Polityka Społeczna


Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Dodano: 13 listopada 2015

14 listopada – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą na całym świecie choruje już 246 milionów pacjentów. Podstawą jej leczenie jest edukacja nie tylko samego diabetyka (pacjenta chorującego na cukrzycę) ale także jego rodziny. Na to nieuleczalne zaburzenie metaboliczne, objawiające się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, w Polsce cierpi 2,6 mln osób (według WHO). Niestety drugie tyle ma zaburzenia tolerancji glukozy, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz pojawienia się typowych dla niej powikłań (najczęściej układu krążenia, układu nerwowego, nerek i oczu). Istnieją dwa podstawowe typy cukrzycy – typ I i typ II. Różnią się one przede wszystkim przyczynami rozwoju, przebiegiem oraz sposobem leczenia. Przypadków cukrzycy typu II jest znacznie więcej (90-95 proc.). Najczęściej występuje u osób po 50 roku życia, choć ostatnio pojawiają się jej  przypadki u młodzieży i dzieci, u osób otyłych i prowadzących siedzący tryb życia.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie żyje 1 mld osób z nadwagą lub otyłością, której występowanie jest powiązane z ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu II. Japońskie badania wykazały, że im więcej tłuszczu w diecie i im więcej samochodów przypada na 100 tys. mieszkańców, tym więcej przypadków cukrzycy w danej populacji.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Warszawie

W ramach kampanii „Cukrzyca – więcej niż cukier”, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą organizuje w Warszawie różnego rodzaju działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie cukrzycy. 14 i 15 listopada, w kawiarni Nowy Wspaniały, będą uruchomione punkty „Cukrzyca więcej niż cukier”, w których będzie można zmierzyć poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze i masę ciała. Wokół Starego Miasta krążyć będą specjalne patrole edukacyjne. Poinformują spacerowiczów o problemie cukrzycy, udzielą niezbędnych informacji oraz pokierują do punktów kontroli cukru. W pięciu warszawskich hipermarketach Carrefour (CH Arkadia, CH Galeria Mokotów, CH Reduta, CH Targówek, CH Warszawa Wileńska) dietetycy pomogą w sporządzeniu listy zakupów, z których można skomponować zdrową dietę. Na zakończenie obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, w Sejmie RP odbędzie się publiczna debata pt. „Cukrzyca chorobą interdyscyplinarną”.

Źródło: www.prawapacjenta.eu

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...