Polityka Społeczna


35 rocznica porozumień sierpniowych w Gdańsku

Dodano: 01 września 2015

Dzień Solidarności i Wolności jest obchodzony corocznie w rocznicę porozumień sierpniowych zawartych pomiędzy władzami komunistycznymi a przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych. Porozumienia sierpniowe były podpisane w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) oraz w Jastrzębiu-Zdroju (3 września). Święto było obchodzone po raz pierwszy w Gdańsku 2005 r. w 25 rocznicę porozumień sierpniowych. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy wysunął listę 21 postulatów, na których czele umieszczono żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania praw i wolności konstytucyjnych, zniesienia przywilejów partyjnych, a także poprawy warunków bytowych społeczeństwa.

Dzień Solidarności i Wolności został ustanowiony przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku świętem państwowym w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zainicjował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
“My, naród” – to koncert, który odbył się 30 sierpnia na terenach Stoczni Gdańsk. Był on jednym z najważniejszych punktów obchodów 35-lecia Porozumień Sierpniowych pod hasłem “Solidarność Pokoleń”. Trwają wielkie obchody rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Historyczna brama numer 2 Stoczni Gdańskiej znów otwarta, dokładnie tak jak 35 lat temu.
– Dzięki “Solidarności” Polska wyszła zza żelaznej kurtyny, stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia inaugurującego koncert. Podkreślił, że tworzący “Solidarność” chcieli poczuć, że “żyją w swoim kraju, kraju który jest wolny, a nie który jest zniewolony. Potem zbudowali ruch, dzięki któremu Polska stała się suwerennym, niepodległym państwem, w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Gdyby nie oni, gdyby nie wy, nie byłoby tego.” Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że muzyka była dla wspominanych wydarzeń ważna i pomogła budować poczucie siły. Na scenie gdańskiego koncertu pojawiło się 14 polskich artystów, m.in.: Krzysztof Cugowski, Sztywny Pal Azji, Eldo, Natalia Przybysz, Czerwone Gitary czy Lombard. Po 22:00 swój występ rozpoczął Chris de Burgh, gwiazda wieczoru. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Źródło serwis prasowy NSZZ Solidarność

Opublikował: admin Kategorie: Dobre praktyki, Nauka, Oświata, Pomoc Społeczna

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...