Polityka Społeczna


Sytuacja na rynku pracy w sierpniu 2012 r.

Dodano: 19 września 2012

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca lipca br.) wyniosła w sierpniu 2012 roku  12,4 proc.  i  w  porównaniu do lipca br.  wzrosła o  0,1  punktu procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku (sierpień 2011 – lipiec  2011) natężenie bezrobocia nie uległo zmianie. Zatem wskaźnik bezrobocia w końcu lipca br. był o  0,6 punktu procentowego wyższy, niż przed rokiem.

W sierpniu  br. wzrost stopy bezrobocia (w granicach od 0,1  do 0,2  punktu procentowego) odnotowano w 10-ciu województwach, przy czym najsilniejszy (o 0,2 punktu) miał miejsce w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim. W 6-ciu województwach (dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) natężenie bezrobocia w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się. 

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,1 proc.) wystąpiła w województwie wielkopolskim, najwyższa  w województwie warmińsko-mazurskim ( 19,3 proc.).

Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2012 roku wyniosła 1 965,8 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca lipca 2012 roku wzrosła o 12,6 tys. osób (tj. o 0,6 proc.). W analogicznym miesiącu ub. roku liczba bezrobotnych spadła o 7,8 tys. osób (tj. o 0,4 proc.). Utrzymujące się w od kilku miesięcy systematyczne spowolnienie tempa spadku liczby bezrobotnych przełożyło się na wzrost poziomu bezrobocia, podobny do odnotowanego w sierpniu 2009 roku (czyli w roku, w którym był najwyższy wzrost liczby bezrobotnych).

Względny (procentowy) wzrost liczby bezrobotnych w sierpniu  2012 roku odnotowano w  15-tu województwach, przy czym najsilniejszy  w województwie:

– mazowieckim o 1,3 proc. (o 3,4 tys. osób);
– pomorskim o 1,3 proc. (o 1,3 tys. osób);
– podkarpackim o 1,1 proc. (o 1,5 tys. osób);
– świętokrzyskim o 1,1 proc. (o 0,9 tys. osób).

Jedynie w województwie wielkopolskim odnotowano spadek liczby bezrobotnych – o 0,5 tys. osób, czyli o 0,4 proc.

Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że wzrost liczby bezrobotnych w sierpniu br. spowodowany był prawdopodobnie:

  • spadkiem odpływu, w tym podjęć pracy niesubsydiowanej;
  • powrotami do rejestracji po zakończeniu aktywnych form;  
  • wzmożoną rejestracją absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy  w sierpniu 2012 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła  74,7 tys. i w porównaniu do lipca 2012 roku  wzrosła o 10,4 tys. (o  16,1 proc.). W  sierpniu 2011 roku  pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 72,6 tys. ofert pracy (o 9,5  tys.  czyli o 15 proc. więcej  niż w lipcu 2011 r.).  

Wzrost  liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej w sierpniu 2012 roku odnotowano w 15-tu województwach  (poza województwem  śląskim, gdzie wystąpił spadek ofert pracy o 1,4 proc.) i oscylował on w przedziale od 35,1 proc. w województwie podlaskim do 3,7 proc. w województwie wielkopolskim. Wzrost liczby ofert pracy odnotowany w prawie wszystkich województwach wynikał prawdopodobnie ze wzrostu ofert pracy subsydiowanej, który nie zrównoważył spadku liczby ofert pracy niesubsydiowanej.

Źródło: MPiPS

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...