Polityka Społeczna


Regiony zapraszają na urlop. Za ile?

Dodano: 05 lipca 2012

Góry, jeziora, morze, lasy – na letni odpoczynek każdy może wybrać dogodne dla siebie okoliczności przyrody. Ale wakacje to też wydatki. Gdzie będzie drożej niż przed rokiem? Gdzie można spodziewać się w sezonie tłumów a gdzie będzie spokojniej?

Lato już w pełnej krasie, a kto jeszcze nie zarezerwował kwater na lato, powinien sprawdzić nie tylko pogodę ale i ceny.

 • Pomorze

W tym roku ceny na Pomorzu za wynajęcie pokoju na wakacje niewiele będą się różnić od ubiegłorocznych. Nieco więcej trzeba będzie zapłacić za pokój hotelowy, na tym samym poziomie, co w 2011 r. powinny pozostać ceny w pensjonatach.

Ceny w hotelach nad morzem na Półwyspie Helskim są wyższe o kilka procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. “W hotelu nad morzem we Władysławowie przy opłacie 200-360 zł za pokój dwuosobowy za dobę cena wzrosła o 10 zł” – poinformowano w hotelu położonym nad samym morzem. “O 10 zł wzrosła opłata za każdy pokój” – dodano.

W nadmorskim hotelu w Jastrzębiej Górze poinformowano, że “ceny w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły o 15 zł za każdy pokój”. W tym obiekcie w najwyższym sezonie doba w pokoju dwuosobowym kosztuje 275 zł plus obowiązkowa stawka żywieniowa w wysokości 80 zł za dobę. Do tego doliczyć należy opłatę za miejsce parkingowe w wysokości 10 zł za dobę. “Wszyscy nad morzem podnoszą ceny za pobyt, to my też podnieśliśmy” – tłumaczył recepcjonista. Jak poinformowano, “ceny gastronomii w hotelu są takie same, jak w ubiegłym roku”.

Natomiast, w kilku obiektach w Pomorskiem, w porównaniu z 2011 rokiem, nie zmieniły się ceny pobytu w pensjonatach.

We wszystkich hotelach i pensjonatach zwracano uwagę, że “coraz więcej osób już zarezerwowało sobie pobyt i na okres lipiec-sierpień jest już coraz mniej miejsc”.

40-50 zł – tyle średnio kosztuje nocleg dla jednej osoby w gospodarstwie agroturystycznym na Pomorzu. “Najczęściej są to pokoje z łazienkami, a w cenę często wliczone jest śniadanie” – wyjaśniła Barbara Chechłowska, prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu skupiającego około 70 gospodarstw zlokalizowanych głównie w okolicach Gdańska. Jak dodała, w ofercie członków organizacji są także kwatery, w których zanocować można już za 20 zł.

Chechłowska zaznaczyła, że ceny w większości gospodarstw nie zmieniły się od pięciu lat. “Nie możemy ich podnieść, bo od lat konkurencję robią nam zagraniczne kurorty, nie możemy też cen zniżyć, bo wówczas wynajem zupełnie przestałby się opłacać” – wyjaśniła prezes.

Jedną z głównych atrakcji, z jakich skorzystać mogą turyści przebywający na Kaszuby, jest możliwość pożeglowania. Osoby nie posiadające własnych łodzi mogą je wypożyczyć. W sezonie za taką usługę trzeba zapłacić, w zależności od wielkości łodzi, średnio od 100 do 300 zł. za dobę. Jak poinformował właściciel jednej z wypożyczalni we Wdzydzach, Ryszard Józefowicz, ceny wynajmu sprzętu nie zmieniły się tutaj od lat. “U mnie są takie same od 10 lat” – wyjaśnił.

