Polityka Społeczna


WHO – Światowa Organizacja Zdrowia o polskich grubasach.

Dodano: 15 maja 2012

2 maja 2012 r. został opublikowany raport HBSC 2012.
Epidemia otyłości w Polsce – dramatyczne podsumowanie raportu.

WHO wydaje raporty z badań HBSC co 4 lata, a ten jest już piątym z kolei. W tegorocznym jasno widać, że zachowania niekorzystne dla zdrowia stają się w Polsce problemem coraz młodszych roczników. W zestawieniach międzynarodowych polskie 11-latki wypadły gorzej niż ich starsi koledzy. Zajęliśmy pierwsze miejsce pod względem odsetka 11-latów uważających się za zbyt grubych – uważa tak aż 43% dziewcząt w tym wieku oraz 33% chłopców. Niestety dzieci przeważnie mają rację. Stosując kryteria WHO z 2007 roku 29% polskich 11-latków ma nadwagę. Wyprzedza nas tylko sześć krajów, a w przodujących USA odsetek ten sięgnął 39%. W starszych rocznikach rosnące niezadowolenie ze swego wyglądu w większym stopniu jest przejawem ulegania modzie na szczupłą sylwetkę, nie mając tak znacznego uzasadnienia w nadmiarze masy ciała.
Raport przedstawia wyniki badań przeprowadzonych w roku szkolnym 2009/2010 z udziałem łącznie 207 tysięcy 11 -, 13 – i 15-latków z 39 krajów Europy i Ameryki Północnej. Omówiono w nim około 60 wskaźników dotyczących zdrowia, samopoczucia, zachowań związanych ze zdrowiem oraz środowiska społecznego nastolatków, co stanowi tylko część zebranego materiału. Badania HBSC od początku związane są z Instytutem Matki i Dziecka, a obecnie zajmuje się nimi zespół Zakładu Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży.
W raporcie zawarte są pośrednio odpowiedzi na pytanie o powody narastającej epidemii otyłości. Polskie 11-latki zajmują jedne z ostatnich miejsc w zestawieniach na temat aktywności fizycznej. Na pytanie, czy wykonujesz ćwiczenia związane z dużym wysiłkiem przynajmniej 2 godziny w tygodniu twierdząco odpowiedziało tylko 40% z nich. To daje nam dopiero 27 miejsce na 39 przepytanych krajów. Jak twierdzi dr Joanna Mazur, kierownik badań HBSC w Polsce, od lat obserwujemy spadek aktywności fizycznej związanej z większym wydatkowaniem energii, która może chronić przed otyłością. Umiarkowany wysiłek nic nie pomoże, jeśli nastolatki będą godzinami przesiadywać przy komputerze, pojadając wysokokaloryczne przekąski. Tymczasem nasi młodzi respondenci zajęli też pierwsze niechlubne miejsce pod względem czasu spędzanego przed komputerem. Aż 45% 11-latków deklaruje, że korzysta z Internetu więcej niż dwie godziny dziennie w dni szkolne. Do tego dochodzi czas przeznaczany na gry komputerowe, oglądanie telewizji i inne zajęcia wymuszające pozycję siedzącą. Nadmierne korzystanie z komputera dotyczy w większym stopniu chłopców, którzy właśnie częściej niż dziewczęta mają nadwagę. Na słabą kondycję fizyczną polskiej młodzieży ma również wpływ zła dieta. W zestawieniu dotyczącym codziennego spożywania warzyw Polska zajęła dopiero 27 miejsce. Twierdząco odpowiedziało zaledwie 31% polskich 11-latków i tylko 25% 13-latków. Dr Joanna Mazur przypomina, że jeszcze kilka lat temu przodowaliśmy w międzynarodowych zestawieniach na temat spożycia owoców, podczas gdy teraz Polska przesunęła się na koniec listy.
Jak stwierdziła w podsumowaniu – Zsuzsanna Jakab, Dyrektor Regionalny WHO dla Europy:
“Dojrzewanie to bardzo ważny etap życia. To czas kiedy młodzi ludzie budują swoje podwaliny do dorosłości. Właśnie od okresu dojrzewania zależy, czy będzie ona zdrowa czy nie. Ten raport pokazuje, że sytuacja w Europie nie jest sprawiedliwa: zdrowie zależy od wieku, płci, położenia geograficznego i zamożności rodziny. Ale nie musi tak być. Raport ten daje decydentom okazję do działania w celu wzmocnienia zdrowia następnego pokolenia. Po raz kolejny młodzi ludzie skorzystali z oferowanych przez HBSC badań i przemówili. Teraz to na nas dorosłych spada odpowiedzialność za ich zdrowie i dobre samopoczucie.”

Źródło: Instytut Matki i Dziecka
od Redakcji – Tym artykułem zaczynamy cykl materiałów poświęconych jakości życia.

Opublikował: m.kubel Kategorie: Opieka Medyczna

3 komentarze

  1. JEIMTD0CojH napisał(a):

    79288 138782Id constantly want to be update on new content on this website, bookmarked! 212794

  2. 63787 313540Yay google is my world beater aided me to find this outstanding internet site! . 91187

  3. free forex signals napisał(a):

    117673 867041There is noticeably plenty of cash to comprehend this. I suppose you produced particular good points in functions also. 315418

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...