Polityka Społeczna


Świętowaliśmy Dzień Krajobrazu

Dodano: 25 października 2016

20 października po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Krajobrazu – święto, które ma zwrócić uwagę na otaczającą przestrzeń. Krajobraz pełni ważną rolę w naszym codziennym życiu, wpływa na jego jakość, samopoczucie, a nawet zdrowie, a także inspiruje i motywuje do działania. W Dzień Krajobrazu warto spojrzeć na nowo na najbliższe otoczenie, w którym żyjemy, pracujemy i wypoczywamy.

Krajobraz jest dobrem wspólnym i każdy może go kształtować. Nie dotyczy to tylko przestrzeni miejskiej, czy obszarów przyrodniczych, ale też najbliższej okolicy. Nasze codzienne wybory mają wpływ na otoczenie, w którym żyjemy, np. urządzając balkon, ogród czy budując albo remontując dom, także współtworzymy lokalny krajobraz.

Ważny jest również udział w procesach związanych z planowaniem i kształtowaniem przestrzeni, za które odpowiadają samorządy. Każdy mieszkaniec gminy może w ramach konsultacji społecznych współdecydować o tym, jak mają wyglądać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Elementem zaangażowania społecznego jest także zachęcanie do podejmowania lokalnych inicjatyw związanych z ochroną krajobrazu, np. działalność w stowarzyszeniach czy udział w niezależnych akcjach upiększania miasta albo zazieleniania przestrzeni publicznej.

“Udowodniono, że istnienie zieleni, która jest elementem krajobrazu, ma wymierny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, porównywalny z takimi wydarzeniami jak np. zawarcie związku małżeńskiego czy zmiana pracy” – podkreśla Marek Kajs, Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Dzień Krajobrazu ma nas więc skłaniać do myślenia o najbliższym otoczeniu – jak o nie dbać, chronić i świadomie korzystać, tak aby było jak najbardziej przyjazne. Harmonijny i racjonalnie ukształtowany krajobraz inspiruje i integruje, powoduje, że utożsamiamy się z otaczającą przestrzenią.

Inicjatywa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotycząca ustanowienia 20 października Dniem Krajobrazu, spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony innych krajów europejskich – Stron Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Dzięki temu zapoczątkowane w Polsce działania promujące zagadnienia związane z ochroną i planowaniem krajobrazu, mogą mieć w przyszłości wymiar międzynarodowy.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Opublikował: psakowski Kategorie: Ochrona środowiska, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...