Polityka Społeczna


Seniorzy zainaugurowali rok akademicki

Dodano: 25 września 2015

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz 21 września wziął udział w ogólnopolskiej inauguracji roku akademickiego Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Uniwersytety pełnią funkcję ważnych centrów edukacyjno-kulturalnych dla seniorów. Za ich pośrednictwem osoby starsze mogą nie tylko nabyć nowe umiejętności, ale także aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnych. W Polsce działa ponad 500 UTW. Z zajęć przez nie organizowanych korzysta  150 tys. seniorów.

– To jest wielkie osiągnięcie wspólnoty osób starszych. To jest niezwykła grupa osób, która tworzy dobry klimat dla seniorów i daje im szansę na aktywność społeczną po aktywności zawodowej, na bycie potrzebnym – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

seniorzy minister 2

Zwrócił też uwagę na rozmaite korzyści, które odnoszą słuchacze Uniwersytetów. Należą do nich nie tylko pogłębianie wiedzy i rozwijanie umiejętności, ale także aktywność społeczna i propagowanie zdrowego trybu życia. Bardzo ważnym aspektem zajęć jest także integracja międzypokoleniowa, przejawiająca się często także opieką nad innym seniorem, który z powodów zdrowotnych nie może dotrzeć na zajęcia.

Minister przypomniał także Program “Aktywność Społeczna Osób Starszych” (ASOS), przygotowany na lata 2014-2020 przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jego budżet to 280 mln zł. W dużej mierze korzystają z niego Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Źródło: MPiPS

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...