Polityka Społeczna


Święto Zmarłych

Dodano: 01 listopada 2013

Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła Grzegorz IV w 834r. jako pamięć o zmarłych.

Tradycja Wszystkich świętych albo Święto zmarłych ma swój początek w starym celtyckim święcie \”Samhain\”. Samhain (śmierć ciała) oznaczał dla naszych przodków początek nowego roku. Jeśli dziwi, że początek roku zaczynał się 1 listopada, należy sobie uświadomić, że Celtowie byli rolnikami i dla nich żniwa zaczynały się sianiem ozimin, czyli obdarowaniem zaczątkiem życia gleby śpiących jeszcze pól.

Ponadto wszyscy obchodzą to święto dokładnie lub mniej więcej w tym samym dniu, w którym według sprawozdania Mojżeszowego rozpoczął się potop, tzn. siedemnastego dnia drugiego miesiąca – miesiąca odpowiadającego w przybliżeniu naszemu listopadowi (p3kJ. Garnier, Londyn 1904, s. 4). Tak więc w rzeczywistości początek temu świętu dało składanie hołdu ludziom, którzy za dni 1\’-roego zginęli w kataklizmie potopu.

Wszystkich świętych /Kościół Katolicki, Episkopalny i Luterański/ – to cześć dla wszystkich świętych w niebie (tych znanych i tych nieznanych). Halloween znaczy dzień przed Wszystkimi świętymi, czyli 31 października. Ten dzień określa się też jako Hallowmass (wzięte ze staroangielskiego Hallow, co oznacza uświęcać). W Kościele Katolickim jest to jeden z najważniejszych obrzędów w roku. W tym dniu wszyscy katolicy są zobligowani do uczestniczenia w mszy.

Drugi listopada jest to dzień poświęcony zmarłym, których w tym dniu szczególnie się wspomina. Są to dni, które skłaniają ludzi żyjących do duchowego kontaktu z innymi, czy to z żyjącymi czy ze zmarłymi. Nie kwiat, czy wieniec, które są ważne, ale usposobienie duchowe pomagają nam dobrze przeżyć te dni. Czynności zewnętrzne mają jedynie charakter pomocniczy. Można być bowiem, w tych dniach, bardzo blisko zmarłej osoby, której doczesne szczątki spoczywają gdzieś daleko, wiele kilometrów od nas i wiele lat temu to nastąpiło.

Na Słowacji w zaduszkową noc zostawiano na stole chleb lub inne potrawy. Ludzie chcieli w ten sposób uczcić zmarłych, którzy mieli w tym czasie przychodzić do domu. Nasi przodkowie dekorowali grób matami i zapalali świeczki. Kto nie mógł iść na cmentarz, zapalał w domu dla każdego zmarłego z rodziny po jednej świeczce.

Brytyjczycy wrzucają do ogniska kamienie, warzywa, orzechy by odgonić złe duchy. Ludzie robili też zagłębienia w rzepie i dyni i wstawiali świece by odgonić złe duchy z domu.

Meksykańskie obrzędy ku czci zmarłych trwają dłużej niż w Polsce i mają zupełnie inny charakter. Tradycyjnie ceremonie odbywają się w trzech miejscach – w domu, w kościele (Meksykanie są katolikami) i na cmentarzu.
27 i 28 października w domach rozpoczyna się wielkie sprzątanie – w najbliższych dniach, przybędą bowiem na ziemię dusze zmarłych. Należy je przywitać nie tylko z szacunkiem, ale i radością. Dusze najpierw odwiedzają domy bliskich; do ich wizyty trzeba specjalnie się przygotować. W pokoju lub na patio 31 października wznosi się tzw. ofiarę, przeznaczoną dla dusz zmarłych krewnych. Zazwyczaj jest to odpowiednio zaadaptowany ołtarzyk domowy, zwany ołtarzem ofiarnym lub ofiarą\”. Na ścianie pokoju zawieszane są obrazki świętych, a pod nimi ustawiany stół przykryty obrusem, na którym umieszcza się wiele różnych przedmiotów – lichtarze ze świecami, kadzielnice z copal (kadzidło z żywicy sosny ocote), figurki świętych i aniołków, wazony i słoiki z kwiatami oraz inne ozdoby.

