Polityka Społeczna


Rozwijamy opiekę nad najmłodszymi

Dodano: 26 lipca 2018

Ponad 5,2 tys. żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów zapewniająca143 tys. miejsc dla najmłodszych – to szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na koniec 2018 r. Do rozwoju miejsc opieki nad maluchami przyczyniły się zmiany w programie „Maluch+”. O tym mówili dziś podczas briefingu minister Elżbieta Rafalska i wiceminister Bartosz Marczuk.

Minister Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że podstawowym celem programu “Maluch+” jest “stworzenie dobrego, przyjaznego dla samorządów prawa, które sprzyja rozwojowi instytucji opieki nad małym dzieckiem oraz stworzenie bezpiecznej, profesjonalnej, o wysokiej jakości opieki nad dzieckiem.

W 2015 r. liczba miejsc opieki nad małym dzieckiem wynosiła 84 tys., na koniec tego roku ma być ich ich 143 tys. Liczba instytucji opieki nad najmłodszymi w 2015 r. wynosiła 2 tys. 990, podczas gdy w 2018 r. planowana liczba to 5 tys. 215. “Wyraźnie widać, że dostępność poprawia się i to jest ta dynamiczna zmiana, która nastąpiła w roku 2016, 2017 i jest kontynuowana w 2018 r.” – powiedziała minister Rafalska.

Wskaźnik użłobkowienia wynosił w 2015 r. 11,3 proc., w 2017 r. – 14,7 proc., a – według prognoz MRPiPS – pod koniec 2018 r. wyniesie 18,4 proc. „Choć siatka miejsc opieki nad małym dzieckiem znacząco się poprawiła od 2015 r., to wciąż tych miejsc jest za mało – zwłaszcza na wschodzie Polski. Także Polska centralna, z wyjątkiem woj. mazowieckiego, wygląda bardzo skromnie” – dodała minister.

Wpływ na rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech ma przede wszystkim program „Maluch+”, w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego i podmioty prywatne mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki W 2018 r. środki na program zwiększono aż 3-krotnie – ze 151 mln zł do 450 mln zł.

Rok 2018 przyniósł wiele korzystnych zmian dla instytucji opieki nad najmłodszymi. Do zwiększenia liczby miejsc opieki przyczyniła się nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi  w wieku do lat 3. Obowiązujące od stycznia 2018 r. zmiany umożliwiają łatwiejsze zakładanie i prowadzenie instytucji opieki przy zachowaniu standardów jakości i podwyższeniu poziomu bezpieczeństwa dzieci.

Wiceminister Bartosz Marczuk zaprezentował interaktywną mapę, dzięki której w łatwy sposób można wyszukać instytucje opieki nad najmłodszymi. „To wygodny sposób w znalezieniu instytucji i porównaniu jej z innymi pod względem m.in. opłat za pobyt, czy za wyżywienie” – powiedział wiceminister Marczuk.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Oświata, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...