Polityka Społeczna


Sprzedaż produktów Sprawiedliwego Handlu

Dodano: 14 listopada 2013

„Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) to partnerstwo handlowe oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych i ochronę praw marginalizowanych producentów i pracowników najemnych szczególnie na ubogim Południu. Organizacje Sprawiedliwego Handlu (wspomagane przez konsumentów) są aktywnie zaangażowane we wspieranie producentów, podnoszenie świadomości i kampanie na rzecz zmian zasad i praktyk konwencjonalnego handlu międzynarodowego”. Jest to jeden z nurtów ekonomii społecznej. Na świecie, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej (Wielka Brytania, Holandia, kraje skandynawskie) ruch sprawiedliwego handlu jest dość rozpowszechniony.
W Polsce natomiast nadal mało się mówi na ten temat.

Sytuacja w naszym kraju jest specyficzna, ponieważ działania zmierzające do promocji ruchu Sprawiedliwego Handlu są rozproszone i realizowane przez wiele małych, lokalnych stowarzyszeń i innych podmiotów non-profit. Najczęściej instytucje te można zaliczyć do sektora przedsiębiorczości społecznej, gdyż z jednej strony realizują cele społeczne (solidarność z krajami Południa, zatrudnianie osób zagrożonych wykluczeniem, promocja praw pracowniczych, godnych warunków pracy oraz produktów wysokiej jakości), a z drugiej osiągają cele biznesowe (sprzedaż produktów z zyskiem, współpraca z kooperatywami rolniczymi, producentami, ożywienie lokalnych społeczności). Dzięki swojej działalności organizacje te budują pomost pomiędzy sektorem społecznym oraz sektorem biznesu. Z jednej strony, promują te koncerny, które mają w swojej ofercie produkty z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu, świadczą szkolenia i doradztwo w zakresie uzyskania takiego certyfikatu. Z drugiej strony natomiast, demaskują ewidentne łamanie praw pracowniczych i praw człowieka przez producentów i pośredników określonych towarów i starają się wpływać na politykę międzynarodową w zakresie regulacji rynku produktów sprowadzanych z krajów rozwijających się do krajów rozwiniętych (kawa, herbata, orzechy, owoce i inne). Organizacje te mają także wielkie zasług w zakresie edukacji konsumentów w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce.

Najistotniejszym wskaźnikiem świadczącym o popularności produktów Sprawiedliwego Handlu, a tym samym, miernikiem sukcesu samej idei, jest wielkość sprzedaży. Sprzedaż produktów Sprawiedliwego Handlu na świecie odbywa się różnymi kanałami. Dzięki wprowadzeniu systemu certyfikacji, ich dystrybucja może być prowadzona nie tylko w wyspecjalizowanych miejscach takich jak np. Sklepy Świata, które gwarantują przestrzeganie standardów produkcji (mając bezpośredni kontakt z producentami z krajów Południa), ale także konwencjonalnymi kanałami sprzedaży. W Polsce, tak jak w pozostałych krajach Europy, produkty te są dostępne przede wszystkim w dużych sieciach handlowych i supermarketach, a także w sklepach z żywnością ekologiczną, kilku kawiarniach, sklepach internetowych. Może już niebawem wejdą na nasz rynek także za pośrednictwem wyspecjalizowanych sklepów.

Ze względu na coraz większe zainteresowanie konsumentów i konsumentek produktami Sprawiedliwego Handlu, sklepy i sieci sprzedaży zaliczane do sektora konwencjonalnego biznesu, wprowadzają te towary do swojej oferty. Z jednej strony, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i klientek, a z drugiej, realizując własne strategie odpowiedzialności społecznej i ocieplając nieco swój wizerunek. Poniżej prezentowane są różne kanały i sieci dystrybucji towarów Sprawiedliwego Handlu, jakie można spotkać w Polsce. Na potrzeby artykułu przeanalizowano różne typy sklepów i różne sposoby sprzedaży oraz konkretne marki oferujące produkty Sprawiedliwego Handlu. Z jednej strony, ma to ułatwić konsumentom i konsumentkom poszukiwania określonych towarów, z drugiej, wskazać te koncerny lub marki, które postawiły na realizację zasad Sprawiedliwego Handlu w praktyce. Lista, oczywiście, nie jest kompletna, ale zamiarem tego artykułu jest wskazanie kierunków i zachęta do samodzielnych poszukiwań na półkach sklepowych produktów z logo Fairtrade.

