Polityka Społeczna


Rodziny o programie „Dobry Start”

Dodano: 23 sierpnia 2018

Program „Dobry Start” spotkał się z dobrym przyjęciem wśród rodzin. Stanowi on realne wsparcie przed finansowo wyczerpującym początkiem roku szkolnego. Uznaniem cieszy się też prosta procedura ubiegania się o świadczenie.

Rodzice nie kryją swojego zadowolenia, wręcz wyrażają go głośno. Zapytaliśmy, co sądzą o nowym rządowym programie „Dobry Start”. Dzięki programowi „Dobry Start” jesteśmy już przygotowani na pierwszy dzwonek. Ten program prawdziwie odciąża nasz domowy budżet – mówią rodziny. Państwo Kruk cieszą się, że dzięki dodatkowym pieniądzom mogą wreszcie kupić swoim dzieciom lepszej jakości przybory szkolne. Warto przypomnieć, że im wcześniej rodzic złoży wniosek, tym szybciej świadczenie dobry start trafi na konto. Pozwoli to właściwie zarządzić dodatkowym zastrzykiem pieniędzy.

Pamiętajmy, by nie przegapić terminu złożenia wniosku. Chociaż jest on stosunkowo długi, to jeżeli się spóźnimy stracimy prawo do świadczenia. Wniosek o świadczenie z programu „dobry start” należy złożyć najpóźniej do 30 listopada – potem nie zostanie rozpatrzony. Jeśli ktoś zrobił to w lipcu lub sierpniu, to środki trafią na konto najpóźniej do końca września.

Dodatkowe pieniądze pozwolą Państwu Polit wyprawić dzieci do szkoły bez stresu o to, czy wystarczy im na wszystko pieniędzy. W ich rodzinie zarabia tylko mąż, a państwo Polit chcą przeznaczyć świadczenia na artykuły szkolne, ale chcą też wykupić dodatkowe zajęcia dla dzieci.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20. lub – w przypadku dzieci niepełnosprawnych – 24. roku życia. Rodziny doceniają, że wnioski o świadczenie składać można składać on-line. Elektroniczna forma składania wniosków szczególnie podoba się Państwu Makuła:

– Dużym ułatwieniem jest możliwość złożenia wniosku w formie elektronicznej. Zrobiłam to na samym początku lipca i pieniądze dostałam praktycznie od razu po dwóch, trzech dniach. Wniosek wypełnia się bardzo szybko i łatwo,bez wychodzenia z domu – mówią Edyta i Piotr Makuła, rodzice 2. dzieci.

Powody do satysfakcji rodzin ze świadczenia dobry start są więc jak najbardziej realne. Tylko do 10 sierpnia wypłacono już ponad 848,6 tys. świadczeń. To blisko 254,6 mln zł wsparcia dla dzieci rozpoczynających rok szkolny, które trafiło już do polskich rodzin.

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. Celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci niezależnie od kapitału kulturowego, społecznego i materialnego rodzin. Jako że „Dobry Start” ma charakter powszechny, obejmie wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019.

W praktyce program „Dobry Start” to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Oznacza to, że wsparcie trafi do 4,6 miliona uczniów. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej. To 1,4 mld zł wsparcia dla rodzin.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Oświata, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...