Polityka Społeczna


Symbol niepełnosprawności. Co oznacza?

Dodano: 30 sierpnia 2016

W orzeczeniu o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności zawarte są rozmaite informacje, np. data powstania niepełnosprawności, czas ważności orzeczenia, stopień niepełnosprawności i wiele innych istotnych danych, od których mogą zależeć np. ulgi i uprawnienia. Podany jest też symbol przyczyny niepełnosprawności.

Nie zawsze choroba równa się orzeczenie

Zachorowanie na chorobę przewlekłą czy nawet posiadanie określonej dysfunkcji nie oznacza, że automatycznie zostanie się uznanym za osobę z niepełnosprawnością. Osoby chore np. na astmę w początkowej, niepowikłanej fazie choroby prawdopodobnie statusu osoby niepełnosprawnej nie uzyskają. Podobnie większość osób noszących okulary np. z powodu niewielkiej krótkowzroczności.

W przepisach regulujących zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności wyjaśniono, że „symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu odzwierciedla rozpoznanie choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej”.

Wiele schorzeń, jeden symbol

Warto też wiedzieć, że zawarte w orzeczeniu o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności symbole nie odpowiadają określonym jednostkom chorobowym, a jedynie grupom uszkodzonych narządów. Oznacza to, że np. symbol przyczyny niepełnosprawności 07-S będzie miała wpisany zarówno osoba , która przebyła zawał serca, jak i osoba, u której zdiagnozowano przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) czy osoba z zaawansowaną postacią astmy.

W orzeczeniach wydawanych przed 2003 r. symbole przyczyn niepełnosprawności zapisane były w innej formie, np. § 26 pkt 1 lit. a oznaczało dysfunkcję narządu ruchu.

Jeśli wydane wówczas orzeczenie było wydane na stałe, to jest w dalszym ciągu ważne. Jednak w niektórych sytuacjach, by osoba posiadająca takie orzeczenie mogła skorzystać z uprawnień, np. uzyskać prawo do karty parkingowej, musi ponownie stanąć na komisji w Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności i uzyskać orzeczenie z aktualnie obowiązującym zapisem symbolu przyczyny niepełnosprawności.

więcej na portalu: www.niepelnosprawni.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

2 komentarze

  1. D42GpgM5x napisał(a):

    944068 903126replica watches are amazing reproduction of original authentic swiss luxury time pieces. 102062

  2. bitcoin trading site napisał(a):

    182144 652001I enjoy the helpful details you provide inside your articles. 61226

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...