Polityka Społeczna


Wycieczka z “Promykiem”

Dodano: 04 sierpnia 2015

IMG_8181

Stowarzyszenie „Promyk” w Grudziądzu w dniu 25 lipca br. zorganizowało jednodniową bezpłatną wycieczkę do Wenecji, Żnina i Biskupina dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Na wycieczkę zaproszonych zostało 50 osób i wszystkie ochoczo dotarły na miejsce zbiórki, żeby przeżyć kolejną przygodę, poznać urokliwe, historyczne miejsca naszego kraju. Autokar wyjeżdżał z Grudziądza w pochmurną pogodę, ale i tak to nie zepsuło uczestnikom humorów.

 

 

1

 

IMG_8123

Trochę z niepokojem spoglądali w niebo, ale mieli nadzieję, że będzie, jak co roku ładna pogoda. Zanim autokar dotarł do Wenecji, wyszło słońce i zrobiło się gorąco. Na początku wraz z przewodnikiem uczestnicy zwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej. Była to wielka frajda dla najmłodszych uczestników wycieczki, których w tym roku było bardzo dużo. Mieli możliwość wchodzenia na wagony i dotykania innych cennych eksponatów.  Następnie zwiedzili średniowieczne ruiny zamku Krwawego Diabła Weneckiego oraz średniowieczne machiny oblężnicze.  Kolejną niezapomnianą atrakcją dla dzieci był przejazd kolejką wąskotorową, która jest najpopularniejszym środkiem lokomocji łączącym atrakcyjne turystycznie miejscowości Żnin, Wenecję, Biskupin i Gąsawę.

IMG_8168

IMG_8197

W końcu nadszedł czas na zwiedzanie Biskupina. Wycieczkowicze przeszli przez drewniany most ponad torami kolejki wąskotorowej i dotarli do części rezerwatu, która przeniosła ich do epoki kamienia. W czasie zwiedzania widzieli oczko wodne zwane „źródełkiem”, osiedle ludności kultury łużyckiej, rekonstrukcje wioski wczesnopiastowskiej, później udali się do pawilonu muzealnego, gdzie oglądali wystawy poświęcone badaniom wykopaliskowym w Biskupinie i okolicy. Ostatnim obiektem spotkanym na ich drodze była chata pałucka z drugiej połowy XVIII wieku. W czasie wolnym uczestnicy wycieczki dokonywali zakupu pamiątek. Zwiedzanie tego miejsca zakończyło się pysznym dwudaniowym obiadem. Na zakończenie tego radosnego dnia zaplanowane było jeszcze odwiedzenie miasta Żnina, jednak w trakcie podróży lunął deszcz i zerwała się wichura. Uczestnicy wycieczki nie byli przygotowani na taką pogodę, więc ze względów zdrowotnych zrezygnowali ze zwiedzania rynku i zadecydowali, że chcą do Grudziądza. W drodze powrotnej autokar wypełniły śpiewy, opowieści i radość. Podczas postoju za Bydgoszczą ponownie wyszło słońce i przez godzinę dzieci biegały, jadły lody, pozowały do zdjęć i oczywiście starym zwyczajem snuły plany na przyszłoroczną wycieczkę.

Jolanta Gudera 

Opublikował: psakowski Kategorie: Dobre praktyki, Pomoc Społeczna, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...