Polityka Społeczna


Szkoła pod Żaglami 2014

Dodano: 25 sierpnia 2014

Dobre praktyki – woj. pomorskie
Projekt nazywa się „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń” i nawiązuje do dobrych tradycji z przed ćwierć wieku, kiedy to w zamian za pomaganie innym młodzież mogła płynąć w świat na pokładzie żaglowca POGORIA nie tracąc przy tym roku szkolnego, gdyż wraz z nimi popłynęli nauczyciele. Wykorzystując walory morskiej żeglugi Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego zapewnia pozytywne kształtowanie charakterów nie zaniedbując przy tym edukacji zgodnie z normalnym programem szkolnym. Dzięki temu uczniowie nie tracą nic z powodu nieobecności w macierzystej szkole, ale zyskują niezwykły szlif, który pozwala im później osiągać niezwykłe efekty w realizacji drogi życiowej.

Wyjście Pogorii z Gdyni 22.08.2014r. foto. M.Kubeł

Tegoroczny projekt dotyczy gimnazjalistów II klas, którzy od jesieni 2013 do wiosny 2014 pomagali innym jako wolontariusze, co było głównym warunkiem uczestnictwa w projekcie. Szesnaścioro Polaków i szesnaścioro Rosjan stawiło się w niedzielę, 17 sierpnia 2014 roku na burcie barkentyny STS Pogoria, by wyruszyć w swą niezapomnianą przygodę. Po zamustrowaniu wszyscy piętnastoletni uczestnicy rejsu zostali podzieleni na cztery wachty podlegające jednemu z czterech oficerów. Od tej pory to statek będzie ich domem.
Jednakże życie na żaglowcu to nie tylko dalekie podróże i piękne widoki. Przed wyjściem w morze konieczne jest przeszkolenie całej załogi z zakresu zasad bezpieczeństwa na statku, podstaw żeglarstwa, a nawet pracy w kambuzie, czyli okrętowej kuchni. Tegoroczni uczestnicy chętnie biorą udział w szkoleniach i przyswajają nową wiedzę. Wszyscy zaliczyli już też pisemne testy ze znajomości angielskich nazw poszczególnych żagli i lin. Po nauce teorii, w końcu przyszła pora na praktykę. Polecenie przygotowania się do wejścia na reję w młodej załodze wywołało dające się zauważyć wyraźne poruszenie i ekscytację. W ślad za nimi pojawił się jednak pewien strach i niepokój. W końcu wysokie na 32 metry maszty Pogorii to jakieś dziesiąte piętro przeciętnego budynku mieszkalnego! Oczywiście wejście na maszt możliwe jest tylko w specjalnej uprzęży asekuracyjnej, niemniej proszę mi wierzyć, że nawet mimo niej, pierwsza wyprawa na reje nie jest całkowicie wolna od obaw o własne bezpieczeństwo. Po zejściu na dek, można wreszcie odetchnąć za ulgą. Ale, ale! Co jest? Za moment pojawia się pierwsza refleksja: „Właściwie to było całkiem fajnie!”, a w ślad za nim pytanie do Oficera: „Czy możemy wejść jeszcze raz?”. To najlepszy znak o tym, że w młodej jeszcze załodze powoli rodzi się dożywotnia miłość do morza.

Młoda załoga Pogorii żegna port w Gdyni foto. M.Kubel

W tym roku młodzież popłynie odwiedzając następujące porty: Gdańsk – Kopenhaga – Stavanger – Lerwik – Madeira – Malaga – Gibraltar – Wyspy Kanaryjskie – Cartagena – Baleary – Genua
Tak wygląda standardowy dzień Szkoły pod Żaglami: Uczniowie podzieleni są na cztery równe zespoły (zwane wachtami) i pełnią służbę pokładową zmieniając się co 4 godziny. W tym rytmie mają 4 godziny służby i 12 godzin odpoczynku. W okresie od śniadania do obiadu (5 godzin) uczniowie są w klasie na zajęciach szkolnych, prowadzonych przez kolejnych nauczycieli zgodnie z rozkładem lekcji. Pozostali nauczyciele pełnią w tym czasie służbę pokładową.

Codziennie każda wachta uczniowska oddelegowuje spośród siebie kolejnego ucznia do służby kambuzowej (raz na dwa tygodnie). Jest on wtedy zwolniony z zajęć szkolnych, ale tę lukę musi sam uzupełnić. Kucharz ma w ten sposób do pomocy trzyosobową wachtę kambuzową, która przygotowuje posiłki, wydaje je i zmywa naczynia.
W czasie, gdy żaglowiec jest na morzu lekcje trwają każdego dnia bez wyjątku. W czasie postoju w porcie na pokładzie pozostaje szczątkowa wachta portowa (oficer i 2 – 4 uczniów). Reszta załogi ma wolne i może jechać na wycieczkę, iść do miasta czy na plażę. Zazwyczaj kadra przygotowuje wcześniej plan wycieczkowy, a na miejscu wynajmuje autokar dla załogi.
Kadra Szkoły pod Żaglami składa się z Kapitana, trzech Oficerów i nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Wskazane jest by zarówno kapitan jak i oficerowie mieli swoje przedmioty wykładowe, a każdy z nauczycieli wykładał po parę przedmiotów. Dodatkowo kapitan, jako wychowawca z urzędu, ma raz na tydzień godzinę wychowawczą.

Młodzi żeglarze przy pracy foto. M.Kubeł

Sposób realizacji programu szkolnego pozostawia się uznaniu poszczególnych nauczycieli, mogą oni zarządzać kartkówki, klasówki, sprawdziany i testy weryfikujące wiedzę zdobytą przez poszczególnego ucznia. Podobnie jak w zwykłej szkole prowadzony jest dziennik lekcyjny, a na koniec semestru nauczyciel ma obowiązek wystawić każdemu uczniowi stopnie, które znajdą się na końcowym świadectwie. Udział ucznia w Szkole pod Żaglami musi być zaakceptowany przez macierzystą szkołę, która po powrocie ucznia z rejsu ma prawo sprawdzić stan jego wiadomości.
Relacja i zdjęcia Mariusz Kubeł

 

 

Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...