Polityka Społeczna


System wsparcia osób z niepełnosprawnością ma już 25 lat. Czas na zmiany?

Dodano: 28 września 2016

Ćwierć wieku temu uchwalono Ustawę o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, powołano urząd Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, a także Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Z tej okazji 26 września 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja jubileuszowa „25-lecie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych”.

– Środowisko osób z niepełnosprawnością najbardziej jest zainteresowane zmianami, które pozwolą im na pełne uczestnictwo w życiu zawodowym – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. – Mówimy tu o zmianach, które dokonały się w ostatnim czasie i będą się dalej dokonywać, np. związanych z możliwością znalezienia pracy nie tylko na chronionym rynku pracy, ale też na rynku otwartym.

Bezrobocie spada, ale zbyt wolno

Zdaniem pani minister, dzięki tym zmianom rynek pracy może stać się bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Elżbieta Rafalska zwróciła też uwagę na spadek bezrobocia, również wśród osób z niepełnosprawnością.

– Bezrobocie, które w naszym kraju jest coraz niższe, jest niższe również w przypadku osób z niepełnosprawnością. Choć wciąż jest ono wyższe, niż byśmy tego oczekiwali – powiedziała minister Rafalska.

Podkreślila, że działania na rzecz poprawy skuteczności aktywizacji osób z niepełnosprawnością już mają miejsce.

– Chcemy powiedzieć środowisku osób z niepełnosprawnością, że pamiętamy o działaniach, które będą działaniami systemowymi – podkreśliła. – Są one przygotowywane. Racjonalizujmy obecne wydatki i będziemy robili wszystko, by programy skierowane do osób z niepełnosprawnością służyły jak najlepiej ich beneficjentom, a nie były działaniami podejmowanymi dla samych działań.

Minister Rafalska zaznaczyła, że nowe rozwiązania nie mają służyć tylko pracodawcom, ale przede wszystkim samym osobom z niepełnosprawnością.

więcej na portalu: www.niepelnosprawni.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...