Polityka Społeczna


35 rocznica porozumień sierpniowych w Gdańsku

Dodano: 01 września 2015

Dzień Solidarności i Wolności jest obchodzony corocznie w rocznicę porozumień sierpniowych zawartych pomiędzy władzami komunistycznymi a przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych. Porozumienia sierpniowe były podpisane w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) oraz w Jastrzębiu-Zdroju (3 września). Święto było obchodzone po raz pierwszy w Gdańsku 2005 r. w 25 rocznicę porozumień sierpniowych. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy wysunął listę 21 postulatów, na których czele umieszczono żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania praw i wolności konstytucyjnych, zniesienia przywilejów partyjnych, a także poprawy warunków bytowych społeczeństwa.

Dzień Solidarności i Wolności został ustanowiony przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku świętem państwowym w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zainicjował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
“My, naród” – to koncert, który odbył się 30 sierpnia na terenach Stoczni Gdańsk. Był on jednym z najważniejszych punktów obchodów 35-lecia Porozumień Sierpniowych pod hasłem “Solidarność Pokoleń”. Trwają wielkie obchody rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Historyczna brama numer 2 Stoczni Gdańskiej znów otwarta, dokładnie tak jak 35 lat temu.
– Dzięki “Solidarności” Polska wyszła zza żelaznej kurtyny, stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia inaugurującego koncert. Podkreślił, że tworzący “Solidarność” chcieli poczuć, że “żyją w swoim kraju, kraju który jest wolny, a nie który jest zniewolony. Potem zbudowali ruch, dzięki któremu Polska stała się suwerennym, niepodległym państwem, w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Gdyby nie oni, gdyby nie wy, nie byłoby tego.” Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że muzyka była dla wspominanych wydarzeń ważna i pomogła budować poczucie siły. Na scenie gdańskiego koncertu pojawiło się 14 polskich artystów, m.in.: Krzysztof Cugowski, Sztywny Pal Azji, Eldo, Natalia Przybysz, Czerwone Gitary czy Lombard. Po 22:00 swój występ rozpoczął Chris de Burgh, gwiazda wieczoru. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Źródło serwis prasowy NSZZ Solidarność

Opublikował: admin Kategorie: Dobre praktyki, Nauka, Oświata, Pomoc Społeczna

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...