Polityka Społeczna


4,2 mln zł na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami

Dodano: 18 grudnia 2017

Ponad 4,2 mln złotych – takie dofinansowanie trafiło do 24 gmin w ramach resortowego programu „Maluch Plus” edycja specjalna „Za życiem”. Dziś otwarto nową salę dla dzieci z niepełnosprawnościami w placówce w Legionowie.

Otwarcie w Legionowie

„Maluch Plus” 2017 – edycja specjalna „Za życiem” to program wspierający rozwój i dostępność żłobków i klubów dziecięcych dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki. Dzięki niemu można było otrzymać dofinansowanie nawet do 80 proc. kosztów projektu na działania skierowane do dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki.

Dofinansowanie 200 tys. zł otrzymał Żłobek Miejski „Motylkowy Świat” w Legionowie. Dziś otwarto tam salę sensoryczną i terapii ruchem dla dzieci z niepełnosprawnościami. Żłobek zapewnia opiekę nad 192 dzieci.

– Dziękuję, że tu, w Legionowie, wspieracie Państwo dzieci najbardziej potrzebujące – te z niepełnosprawnościami. Dużą wagę przykładamy do polityki rodzinnej – nie tylko wsparcia finansowego, ale także rozwoju usług. Dlatego w edycji 2018 konkursu „Maluch Plus” środki na rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 są aż 3-krotnie większe – powiedział podczas otwarcia wiceminister Bartosz Marczuk.

Wiceminister przypomniał, że nadal ok. 70% gmin w Polsce nie zapewnia samorządowej opieki żłobkowej. – Liczymy na to, że dzięki dodatkowemu wsparciu i zmianach w programie szybko się to zmieni – dodał wiceminister Marczuk.

Trzy moduły

Program „Maluch Plus” edycja „Za życiem” został podzielony na trzy moduły. Pierwszy z nich miał na celu utworzenie nowych miejsc w instytucjach opieki dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki w wieku od ukończenia 1 roku życia do ukończenia 3 roku życia. Zadaniem drugiego modułu było dostosowanie istniejących miejsc opieki w instytucjach opieki do potrzeb tych dzieci. Z kolei celem trzeciego modułu było zapewnienie funkcjonowania takich miejsc.

Łączna kwota dofinansowania w module 1 to 1 127 727 złotych. Natomiast kwota zakwalifikowanych ofert do dofinansowania w ramach modułu 2 wyniosła 2 117 674 złotych. Suma modułu 3 to 955 000 złotych.

Największe dofinansowanie w ramach modułu 1 otrzymała gmina Staszów (799 934 zł), która utworzy 40 miejsc dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki. W ramach modułu 2 najwyższa suma dotacji to 350 000 zł, a otrzyma ją miasto Rzeszów na dostosowanie 35 miejsc do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami i potrzebujących szczególnej opieki. Najwyższą kwotę dofinansowania w ramach modułu 3 otrzyma m. st. Warszawa (411 500 zł) na zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci z grupy docelowej.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...