Polityka Społeczna


Tak powszechny, że niezauważalny

Dodano: 30 kwietnia 2012

Nikotyna, alkohol, narkotyki, leki, uzależnienia od komputera, dopalacze to znamy – ale fonoholizm ?? Zespół uzależnienia od telefonu?  Brak jest jednolitej definicji tego zjawiska czy choćby kryteriów diagnostycznych.
Telefon komórkowy przestał służyć młodym ludziom wyłącznie do dzwonienia, a stał się „centrum dowodzenia” ich życiem. Robią zdjęcia, filmy, słuchają muzyki, grają w gry, zapisują ważne wydarzenia, surfują w Internecie.
Co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego.

Wielu grozi fonoholizm czyli uzależnienie od telefonu.

Twórcy kampanii społecznej “Uwaga! Fonoholizm” alarmują, że nastolatki są coraz bardziej przywiązane do komórek. Na potrzeby kampanii TNS OBOP przeprowadził badanie “Młodzież a telefony komórkowe” (2-6 marca tego roku, na próbie 400 osób w wieku 12 – 19 lat). Wynika z niego m.in., że 36 proc. badanych nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego.
Twórców kampanii zaniepokoiło, że 27 proc. badanych wróciłoby po telefon komórkowy, gdyby zapomniało go z domu, a 28 proc. co prawda nie wróciłoby po komórkę, ale odczuwałoby z tego powodu niepokój. Aż 60 proc. badanych nastolatków korzysta z telefonu komórkowego podczas lekcji, 44 proc. w czasie rodzinnego obiadu, 28 proc. – w kinie.

Twórcy kampanii uważają, że może to doprowadzić do uzależnienia zwanego w psychologii fonoholizmem. Jego konsekwencje są typowe dla wszystkich nałogów. U osoby uzależnionej może wystąpić zanik innych zainteresowań, gwałtowne wahania nastrojów oraz zaburzenia snu i odżywiania. Naszą uwagę powinny zwrócić także wysokie rachunki telefoniczne, które w konsekwencji mogą prowadzić do popadnięcia w długi. Fonoholizm może również powodować konflikty z bliskimi oraz kłopoty w nauce lub życiu zawodowym.

W Polsce z fonoholizmu na razie leczy się niewiele osób. Jednak ta sytuacja może się zmienić, zwłaszcza, że młodzi ludzie są najbardziej podatni na to zjawisko. Coraz częściej młodzież zamiast korzystać z ładnej pogody i spotykać się na świeżym powietrzu, wybiera utrzymywanie kontaktu poprzez wiadomości SMS.

Przewiduje się, iż uzależnienie od telefonu komórkowego będzie się pogłębiało. Jest to spowodowane dynamicznym rozwojem cywilizacji i technologii. Na świecie cały czas zwiększa się liczba osób posiadających telefony przy jednoczesnym obniżeniu średniego wieku ich użytkowników.

Źródło uwagafonoholizm.pl

Opublikował: m.kubel Kategorie: Opieka Medyczna, Oświata, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...