Polityka Społeczna


Świętowaliśmy Dzień Krajobrazu

Dodano: 25 października 2016

20 października po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Krajobrazu – święto, które ma zwrócić uwagę na otaczającą przestrzeń. Krajobraz pełni ważną rolę w naszym codziennym życiu, wpływa na jego jakość, samopoczucie, a nawet zdrowie, a także inspiruje i motywuje do działania. W Dzień Krajobrazu warto spojrzeć na nowo na najbliższe otoczenie, w którym żyjemy, pracujemy i wypoczywamy.

Krajobraz jest dobrem wspólnym i każdy może go kształtować. Nie dotyczy to tylko przestrzeni miejskiej, czy obszarów przyrodniczych, ale też najbliższej okolicy. Nasze codzienne wybory mają wpływ na otoczenie, w którym żyjemy, np. urządzając balkon, ogród czy budując albo remontując dom, także współtworzymy lokalny krajobraz.

Ważny jest również udział w procesach związanych z planowaniem i kształtowaniem przestrzeni, za które odpowiadają samorządy. Każdy mieszkaniec gminy może w ramach konsultacji społecznych współdecydować o tym, jak mają wyglądać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Elementem zaangażowania społecznego jest także zachęcanie do podejmowania lokalnych inicjatyw związanych z ochroną krajobrazu, np. działalność w stowarzyszeniach czy udział w niezależnych akcjach upiększania miasta albo zazieleniania przestrzeni publicznej.

“Udowodniono, że istnienie zieleni, która jest elementem krajobrazu, ma wymierny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, porównywalny z takimi wydarzeniami jak np. zawarcie związku małżeńskiego czy zmiana pracy” – podkreśla Marek Kajs, Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Dzień Krajobrazu ma nas więc skłaniać do myślenia o najbliższym otoczeniu – jak o nie dbać, chronić i świadomie korzystać, tak aby było jak najbardziej przyjazne. Harmonijny i racjonalnie ukształtowany krajobraz inspiruje i integruje, powoduje, że utożsamiamy się z otaczającą przestrzenią.

Inicjatywa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotycząca ustanowienia 20 października Dniem Krajobrazu, spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony innych krajów europejskich – Stron Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Dzięki temu zapoczątkowane w Polsce działania promujące zagadnienia związane z ochroną i planowaniem krajobrazu, mogą mieć w przyszłości wymiar międzynarodowy.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Opublikował: psakowski Kategorie: Ochrona środowiska, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...