i zaangażowaniem w działania na rzecz osób z podobnym rodzajem niepełnosprawności.

Agnieszka Bal szerzy świadomośd społeczną na temat osób korzystających ze wspomagających lub alternatywnych metod komunikacji (AAC). Jest pierwszą osobą w Zarządzie Stowarzyszenia „Mówid bez Słów”, która w pełni korzysta z komunikacji alternatywnej. Agnieszka Bal ma mózgowe porażenie dziecięce, porusza się na wózku, a porozumiewa się za pomocą tablicy z literami, umieszczonej na blacie przy wózku, wskazując je łokciem. Dzięki ogromnej determinacji ukooczyła liceum, a później studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką wielu artykułów o AAC, jest często zapraszana na spotkania, konferencje, seminaria i warsztaty. Stała się tym samym rzeczniczką tej grupy ludzi.

Kapituła Konkursu przyznała też cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Paulina Kaszuba-Krzepicka, architekt wnętrz i ambasadorka odważnej kampanii społecznej „STOMAlife. Odkryj stomię”, Joanna Pąk, poetka i działaczka społeczna, Mariusz Mączka, malarz i edukator młodzieży, i Adam Wiśniewski, muzyk i działacz społeczny.

Z grona 15 półfinalistów Konkursu czytelnicy portalu Niepelnosprawni.pl oraz magazynu „Integracja” wybrali również swojego faworyta, przyznając mu Nagrodę Publiczności. Otrzymał ją Mariusz Kędzierski, młody utalentowany rysownik i obiecujący mówca motywacyjny.

Nagrode_Agnieszce_Bal_wreczyla_Malzonka_Prezydenta_RP_Pani_Agata_Kornhauser-Duda

Nagrodę Specjalną otrzymała w tym roku piosenkarka i autorka tekstów Monika Kuszyoska, która brawurowo łamie bariery i wspiera tych, którzy rezygnują z walki o szczęście i marzenia. Monika Kuszyoska uświetniła uroczystośd swoim występem.

Więcej informacji: www.niepelnosprawni.pl/czlowiekbezbarier oraz www.integracja.org

Filmy o nagrodzonych w Konkursie „Człowiek bez barier 2015” dostępne są na kanale YouTube Integracji: https://www.youtube.com/channel/UCLad5HzsW3pnvH5a5ZkOYcA/videos

Integracja od ponad 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązao na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zespołowi profesjonalistów i wysokiej rozpoznawalności marki, skutecznie wprowadza pozytywne zmiany w Polsce. Integracja jako ekspert w tematyce niepełnosprawności – informuje, buduje świadomośd poprzez kampanie społeczne, pomaga w zatrudnieniu, usuwa bariery architektoniczne, cyfrowe i społeczne, przyznaje certyfikaty OBIEKT BEZ BARIER i SERWIS BEZ BARIER. Integracja jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnieo, m.in. Nagrody Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Effie Awards, International Business Award, Golden World Awards. Lider Integracji – Piotr Pawłowski – przed miesiącem odebrał nagrodę Społecznika Roku przyznawaną przez tygodnik „Newsweek Polska”, wcześniej zaś uhonorowano go m.in. Nagrodą Honorową Rzecznika Praw Dziecka „Za działalnośd na rzecz dzieci i upowszechnianie praw dziecka”, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

loga

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...