Polityka Społeczna


“Rodzina 500+” na wsi

Dodano: 10 października 2018

W Pałacu Prezydenckim odbyło się seminarium Narodowej Rady Rozwoju poświęcone m. in. wpływowi programu „Rodzina 500+” na sytuację rodzin na wsi. W spotkaniu uczestniczyła minister Elżbieta Rafalska.

– „Po wprowadzeniu programu „Rodzina 500+” na ten cel Polska z budżetu centralnego przeznacza ponad 3% PKB. Jeszcze niedawno, z wydatkami na poziomie 1,3%, plasowaliśmy się w dolnej stawce krajów Unii Europejskiej w 2011 roku. Z wydatkami powyżej 3% jesteśmy jednym z liderów.” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że ponad połowa środków z programu trafia na wieś. Także większość dzieci objętych wsparciem pochodzi z terenów wiejskich.

– „Podobnie jak w przypadku wydatków liczba dzieci objęta Programem w 61% pochodzi z gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich. przeciętne wsparcie dla rodziny uczestniczącej w Programie „Rodzina 500+” w 2017 r. w gminach wiejskich wyniosło 9 795 zł i było wyższe o 600 zł od przeciętnego wsparcia oraz o 1 200 zł wyższe niż w gminach miejskich.” – powiedziała minister Rafalska.

Minister Rafalska podkreśliła, że największym beneficjentem Programu jest najbiedniejsza grupa rodzin. –„Widać relatywnie większą na wsi niż w miastach liczbę beneficjentów w mniej zamożnych grupach.” – podkreśliła minister.

Minister Elżbieta Rafalska mówiła także o innych formach wsparcia rodzin, w tym programie „Dobry start”.

– „Od 1 lipca realizowany jest Program „Dobry strat” który jest inwestycją w edukację dzieci. Podobnie jak Program Rodzina 500+ ponad połowa środków czyli ponad 700 mln zł trafia na tereny wiejskie.” – dodała minister Rafalska.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...