Polityka Społeczna


13 lutego – Światowy Dzień Radia

Dodano: 13 lutego 2017

Sobota, 13 lutego to Światowy Dzień Radia. Chociaż początki regularnego nadawania sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia, to dziś nadal trudno wyobrazić sobie życie bez niego. Codziennie radioodbiorniki włączają rzesze wiernych słuchaczy.

Pierwszą transmisję radiową głosu ludzkiego zaprezentowano w 1901 roku w Sao Paulo. Jednak na pierwszą rozgłośnię regularnie nadająca trzeba było jeszcze poczekać prawie dwadzieścia lat. Powstała w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce Polskie Radio zaczęło nadawać w 1925 roku. Ale pierwsze radioodbiorniki nie były doskonałe, jeżeli chodzi o odbiór. – Problem odbiorczy polegał na tym, że był to okres, kiedy technika wzmacniania sygnału dopiero się rozwijała. Pierwsze radia, z których ludzie korzystali to były odbiorniki bez dodatkowego członu wzmacniającego sygnał, więc musiała być duża antena, detektor kryształkowy i słuchawki. Na tych słuchawkach mogła odbierać radio tylko jedna osoba. Natomiast z końcem lat dwudziestych zaczęły pojawiać się odbiorniki lampowe, gdzie sygnał ten był już wzmacniany, więc można było słuchać na głośniku – opowiada Jacek Cichocki z Politechniki Warszawskiej.

Radioodbiornik bardzo szybko stał się oknem na świat. Można było dzięki niemu słuchać różnych rozgłośni na całym świecie. Wystarczyło tylko pokręcić gałką i znaleźć odpowiednią częstotliwość. – Wtedy wykorzystywano te niższe częstotliwości, na których fale rozchodzą się na dłuższych dystansach, a zwłaszcza nocą. Także to był dostęp również do emisji z bardzo wielu różnych krajów. Dziś wykorzystujemy głównie fale ultrakrótkie, które w przybliżeniu mają zasięg horyzontalny, czyli gdzie widać, tam słychać. Ale dzięki temu, że na falach ultrakrótkich zajmujemy znacznie szersze pasmo to ta jakość dźwięku jest znacznie wyższa – tłumaczy Jacek Cichocki.

Radio nie traci na swojej popularności i cały czas ewoluuje. Nowe możliwości daje mu dziś internet. Coraz popularniejsze staje się także radio cyfrowe.

Światowy Dzień Radia upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku.

Źródło: www.radiolodz.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...