 • Hipermarkety i sieci handlowe

W wielu krajach Europy znaczący wzrost sprzedaży produktów Fairtrade był możliwy dzięki wprowadzeniu ich na masową skalę do wielkich sieci handlowych. Podejście to ma zarówno swoich zwolenników (wielkość sprzedaży przekłada się na zyski producentów z krajów rozwijających się), jak i przeciwników, którzy podchodzą sceptycznie do współpracy Fairtrade z dużymi firmami, zwłaszcza tymi krytykowanymi za naruszanie praw pracowniczych i stosowanie cen dumpingowych.

Niezależnie jednak od tych kontrowersji, pewne jest, że produkty Fairtrade są już obecne w hipermarketach w całej Europie, także w Polsce. Znajdują się one zazwyczaj na półkach pomiędzy innymi towarami danej kategorii i pomimo, że nie należą do najtańszych, nie są też najdroższymi dostępnymi, jeśli asortyment w danej kategorii jest stosunkowo szeroki. W niektórych sklepach dostępnych jest nawet kilka produktów Fairtrade tego samego rodzaju, ale różnych marek.

Również własne marki sklepów mają linie certyfikowanych produktów. Duża część artykułów spożywczych Marks&Spencer posiada znak Fairtrade, w szerokiej ofercie Tesco są towary Sprawiedliwego Handlu zarówno ze znakiem jak i bez niego, LIDL wprowadził linię Fairglobe, w ramach której znajdują się towary certyfikowane.

W Polsce produkty Fairtrade dostępne są m.in. sieci delikatesów Bomi, które oferują je na osobnych regałach oraz promują w swej gazetce. Produkty te pojawiają się też w asortymencie delikatesowym w sklepach takich jak Alma, Piotr i Paweł a także w sieci Kuchnie Świata. Większość z nich pochodzi ze Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”.

Duży wybór produktów Fairtrade znajduje się w sklepach Marks&Spencer znajdujących się w Warszawie (4 sklepy w galeriach handlowych) i Koszalinie. Fairtrade pojawia się też w Tesco i na specjalnych regałach z artykułami regionalnymi i ekologicznymi w sklepach Carrefour. Obecność produktów Fairtrade w różnych hipermarketach w Polsce wynika zwykle z decyzji podejmowanych dla całej międzynarodowej sieci. Kierownictwo i personel większości polskich oddziałów nie ma wiedzy i doświadczenia w zakresie promocji i sprzedaży Sprawiedliwego Handlu.

 • Sklepy z żywnością ekologiczną

Wiele produktów Fairtrade jest produkowanych ekologicznie, choć nie zawsze ich producentów stać na dodatkowe certyfikaty rolnictwa ekologicznego. Natomiast rolnicy, którzy nie są w stanie prowadzić upraw ekologicznych, muszą spełniać przynajmniej minimalne standardy środowiskowe Fairtrade. Rynek ten jest więc ściśle związany z rynkiem produktów ekologicznych.

W Polsce wybór produktów Fairtrade w sklepach ze zdrową żywnością jest raczej przypadkowy a ich cena relatywnie wysoka. Zazwyczaj trafiają one do asortymentu poprzez długi łańcuch dystrybutorów, co wpływa na ich ostateczną cenę. Nie są specjalnie eksponowane, gdyż znalazły się tam zazwyczaj ze względu na certyfikat rolnictwa ekologicznego a nie Fairtrade. Trudno jest więc uzyskać podstawowe informacje na ich temat.

