Polityka Społeczna


Zaufanie jest najważniejsze

Dodano: 10 grudnia 2013

Często słyszy się lub czyta w publikacjach, że nie jest dobre w zarządzaniu pracy pracownika socjalnego to, że zbyt długo pracuje w tym samym rejonie działania, bo wpada w rutynę, bo nie dostrzega już problemów, bo za dobrze poznaje swoich klientów itd.

Natomiast ja nie jestem zwolenniczką zmian rejonów w naszej pracy. Z mojego długoletniego doświadczenia zawodowego wiem, że chcąc dobrze prowadzić pracę socjalną z rodziną, konieczne jest zdobycie wzajemnego zaufania, otwarcia rodziny na zmiany, czy też dobrego poznania stylu i historii życia rodziny, aby nie wchodzić z butami z własnym scenariuszem.

Na taki stan trzeba długo pracować, czasami nawet kilka lat. Częste zmiany pracowników socjalnych dla klientów powodują, że mogą się nigdy nie otworzyć, wycofują się, tracą zaufanie nie tylko do pracowników, ale i do instytucji pomocy społecznej. Natomiast dla samego pracownika socjalnego też nie jest to dobre, ponieważ coś zaczął, a nie dane mu było dokończyć.

Mówię tutaj o rodzinach, które są wieloletnimi klientami pomocy społecznej, a takich jest dużo. Na początku są zamknięci, nie gotowi do zmian, nie mają zaufania do obcych, nie potrafią lub nie chcą „wyłuszczyć” swoich najważniejszych problemów. Uzyskują pomoc w rozwiązaniu mniej ważnych problemów, a podstawowy problem nadal istnieje.

Zdarza się, że dopiero po długim czasie, kiedy to rodzina nabierze zaufania do pracownika socjalnego zwierza się ze wstydliwych dla nich problemów.

Przypominam sobie jak pracowałam z pewną rodziną przez bardzo długi czas. Rodzina była chętna do współpracy i wiele udawało nam się spraw rozwiązać, jednak przez cały czas odnosiłam wrażenie, że coś jest nie tak. Przeprowadzając wywiady środowiskowe uzyskiwałam od rodziny pewne informacje, ale tylko te, które rodzina chciała przekazać. Krążyliśmy wokół głównego problemu około dwóch lat. Co jeden problem udało nam się rozwiązać, powstawały następne nie wiedząc czemu.

Przyszedł jednak taki moment, kiedy pani Zofia poprosiła o szczerą rozmowę. Bardzo mnie tym stwierdzeniem zaskoczyła, ponieważ uważałam, że cały czas rozmawialiśmy ze sobą szczerze. Okazało się jednak, że przez te dwa lata mówiła tylko to, co chciała, żebym usłyszała. Zatajała wiele bardzo istotnych informacji, ponieważ starała się przedstawiać swoją rodzinę w lepszym świetle. Żyła w przekonaniu, że „brudy pierze się we własnym domu”, a nie wyciąga na zewnątrz.

Na tą rozmowę poświęciłam pani Zofii kilka godzin. Widziałam, z jaką ulgą mówiła o problemie dla niej bardzo wstydliwym, a jednocześnie ciążącym na niej cały czas. Przyznała, że to był błąd, że ukrywała przez te wszystkie lata przed wszystkimi alkoholizm męża, że te wszystkie inne problemy wynikały właśnie z tego, że czas już coś z tym zrobić itd. Dopiero ta szczera rozmowa pozwoliła mi na postawienie głównego problemu rodziny i opracowanie planu dalszych działań. Krok po kroku wspólnie z rodziną zaradziliśmy temu. Nie było to łatwe, ale udało się w 100%. Mąż przeszedł terapię, zrozumiał ile złego wyrządził rodzinie przez swoje picie.

Do dzisiaj stara się utrzymywać trzeźwość. Nie chce wracać do tego, co było. Rodzina stanęła na nogi, wspierają się nawzajem. Czasami pojawiają się jeszcze w ośrodku, ale tylko wtedy, kiedy są rzeczywiście w kryzysie. Tak sobie myślę, że gdyby zdarzyło się tak, że w tym czasie nastąpiłaby zmiana pracownika socjalnego, to pani Zofia mogłaby nigdy się nie otworzyć. Do dzisiaj rodzina mogłaby żyć w kłamstwie, tajemnicy i borykałaby się z wieloma problemami.

Jolanta Gudera, pracownik socjalny

Opublikował: psakowski Kategorie: Dobre praktyki, Pomoc Społeczna, Rodzina, Sylwetki, Z życia wzięte

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...