Polityka Społeczna


Relacja ze szkolenia LATARNIKÓW PCRS

Dodano: 16 maja 2012

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o oddolnej inicjatywie Stowarzyszenia Miasta w Internecie  pod  nazwą  „Polska Cyfrowa Równych Szans”. Dzięki zaproszeniu organizatorów znaleźliśmy się na, jednym z pierwszych w Polsce, szkoleniu Latarników w Długosiodle na mazowszu.
Dlaczego Latarnicy? Pytamy Marka Guzowskiego – Trenera projektu, prowadzącego razem z Agnieszką Szymańska to szkolenie. „Przyjęliśmy,  metaforę latarni morskich i opiekujących się nimi, Latarników. Latarnia morska wskazuje drogę tym, którzy potrafią odczytywać wysyłane przez nią sygnały. Tak jak każdy żeglarz powinien korzystać z tych sygnałów, tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z Internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych. O Latarnikach można myśleć, jako o nowym zawodzie nowoczesnego animatora społecznego, z nowymi kompetencjami, ale dziedziczącego pozytywne elementy działań z przeszłości społecznej i historii lokalnej.”

W trakcie szkolenia rozmawialiśmy z Danutą Laskowską z Brańszczyka woj. mazowieckie – „Latarniczką” projektu Polska Cyfrowa Równych Szans.

Szkolenie Latarników

foto. politykaspoleczna.com

Portal politykaspoleczna.com: Pani Danuto, jak znalazła się Pani w tym projekcie?
Danuta Laskowska: Razem z mężem powołaliśmy Fundację „Nad Bugiem” i udział w tym projekcie wpisuje się w to, co chcemy robić, ponieważ od dawna działamy społecznie na wszelkich możliwych frontach. Więc jest to jedna z kolejnych naszych aktywności. Jestem z małej gminy i widzę, że są tam potencjalni odbiorcy tego projektu. Sam projekt dotarł do nas drogą internetową i uznaliśmy, że jest to ciekawa inicjatywa.

PS. Jaki jest Pani pomysł na grupę docelową, kogo by Pani chciała zaprosić do udziału w tym projekcie?
DL: U nas w Brańszczyku jest kilka takich organizacji, które są bardziej lub mniej formalne i z jedną z nich chciałabym wejść we współpracę. Jest to Koło Gospodyń Wiejskich. Są to panie, które mają bardzo szerokie zainteresowania i są bardzo otwarte. W związku z tym taka dodatkowa forma spotkań, poza zajęciami kulinarnymi, szydełkowaniem czy zajęciami artystycznymi, przyda im się bardzo, aby swoje hobby mogły rozwijać szerzej za pomocą Internetu. Myślę, że to by było bardzo ciekawe. Jest też taka grupa ludzi, którzy od niedawna współtworzą stowarzyszenie w Brańszczyku i myślę że tutaj też byłaby możliwość – poprzez tych ludzi – dotarcie do szerszego grona mieszkańców gminy. W ramach tego stowarzyszenia też można by było rozpropagować tę ideę. Jak też dotarcie do odbiorców poprzez własną „Fundację Nad Bugiem”. Myślę tu o ludziach, którzy są aktywni. Z jednej strony małe środowisko jest łatwe do „zagospodarowania”, bo znamy ludzi, ale z drugiej strony to, że ich znamy, paradoksalnie jest przeszkodą.

PS. Proszę powiedzieć, kto mógłby Pani pomóc, na kim może się Pani oprzeć w organizacji spotkań „latarniczych”. Kto mógłby być Pani sojusznikiem?
DL: Myślę, że jak najbardziej szkoły i biblioteka gminna, dom kultury. W każdej szkole są pracownie komputerowe. W domu kultury też są stanowiska z tymi urządzeniami. W naszej gminie w większej miejscowości jest świetlica, gdzie te komputery też stoją. Ja nie wiem jak one są wykorzystywane. Może jest taka potrzeba, aby się ktoś włączył, ktoś taki jak Latarnik z projektu Polska Cyfrowa Równych Szans z nowym pomysłem. Myślę, że tu olbrzymie znaczenie ma, że jest to projekt ogólnopolski, że za tym idzie taka „spora infrastruktura”. Ma to inny oddźwięk, niż taka lokalna inicjatywa, że tylko sama zajmę się grupą zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Ta ranga i prestiż tego projektu ogólnopolskiego dla wielu może mieć znaczenie, lecz także dla wielu niesie przesłanie. Będzie mi łatwiej podejmować rozmowy z włodarzami. Mam poczucie, że w kraju są inni Latarnicy, którzy podejmują takie samo wyzwanie. Mam także poczucie, że w gminie są takie miejsca z komputerami, lecz nie są w pełni wykorzystywane. Może można z nich skorzystać, żeby kolejną grupę przekonać do bogactwa, jakie daje wiedza pozyskiwana z Internetu.

PS: Co poradziłaby Pani tym, którzy są zainteresowani działaniami latarniczymi? Jaki jest Pani pomysł na rozpoczęcie tej przygody z pomaganiem innym w poruszaniu się w świecie komputerowym?
DL: Myślę, że to czego się tu nauczyłam na tym szkoleniu, to nie bać się takich wyzwań. Czasami jest tak, że przychodzi konkretny pomysł, jakaś idea, w czasie i miejscu, w którym się nie spodziewamy. Zostajemy zaproszeni. Ja mogę powiedzieć, że o projekcie dowiedziałam się przez przypadek. Może jest to właśnie ten sposób, abyśmy właśnie tak poszerzyli działalność naszej Fundacji. Wyszli z kolejną propozycją do swojego środowiska. I też przede wszystkim, abyśmy się nie bali tego. Po tym szkoleniu mam takie poczucie, że nie jestem sama. Jest olbrzymia rzesza ludzi, którzy robią dokładnie to samo, co ja. Znam część tych osób. Mam do nich telefony, maile. Mogę się z nimi kontaktować, dowiedzieć się, co im się udało, jakie mają plany. Myślę, że jest to olbrzymie zaplecze i taka pewność z tego wypływa, że nie tylko mi na tym zależy. Będziemy wszyscy robili ten projekt dla ogromnej rzeszy ludzi ze wspaniałą grupą Latarników.
PS. Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia w działalności.

Szkolenie Latarników - Długosiodło

foto. politykaspoleczna.com

Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Pomoc Społeczna, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...