 • Kawiarnie

Znaczna część handlu produktami Fairtrade odbywa się w kawiarniach, restauracjach, a także poprzez sieci usług cateringowych oraz wszędzie tam, gdzie serwowana jest kawa i przekąski: w biurach, urzędach, pociągach, samolotach. Sprzedawcy ci mają często całkiem inne potrzeby niż sklepy. Na przykład duże kawiarnie nie są zainteresowane kupnem paczkowanej kawy w małych porcjach. Brak dostawców dla tego sektora utrudnia jego rozwój. Problemem jest też to, że większość dystrybutorów kawy oferuje kawiarniom ekspresy do kawy, jednocześnie zobowiązując je do zakupu wyłącznie kawy ich marki. Kawiarnie nie mają więc swobody wyboru dostawcy i ciężko im się przestawić na kawę Fairtrade. Dlatego tak ważne jest, aby promować Fairtrade także wśród dystrybutorów.

Tylko część kawiarni ma w swoim asortymencie wyłącznie kawy certyfikowane Fairtrade. Istotną sprawą jest więc sposób ich eksponowania. Może on polegać na obecności materiałów promocyjnych na stolikach czy na specjalnych stojakach lub ograniczać się do umieszczania informacji w menu.

W Polsce kawa Fairtrade oferowana jest w nielicznych kawiarniach. Jest to najczęściej świadomy wybór ich właścicieli lub menedżerów, ale nie zawsze wiąże się z wiedzą samych pracowników. Kawiarnie o alternatywnym profilu, podobnie jak sklepy ekologiczne i Sklepy Świata, mogą włączać się w szerszą działalność na rzecz Sprawiedliwego Handlu.

 • Sklepy Świata

Działalność Sklepów Świata poświęcona jest w całości Sprawiedliwemu Handlowi. Często są one prowadzone przez wolontariuszy na zasadach not-for-profit. Podobnie jak ATOs, stawiają na jak najbardziej bezpośredni kontakt z producentami z Trzeciego Świata. Organizują także akcje edukacyjne i biorą udział w kampaniach na rzecz Sprawiedliwego Handlu. Asortyment jest tu bardziej różnorodny ze względu na obecność towarów niecertyfikowanych, lecz spełniających zasady Sprawiedliwego Handlu. Za ich przestrzeganie ręczą importujące je organizacje Sprawiedliwego Handlu. Niektóre z nich (np. Ctm altromercato, Artisans du Monde, GEPA) równolegle importują produkty certyfikowane (głównie żywność), jak i niecertyfikowane (np. rękodzieło, ozdoby, tekstylia, kosmetyki, instrumenty muzyczne).

W Polsce Sklepy Świata nie są jeszcze obecne.

 • Sklepy internetowe

Sklepy internetowe odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę w sprzedaży produktów Sprawiedliwego Handlu. Tendencja ta w mniejszym stopniu dotyczy artykułów spożywczych, które dla wielu klientów wygodniej jest kupować w tradycyjnych sklepach. Zarówno ATO jak i duże sieci handlowe prowadzą sprzedaż na swoich stronach internetowych.

Artykuł został przygotowany w ramach projektu Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Marcin Ziobro, konsultant ds. media relations

 Exacto sp. z o.o.

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Wyróżnione

36 komentarzy

 1. 867414 466110Wohh exactly what I was looking for, appreciate it for posting . 642636

 2. Agen Win napisał(a):

  583990 303770The vacation delivers on offer are : believed a selection of some with the most selected and moreover budget-friendly global. Any of these lodgings tend to be extremely used along units may possibly accented by means of pretty shoreline supplying crystal-clear turbulent waters, concurrent with the Ocean. hotels packages 444129

 3. www.cpns2016.com napisał(a):

  41416 33024Utterly composed subject material , thanks for selective information . 219286

 4. GVK BIO napisał(a):

  47722 28444Shame on the search Google for not positioning this publish upper! Come on over and talk over with my site. 699370

 5. my review here napisał(a):

  767553 887158Hey mate, .This was an exceptional post for such a hard subject to talk about. I appear forward to seeing a lot of far more exceptional posts like this one. Thanks 760487

 6. DMPK napisał(a):

  247513 19558Wonderful beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for a weblog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept 827797

 7. DMPK Studies napisał(a):

  923908 644866As I site possessor I believe the topic material here is rattling amazing , appreciate it for your efforts. 280311

 8. zd porn napisał(a):

