– Nowy blok Elektrowni Ostrołęka C, spełniający restrykcyjne emisyjne standardy UE, jest potrzebny polskiemu systemowi elektroenergetycznemu. Obecnie budowane nowoczesne bloki tego typu zwiększają stabilność systemu energetycznego i bilansują zapotrzebowanie na energię w najbliższych latach. Takie inwestycje umożliwiają także rozwijanie odnawialnych źródeł energii – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania umowy dotyczącej budowy nowego bloku energetycznego. Wydarzenie odbyło się 12 lipca 2018 r. w Ostrołęce.

Wspólna inwestycja Grupy Energa i Grupy Enea realizowana jest na podstawie umowy inwestycyjnej, przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. Jej przedstawiciele 12 lipca 2018 r. w Ostrołęce podpisali umowę z Generalnym Wykonawcą – konsorcjum spółek GE (GE Power sp. z o.o. i Alstom Power Systems SAS). Wykonawca wybuduje w trybie „pod klucz” kondensacyjny blok energetyczny o mocy elektrycznej 1000 MWe, wystarczającej do zasilenia 300 tys. gospodarstw domowych i o sprawności na poziomie 46%.

Podczas uroczystości minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że budowa nowego bloku jest szczególnie ważna w kontekście wyzwań przed jakimi staje polska energetyka. – Zapotrzebowanie na moc elektryczną rośnie, dlatego należy zapewnić stabilne źródło dla pokrycia tego popytu. Przed nami również zastępowanie wyeksploatowanych mocy wytwórczych, które rozpoczęły pracę nawet w latach 70. ubiegłego wieku. Część z nich zostanie wycofana ze względu na brak możliwości technicznych lub ekonomicznych dostosowania ich do restrykcyjnych regulacji środowiskowych – powiedział.

Dodał, że udział OZE w produkcji energii będzie się zwiększał, ale nie pokryją one całego krajowego zapotrzebowania. – Rozwijając odnawialne źródła, potrzebujemy stabilnych, przewidywalnych i systemowych źródeł energii. Bloki węglowe  – takie jak Ostrołęka C, dają kontrolę nad stabilnością systemu energetycznego– uzasadnił. Nowy blok energetyczny będzie również spełniał restrykcyjne unijne standardy emisyjne zgodne z wymogami tzw. konkluzji BAT ws. najlepszych dostępnych technik, które zaczną obowiązywać od roku 2021.

więcej na stronie Ministerstwa Energii