Polityka Społeczna


Zawały i udary – profilaktyka

Dodano: 23 lipca 2015

Blisko połowa zgonów w Polsce jest spowodowana przez choroby układu krążenia. Wśród nich dominują zawały serca i udary niedokrwienne mózgu. Są to też coraz częstsze przyczyny niepełnosprawności. Co trzeba robić, by ich uniknąć?

Czynniki ryzyka

W większości przypadków zarówno zawał, jak i udar są skutkami miażdżycy. Jest to choroba spowodowana zmianami wewnątrz naczyń krwionośnych, a konkretnie tworzeniem w nich blaszek miażdżycowych. Szczególnie na baczności powinny się mieć osoby, u których występują tzw. czynniki ryzyka miażdżycy. Można je podzielić na dwie kategorie: nieusuwalne i usuwalne.

Czynniki ryzyka nieusuwalne to: cechy dziedziczne, płeć (na choroby układu krążenia częściej zapadają mężczyźni) i wiek (w wypadku panów będzie to przedział między 40. a 60. rokiem życia, a pań – między 50. a 70.). Lekarze podkreślają jednak, że na skutek zmian w trybie życia coraz częściej zawały i udary występują u osób młodych – nawet dwudziestokilkuletnich.

Wśród czynników usuwalnych należy wymienić: nadwagę, niehigieniczny tryb życia (niestosowna dieta i mała aktywność fizyczna), palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu. Przyśpieszają one rozwój miażdżycy i zwiększają ryzyko zawału.

Zagrożenie można jednak zmniejszyć poprzez zmianę trybu życia i stosowne leczenie.

Cholesterol

Usuwalnym czynnikiem ryzyka jest zbyt wysoki poziom cholesterolu. Trzeba wyraźnie podkreślić, że w warunkach zdrowia cholesterol jest substancją niezbędną do życia jednostki i gatunku. Z cholesterolu organizm produkuje hormony nadnerczy i tarczycy oraz potrzebne do prokreacji hormony płciowe. Z cholesterolu powstają też witamina D i kwasy żółciowe, które są konieczne w procesie trawienia tłuszczów. Cholesterol znajduje się w różnych frakcjach lipidów – struktur składających się z tłuszczów i białek. To właśnie one transportują cholesterol do tkanek, a te wykorzystują go do budowy nowych komórek, produkcji hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych.

więcej na www.niepelnosprawni.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...