  740937 923250Excellent paintings! This really is the kind of info that really should be shared about the web. Disgrace on Google for now not positioning this publish upper! Come on more than and speak more than with my website . Thanks =) 300665

 9. 333343 526250Thanks for some other wonderful article. 749001

 10. 532635 870510 Spot on with this write-up, I truly think this site needs considerably a lot more consideration. Ill probably be again to read considerably a lot more, thanks for that information. 261532

 11. DMPK napisał(a):

  292231 491198I havent checked in here for some time as I thought it was obtaining boring, but the last few posts are fantastic quality so I guess Ill add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 47154

 12. 大埔忠誠X傭黑店 napisał(a):

  106074 652771hi!,I really like your writing so so much! 179567

 13. 720832 64999Your write-up is truly informative. More than that, it??s engaging, compelling and well-written. I would desire to see even a lot more of these types of great writing. 614254

 14. slot games napisał(a):

  281601 880462Awesome material you fellas got these. I in fact like the theme for the internet site along with how you organized a person who. Its a marvelous job For certain i will come back and take a look at you out sometime. 828817

 15. 572582 279548I respect your piece of function, appreciate it for all the fascinating content material . 562741

 16. DMPK napisał(a):

  430054 135498Theres noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain great points in capabilities also. 167229

 17. 406982 636288I enjoy the look of your web site. I recently built mine and I was looking for some style concepts and you gave me several. Might I ask you whether you developed the web site by youself? 855779

 18. Aws Alkhazraji napisał(a):

  554721 995638Dead written articles , Genuinely enjoyed reading . 492462

 19. iraqcoehuman napisał(a):

  33023 276282Hello there! I could have sworn Ive been to this blog before but soon after reading by means of some with the post I realized it is new to me. Anyhow, Im definitely happy I found it and Ill be book-marking and checking back often! 231138

 20. Bdsm chat napisał(a):

  52362 306756Sweet internet site , super pattern , really clean and utilize friendly . 640483

 21. 687122 163651Hmm is anyone else having troubles with the images on this blog loading? Im trying to figure out if its a problem on my end or if it is the blog. Any responses would be greatly appreciated. 111557

 22. college of law1 napisał(a):

  278783 638929 Spot on with this write-up, I truly believe this website needs significantly much more consideration. Ill probably be once again to read significantly much more, thanks for that information. 746455

 23. هندسة ديالى napisał(a):

  888880 86666Some genuinely marvelous function on behalf with the owner of this internet site , dead wonderful subject matter. 877124

 24. managed server mieten napisał(a):

  569271 48546Vi ringrazio, considero che quello che ho letto sia ottimo 463265

 25. informática lisboa napisał(a):

  14570 606633Wow, incredible weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you made running a weblog look effortless. The full look of your web site is wonderful, well the content material! 553078

 26. UOD_colarts napisał(a):

  477040 299762youve got an essential weblog correct here! would you wish to make some invite posts on my weblog? 293493

 27. 212736 759068Respect to website author , some amazing entropy. 613053

 28. iraaqi Seo napisał(a):

  829975 137601Quite clear site , regards for this post. 801762

 29. coehuman napisał(a):

  172859 556418 You should take part in a contest for among the finest blogs on the web. I will recommend this internet site! 821733

 30. empresa informática napisał(a):

  611336 623688Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers? 620378

 31. house for sale napisał(a):

  859770 30024 You need to take part in a contest for among the best blogs on the internet. I will recommend this internet site! 834458

 32. warehouse space napisał(a):

  87589 232889Someone essentially assist to make severely posts I may possibly state. That is the very 1st time I frequented your website page and so far? I surprised with the analysis you made to create this certain submit incredible. Magnificent task! 840230

 33. aws alkhazraji napisał(a):

  634661 408463Its essential to have having access towards the understanding posted here 735999

 34. SCIEX 5500 napisał(a):

  372237 611301Outstanding post, I conceive website owners need to learn a great deal from this blog its real user pleasant. 80498

 35. Free UK Chat napisał(a):

  959530 834898hi, your site is genuinely very good. I truly do appreciate your give very good results 718419

 36. napisał(a):

  204346 424028I visited plenty of web site but I conceive this one holds something special in it in it 569515

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...