Po udekorowaniu ołtarzyka domownicy ustawiają na stole naczynia z potrawami, a na kwietnym łuku zawieszają owoce i słodycze – pokarm dla dusz, które po przebyciu długiej drogi z zaświatów będą bardzo głodne. Są niewidzialne i żywią się tym, czego nie widać – woniami i fluidami czekających na nie potraw. Zgodnie z wierzeniami, na ziemię najpierw przybywają dusze zmarłych dzieci, zwane aniołkami\”. Oznajmia to bicie kościelnych dzwonów 31 października o godzinie 20. Ofiara\” dla nich musi być przygotowana wcześniej. Na stole Meksykanie stawiają więc to, co lubią dzieci, a więc słodkie napoje, jak czekolada czy przypominające nasz budyń atole, mleko, ugotowane kolby kukurydzy i wiele innych potraw Aniołki\” odchodzą z domów następnego dnia, zwykle w południe, co również oznajmiają kościelne dzwony. Zbliża się czas przybycia dusz dorosłych, należy więc zmienić ofiarę\”. Teraz ustawia się na stole to, co oni lubili. Pozostają owoce, chleb umarłych\”, czaszki z cukru i inne słodycze oraz napoje gazowane, bo w nich także gustują dorośli. Dostawia się natomiast popularnego w całym Meksyku indyka lub kurczaka w pikantnym sosie czekoladowym mole, a także tortillas i tamales, wypełnione ostro przyprawionymi farszami, czy specjalnie przygotowaną wieprzowinę.

Na koniec zapala się kadzidło i każdemu ze zmarłych jedną dużą świecę. Ud y rodzina pragnie w szczególny sposób uczcić pamięć jakiejś osoby, wtedy – podobnie jak w wypadku dzieci – stawia jej fotografię, a w pobliżu ołtarzyka zawiesza rzeczy należące do zmarłego, głównie odzież; najczęściej przez niego używaną, czasami nową. Tak przygotowany ołtarz czeka na przybycie dusz; wszystko pozostanie na swoim miejscu do 3 listopada, kiedy nastąpi kolejny etap ceremonii – wymiana ofiar\” .

Najbardziej widowiskowa część świąt odbywa się 2 listopada na cmentarzu, zwykle po północy lub po godzinie 2, ale w wielu rejonach Meksyku ludzie przychodzą tam dopiero o świcie. Na cmentarzach tłoczno jest przez cały dzień. Wszyscy czyszczą groby i ozdabiają je kwiatami. Z płatków i koszyczków kwiatowych układają kolorowe obrazy – przeważa symbolika katolicka, głównym motywem jest krzyż, nie brak też serc i aniołków.
Pobyt na cmentarzu to nie tylko wspominanie tych, co odeszli, oraz spotkanie z krewnymi i znajomymi. Meksykanie wierzą, że to także okazja do ponownego, bliskiego kontaktu ze zmarłymi. Rozmawiają z nimi: czasami również śpiewają ich ulubione piosenki. Wieczorem wszyscy ponownie przybywają na cmentarz i zapalają świece. Zbliża się czas odejścia dusz zmarłych – blask migoczących świec i zniczy oświetla im drogę powrotną. W nocy cmentarz powoli pustoszeje.

Następnego dnia od rana zaczynają się przygotowania do wymiany ofiar\”. Z ołtarzyka zbiera się jedzenie oraz napoje – część przeznaczana jest dla członków najbliższej rodziny, reszta zostanie podarowana dalszym krewnym i powinowatym. Ci w zamian również przekazują jedzenie, aby jak mówią- krewni mogli spróbować tego, co zostawili umarli. Niekiedy wymieniane dary cała bliższa i dalsza rodzina spożywa wspólnie. Ta ceremonia jest bardzo ważna dla społeczności lokalnych – oddawanie czci zmarłym utrwala więź z przeszłością, a wymiana ofiar\” pozwala na zachowanie poczucia wspólnoty w obrębie grupy.

Święto Zmarłych

Już od bardzo wielu lat obchodzimy dzień 1 listopada \”święto zmarłych\”. Gdy nadejdzie czas ciszy i zadumy wszyscy niezależnie od tego w co wierzymy odwiedzamy cmentarze i miejsca śmierci drogich nam osób, odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych zapalamy. Zapalamy znicze i modlimy się przy mogiłach. W tym dniu chodzimy również na miejsca krwawych bitew i na cmentarze wojenne. Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym, w kraju wolnym politycznie, dlatego każdy z nas powinien się pomodlić za poległych za ojczyznę, powinien zapalić znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza. Jest to jedyny dzień w roku, który skłania mnie do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji. To jedyne święto w roku, które skupia wszystkich bliskich przy mogiłach. Pozwala na spotkanie po latach z ludźmi, z którymi dawno straciło się kontakt.


