Polityka Społeczna


Społeczeństwo się starzeje

Dodano: 24 czerwca 2015

Polityka senioralna, świadczenia medyczne oraz opiekuńcze dla osób starszych i niesamodzielnych, a także różne aspekty tzw. srebrnej gospodarki. Taka – w największym skrócie – była tematyka I Forum Rynku Seniora, które 18 czerwca odbyło się w Warszawie.

I Forum Rynku Seniora zorganizował wydawca oraz redakcje portali rynekseniora.pl, rynekzdrowia.pl i miesięcznika Rynek Zdrowia. Około 300 osób uczestniczyło w czterech sesjach tematycznych poświęconych wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem.

Monitorowanie sytuacji osób starszych
– Zwieńczeniem dotychczasowych prac sejmowej komisji polityki senioralnej będzie projekt ustawy o monitorowaniu sytuacji osób starszych w Polsce – zapowiedział podczas I Forum Rynku Seniora poseł Michał Szczerba (PO), przewodniczący tej komisji.

– Celem wprowadzenia takiej ustawy będzie nałożenie na premiera obowiązku przedstawiania w Sejmie rocznego, interdyscyplinarnego raportu poświęconego sytuacji osób starszych w Polsce – wyjaśnił. Dodał, że podobne rozwiązanie funkcjonuje w Niemczech już od kilku lat. Dzięki niemu członkowie Bundestagu mają na bieżąco informacje na temat działań podejmowanych w związku ze starzeniem się społeczeństwa.

Innym planowanym przedsięwzięciem są obrady I Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów, które odbędą się 1 października. – W czasie tego spotkania przedstawiciele 460 delegatów spotka się na sali plenarnej i w obecności ministrów, marszałka sejmu sformułują swoje postulaty – powiedział poseł Szczerba.

Podkreślił także konieczność integracji działań związanych z polityką senioralną. Przypomniał, że w planach jest powołanie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

– W naszej ocenie potrzebny będzie również Instytut Gerontologii Społecznej. Instytuty te mogłyby ze sobą współpracować m.in. w zakresie przygotowywania raportu, który zgodnie z zamysłem ustawy o monitorowaniu sytuacji osób starszych ma przedstawiać rząd – tłumaczył.

Braki kadrowe – na nich system może się wyłożyć
– Lekarzy mamy dwukrotnie mniej niż średnio w Unii Europejskiej, a liczba pielęgniarek jest trzykrotnie niższa. Trudno w tej sytuacji realizować założenia jakiejkolwiek polityki senioralnej – powiedział Poseł Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Zauważył, że w znacznie bogatszej Szwajcarii, gdzie obecnie nie ma problemów z obsadą pielęgniarską, już teraz prognozuje się m.in., jak podołać wyzwaniom demograficznym – m.in. w opiece długoterminowej – za kilkanaście lat. – Szwajcarzy proponują stypendia i zachęcają w ten sposób do pracy w tym kraju przyszłe pielęgniarki z Polski… – dodał Latos.

– W naszym kraju osoby wykonujące ten zawód, w większości placówek, są nie tylko nisko wynagradzane, ale także traktowane w niewłaściwy sposób – podkreśla prof. Mirosław Wysocki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

– Na tak poważnych brakach kadrowych w pielęgniarstwie, w obliczu coraz szybciej starzejącego się społeczeństwa, w najbliższej przyszłości może wyłożyć się cały system opieki nad osobami w podeszłym wieku – ostrzegał prof. Wysocki .

Przyznał, że na szczęście są szpitale, w których pielęgniarki mają możliwości rozwoju zawodowego, wchodzą w skład zespołów terapeutycznych, a ich zarobki są znacznie wyższe w niż pielęgniarska średnia krajowa. – Szkoda, że takich placówek jest u nas bardzo mało – powiedział profesor.

Jeżeli chodzi o opiekę nad starszymi osobami, wśród wielu problemów prof. Wysocki wskazał na chorobę Alzheimera: – W Polsce cierpi na nią obecnie ok. 300 tysięcy osób. Państwo polskie jest zupełnie do tego nieprzygotowane – stwierdził.

– Rodziny osób z chorobą Alzheimera są pozostawione same sobie, brakuje zorganizowanych, systemowych form opieki oraz pomocy zarówno dla samych pacjentów, jak i ich najbliższych – mówił konsultant.

więcej na: www.rynekzdrowia.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...