Polityka Społeczna


Wynalazek polskich naukowców radykalnie przyspieszy przesył danych w Internecie

Dodano: 23 czerwca 2015

Prace nad wynalazkiem trwały przez dwa lata. Opracowywany przez naukowców z Politechniki Lubelskiej w pełni optyczny przełącznik fotoniczny pozwoli stukrotnie zwiększyć prędkość przesyłania danych w internecie. Możliwe, że w przyszłości skorzystają z niego nie tylko firmy, ale także indywidualni klienci, którzy, przykładowo, w ciągu sekundy będą mogli ściągnąć swój ulubiony film.

Internet przyspieszy

Nad stworzeniem w pełni optycznego przełącznika fotoniczne- go pracował prof. Piotr Kisała razem z doktorantami – inż. Jackiem Klimkiem i inż. Krzysztofem Skorupskim. W pracach od niedawna pomaga im Damian Harasim, pracownik techniczny

– Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji – wyjaśnia prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych, pod kierunkiem którego prowadzone są badania. I dodaje, że obecnie w celu przesyłania danych stosuje się przełączniki optyczne elektroniczne. Ich działanie to skomplikowany proces.

Ma go uprościć, ale także stukrotnie przyspieszyć, wynalazek opracowany przez naukowców z politechniki. Wszystko dzięki zmianie technologii przesyłu. Ponadto żywotność innowacyjnego przełącznika prosto z Lublina będzie większa niż tych wykorzystywanych obecnych.

– Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych – zapewnia prof. Kisała. – Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii. Badania, które są prowadzone na specjalistycznym sprzęcie w Centralnym Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej, potrwają do końca roku. Wtedy też będzie gotowy prototyp przełącznika. Naukowcy zajmują się teraz głównie sprawdzaniem działania nowego urządzenia, m.in. jego odporności na wysokie i niskie temperatury. Urządzenie czeka obecnie na przyznanie ochrony patentowej. Lubelskim przełącznikiem zainteresowało się już kilka firm, które w przyszłości chcą się zająć jego dystrybucją.

Źródło: www.kurierlubelski.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Nauka, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...