Szanujmy groby! Zanim ktoś wpakuje się swymi buciorami na czyjąś mogiłę, niech pomyśli, że chodzi po zmarłym. Cmentarz to nie miejsce na głupie gonitwy czy zabawy w chowanego!!! Musimy szanować cmentarz, przecież wszystko co ziemskie przemija, więc my też kiedyś będziemy spoczywać w tym miejscu i będziemy pragnąć spokoju.

To święto ma swą wymowę eschatologiczną, ale też jest wyrazem naszej pamięci o tych, którzy byli przed nami.  Jesteśmy Im wdzięczni – choć ich nie znaliśmy – za czyny, poświęcenie nieraz i ofiarę życia czy swych możliwości dla przyszłych pokoleń – czyli dla nas. Ludzie każdej bez wyjątku kultury tę pamięć zachowują i póki ją mają, póty mają poczucie bycia wspólnotą, bycia razem, w końcu i swego wspólnego interesu. Nie dadzą się tak łatwo – mówiąc językiem sportowym – rozprowadzić. W pamięci przodków znajdują motywację do lepszego czy gorszego, ale wspólnego, działania i wypełniania narzuconych sobie obowiązków wobec przyszłych następców – czyli zachowania ciągłości istnienia społeczności.

Oderwanie tej potrzeby pamięci od życia codziennego – jest groźne. W szybkim tempie rośnie szansa zapomnienia, zerwania ciągłości, w ogóle potrzeby tej ciągłości i istnienia całości. Roztopienie w masie jest tylko formalnością. Tu na piękne słówka i ogólniki nie wolno się dać nabierać. Jak ludzie rozwiniętej ekonomii i techniki te rzeczy w istocie wysoko sobie cenią, niech zaświadczy duma narodowa Francuza, Anglika, Niemca czy Amerykanina. Tam od wczesnego dzieciństwa ten codzienny – nie huczny a codzienny – patriotyzm jest wpajany jako podstawowy element wychowawczy. Byle mecz – a od chorągiewek ciemno. Zaznaczmy – nie mówimy o nacjonalizmie tylko o wspólnym spoiwie.

Na tym tle zobaczmy wszczepiane na nasz grunt zupełnie nam obce kulturowo ludyczne zabawy(?!) święta zmarłych czy zanalizujmy na własny użytek informację, która stała się bezpośrednim powodem tego mojego wystąpienia.

Oto informacja – w święto zmarłych hiper- i supermarkety mają działać – to raz. I mało tego, w przedłużonych godzinach – to dwa. I klienci i tym bardziej – obowiązkowo – obsługa, będą mieli czas zajęty. Nie żadnym tam odwiedzaniem grobów, ćwiczeniem pamięci, lekcjami ciągłości pokoleniowej dla młodych. Będzie za to czas zakupów, spędzania czasu w młynku i szumie wodospadu konsumpcyjnego i w poczuciu frustracji. Ciągłej frustracji – i poczucia nieszczęścia (bo szczęściem jest oczywiście dostępność konsumpcji) – nie wszystko mogę kupić. Inni to kupują – ja nie. Itd. itd.

W naszym wspólnym interesie leży obrona przed takim oderwaniem myśli, uczuć i odczuć. Czy musimy – idiotycznie zupełnie iść do supermarketów – w święto zmarłych? Jak pacynki pociągane sznurkiem reklamy i zapomnienia o wszystkim? Mamy zapomnieć o tych naszych przodkach? Mamy zapomnieć w ogóle – wszystko?

Źródło: sciaga.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Wyróżnione

36 komentarzy

 1. gypsy pisze:

  330689 735473i adore action movies and my idol is none other than Gerard Butler. this guy actually rocks 551265

 2. 357221 245823Thank you for your very great info and feedback from you. san jose used car 352553

 3. College pisze:

  927226 507831Thanks for providing such a fantastic post, it was exceptional and quite informative. Its my first time that I visit here. I discovered plenty of informative stuff inside your post. Maintain it up. Thank you. 539992

 4. poker online pisze:

  363233 436578whoah this weblog is excellent i really like reading your articles. 972104

 5. 493416 347245What is your most noted accomplishment. They might want good listeners rather than good talkers. 143585

 6. 822626 703744Fantastic paintings! This is the kind of information that should be shared around the web. Disgrace on Google for now not positioning this publish upper! Come on more than and speak more than with my website . Thanks =) 482410

