Polityka Społeczna


W Chinach w końcu pary mogą mieć dwoje dzieci

Dodano: 30 października 2015

W związku z problemem starzejącego się społeczeństwa władze Chin oficjalnie porzuciły politykę jednego dziecka. Od teraz rodziny mogą być maksymalnie dwudzietne, a posiadanie drugiego dziecka nie będzie wiązało się z surowymi karami, możliwością utraty pracy czy też przymusowej aborcji.

Polityka jednego dziecka została wprowadzona w 1977 roku i miała ograniczyć liczbę urodzeń oraz wzrost populacji w kraju. Pary które miały dwoje dzieci, lub nie daj Boże więcej, mogły spodziewać się bardzo surowych kar. Dziś jednak wiemy, że plan ten nie był idealny – w Chinach żyje coraz więcej ludzi starszych i ubywa siły roboczej.

W kraju zaczęły pojawiać się problemy demograficzne, a według raportów ONZ, polityka jednego dziecka mogła ostatecznie spowodować, że za ponad 30 lat co trzeci obywatel Chin byłby emerytem. Największym problemem jest jednak brak ludzi do pracy. Niedobór pracowników próbuje się nadrobić robotyzacją i już powstają specjalne fabryki, w których to roboty zastąpią ludzi.

Dziś Partia Komunistyczna Chin ogłosiła, że wszystkie pary będą mogły posiadać dwoje dzieci. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w niektórych regionach tego kraju zezwalano poszczególnym parom na posiadanie dwójki dzieci, np. gdy pierwsze było niepełnosprawne. Lecz teraz oficjalnie już wiadomo, że niesprawdzona polityka jednego dziecka zostanie całkowicie porzucona, co zostało przyjęte pozytywnie przez społeczeństwo.

Źródło: www.zmianynaziemi.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...