Polityka Społeczna


Start zawodowy studentów

Dodano: 08 sierpnia 2012

140 mln zł dla uczelni wyższych w 2 konkursach.
– Interesem każdej uczelni jest porozumienie z partnerami z sektora gospodarczego – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. – Dzięki dodatkowym funduszom uczelnie mogą w programach nauczania uwzględnić rozwiązania szczególnie pożądane przez studentów: zwiększoną liczbę zajęć praktycznych, szkolenia u potencjalnych pracodawców czy kursy uzupełniające – dodaje.
Właśnie ruszają dwa nowe konkursy, które mają wzmocnić współpracę uczelni z sektorem gospodarczym. Do podziału jest 140 mln zł m.in. na nowe kierunki studiów, zajęcia praktyczne i staże. Wszystko po to, by absolwenci mogli lepiej odnaleźć się na rynku pracy.
Uczelnie muszą pokazać, jak przygotowują studentów do startu zawodowego.
W konkursach premiowane będą projekty uczelni obejmujące wiedzę i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości, przekazywane przez ekspertów-praktyków oraz uwzględniające kształcenie w języku angielskim.

W pierwszym konkursie 100 mln zł trafi na nowe kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i doktoranckich, których absolwenci pomogą w rozwoju i innowacyjności polskiej gospodarki. Pieniądze będą mogły też być przeznaczone na przygotowanie absolwentów do startu zawodowego, bogatszą ofertę staży i praktyk zawodowych albo stypendia dla doktorantów i młodych doktorów.

foto m.kubel

W drugim konkursie 40 mln zł pójdzie m.in. na otwieranie atrakcyjnych dla sektora gospodarki studiów podyplomowych, wzmocnienie kształcenia na odległość oraz organizację staży i szkoleń w najlepszych zagranicznych ośrodkach naukowych.

Kolejne działanie to  Konkursy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju  ułatwiający uczelniom dostosowanie studiów do wymogów rynku pracy. W czerwcu ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego ogłosiło konkurs na najlepsze programy, które mają koncentrować się na efektach kształcenia i – obok wiedzy merytorycznej – uwzględniać także praktyczne przygotowanie studentów. Wydziały, które opracują najlepsze programy studiów lub poprawią jakość kształcenia, otrzymają dotację 1 mln zł. Pula tego konkursu to 60 mln zł.

Pieniądze pochodzące z funduszy unijnych przekazuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uczelnie mogą składać wnioski o dofinansowanie do 28 września.
Źródło serwis prasowy Rządu

Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Służby Zatrudnienia, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...