 7. 761739 951689There some fascinating points in time in this post but I dont know if I see these center to heart. There could be some validity but Ill take hold opinion until I explore it further. Excellent post , thanks and then we want a good deal much more! Put into FeedBurner too 207188

 8. UK Chat pisze:

  199613 799663I visited a great deal of website but I believe this 1 contains something extra in it in it 394209

 9. 949218 787208Yay google is my king aided me to uncover this outstanding internet site! . 559937

 10. 302665 4924Significant other, this outstanding website is fabolous, i merely adore it 77938

 11. 221291 637868Helpful details. Fortunate me I discovered your web site by chance, and Im surprised why this twist of fate didnt happened earlier! I bookmarked it. 344158

 12. 625413 650607Hosting a weblog composing facility (in a broad sense) requires unlimited space. So I suggest you to discover such internet hosting (internet space provider) that offer flexibility inside your internet space. 103605

 13. PK in mice pisze:

  864194 91861Top rated lad speeches and toasts, as properly toasts. might very properly be supplied taken into consideration producing at the party consequently required to be a little far more cheeky, humorous with instructive on top of this. finest man speeches funny 783823

 14. blockchain pisze:

  206314 549455Interested in start up a online business on line denotes revealing your service also providers not only to humans within your town, nevertheless , to numerous future prospects which are cyberspace on many occasions. pays everyday 829897

 15. 436584 855716How considerably of an exclusive post, keep on posting better half 828986

 16. Teen Chat pisze:

  807157 719436Id should verify with you here. Which isnt one thing I often do! I get pleasure from reading a put up that will make individuals feel. Furthermore, thanks for permitting me to comment! 431272

 17. Teen Chat pisze:

  265172 724112As soon as I discovered this internet web site I went on reddit to share some of the enjoy with them. 951913

 18. Mediaset pisze:

  79676 109829I enjoy your composing design, do carry on creating! I is going to be back! 205587

 19. 241879 91075Sounds like some thing plenty of baby boomers should study. The feelings of neglect are there in many levels when a single is over the hill. 522071

 20. 650498 648740So funcy to see the write-up within this blog. Thank you for posting it 860988

 21. 523861 391668You Lastly want the respect off your family and buddies? 199362

 22. 759280 547353Greetings! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your weblog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with exactly the same topics? Thank you so significantly! 168496

 23. Kanata homes pisze:

  160547 802325some truly intriguing info , properly written and broadly speaking user genial . 70558

 24. 259003 131668I was trying to locate this. Really refreshing take on the info. Thanks a whole lot. 554763

 25. gvk bio pisze:

  957282 972309This web site is often a walk-through like the information you wanted in regards to this and didnt know who to question. Glimpse here, and you will certainly discover it. 644216

 26. 285087 565042I like this site because so a lot useful material on here : D. 40580

 27. Madison pisze:

  706431 986919Wow! This could be one particular with the most valuable blogs Weve ever arrive across on this topic. Basically Exceptional. Im also an expert in this subject therefore I can understand your effort. 591061

 28. 863389 382761A person essentially assist to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your web site page and thus far? I surprised with the research you created to make this certain publish incredible. Fantastic job! 385781

 29. best poppers pisze:

  121578 150438Gnarly post mate, keep the good work, just shared this with ma friendz 934684

 30. fuji ix cena pisze:

  126917 975590Thanks for all your efforts that you have put in this. quite interesting information . 359132

 31. 867688 296320Extremely informative and amazing bodily structure of content material material , now thats user friendly (:. 313074

 32. 255385 518380Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks a ton Nonetheless We are experiencing issue with ur rss . Dont know why Cannot enroll in it. Can there be any person obtaining identical rss dilemma? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 8576

 33. 197061 849396Admiring the time and energy you put into your blog and in depth data you offer. It is excellent to come across a blog every once in a whilst that isnt exactly the same old rehashed material. Fantastic read! Ive bookmarked your internet site and Im adding your RSS feeds to my Google account. 309577

 34. 382026 711302You created some decent points there. I looked on the net for any concern and discovered most individuals goes in addition to with all your internet site. 369623

 35. 33198 660532Does your website have a contact page? Im having trouble locating it but, Id like to send you an email. Ive got some suggestions for your weblog you might be interested in hearing. Either way, excellent weblog and I look forward to seeing it develop over time. 578054

 36. 433027 499709Its wonderful as your other articles : D, appreciate it for putting up. 618374

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...