Polityka Społeczna


System wsparcia osób z niepełnosprawnością ma już 25 lat. Czas na zmiany?

Dodano: 28 września 2016

Ćwierć wieku temu uchwalono Ustawę o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, powołano urząd Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, a także Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Z tej okazji 26 września 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja jubileuszowa „25-lecie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych”.

– Środowisko osób z niepełnosprawnością najbardziej jest zainteresowane zmianami, które pozwolą im na pełne uczestnictwo w życiu zawodowym – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. – Mówimy tu o zmianach, które dokonały się w ostatnim czasie i będą się dalej dokonywać, np. związanych z możliwością znalezienia pracy nie tylko na chronionym rynku pracy, ale też na rynku otwartym.

Bezrobocie spada, ale zbyt wolno

Zdaniem pani minister, dzięki tym zmianom rynek pracy może stać się bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Elżbieta Rafalska zwróciła też uwagę na spadek bezrobocia, również wśród osób z niepełnosprawnością.

– Bezrobocie, które w naszym kraju jest coraz niższe, jest niższe również w przypadku osób z niepełnosprawnością. Choć wciąż jest ono wyższe, niż byśmy tego oczekiwali – powiedziała minister Rafalska.

Podkreślila, że działania na rzecz poprawy skuteczności aktywizacji osób z niepełnosprawnością już mają miejsce.

– Chcemy powiedzieć środowisku osób z niepełnosprawnością, że pamiętamy o działaniach, które będą działaniami systemowymi – podkreśliła. – Są one przygotowywane. Racjonalizujmy obecne wydatki i będziemy robili wszystko, by programy skierowane do osób z niepełnosprawnością służyły jak najlepiej ich beneficjentom, a nie były działaniami podejmowanymi dla samych działań.

Minister Rafalska zaznaczyła, że nowe rozwiązania nie mają służyć tylko pracodawcom, ale przede wszystkim samym osobom z niepełnosprawnością.

więcej na portalu: www.niepelnosprawni.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...