Z kolei wynajem kajaka kosztuje na Kaszubach średnio 10 zł, roweru wodnego – 15 zł, łodzi wiosłowej – 10 zł, a łodzi motorowej – 20 zł za godzinę. Przy wynajmie na dłuższy czas (np. na kilka godzin), wypożyczający mogą liczyć na zniżki. Jak powiedział właściciel jednej z wypożyczalni na Kaszubach, ceny za wynajem sprzętu nie zmieniły się od kilku lat.

Drożej niż na Kaszubach trzeba zapłacić za wynajem kajaka w Gdańsku. W Klubie Wodnym Żabi Kruk godzina korzystania z najtańszego – jednoosobowego sprzętu, kosztować będzie od 1 czerwca 15 zł, z kolei wynajęcie na ten sam czas dwuoosobowego kajaka – 20 zł, a trzyoosobowego – 30 zł. Tu także stosowane są promocje przy wynajmie na kilka godzin. Jak poinformował Przemysław Siudem z Żabiego Kruku, prowadzona przez ten klub wypożyczalnia jest jedynym tego typu punktem w mieście, a ceny w tym roku wzrosły o kilka procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

 • Dolny Śląsk

Nowe trasy turystyczne, m.in. dla miłośników wypoczynku w siodle, kajakarzy czy rowerzystów czekają latem na turystów na Dolnym Śląsku. Z szacunków biur turystycznych wynika jednak, że urlop będzie kosztował więcej niż przed rokiem.

Miłośników turystyki konnej zainteresuje nowo powstały Sudecki Szlak Konny. Trasa biegnie przez całe południe Dolnego Śląska od Kotliny Kłodzkiej przez Góry Sowie, Karkonosze, Pogórze Izerskie aż po Bory Dolnośląskie. Znajduje się na niej 40 punktów, w których można przenocować, oporządzić konia oraz odpocząć.

“360-kilometrowa – oznakowana trasa – pozwala na spędzenie dwóch tygodni w siodle zwiedzając atrakcyjne miejsca: góry, zamki i pałace” – powiedział Jarosław Charłampowicz, prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej we Wrocławiu.

Turyści, którzy lubią wodne kąpiele, wędkowanie czy spływy kajakowe tegoroczne wakacje mogą spędzić w Dolinie Baryczy, ok. 60 km od Wrocławia. Można tu nie tylko popływać kajakiem, pojeździć na rowerze, ale i wybrać się na fotograficzne safari, zjeść karpia, samodzielnie złowionego w Stawach Milickich.

W łowiska obfituje też Kotlina Jeleniogórska; a stąd już tylko kilkanaście kilometrów do Karkonoszy. Tu na turystów czekają szlaki górskie, trasy rowerowe; w hucie szkła w Szklarskiej Porębie można obserwować, jak wytapia się szkło; jest park dinozaurów, kolejka linowa.

W Karpaczu zorganizowano Western City – miasteczka kowbojów. “W słoneczne dni z salonu można podziwiać niezwykłą panoramę Karkonoszy z ich najwyższym szczytem, Śnieżką” – zachęcał Charłampowicz.

Sam Wrocław, stolica regionu, swoją ofertę poszerzył o turystykę wodną. “Poza mistrzostwami EURO 2012 można przeżyć w mieście niezwykłe chwile pływając Odrą. Wypożyczając łódkę lub kajak w Zatoce Gondoli niedaleko Panoramy Racławickiej w ciągu zaledwie kilku chwil znajdziemy się w samym sercu miasta” – mówił prezes DOT.

Pracownicy biur turystycznych twierdzili, że w tym roku dolnośląskie oferty wakacyjne są droższe niż przed rokiem. Tygodniowy pobyt w górach 4-osobowej rodziny w prywatnym pensjonacie o średnim standardzie, bez jedzenia to koszt ok. jednego tys. zł. Więcej kosztuje urlop we Wrocławiu. “Trudno jednak mówić o koszcie, bo to wszystko zależy od standardu, na jaki może sobie pozwolić turysta” – powiedziała PAP p. Agnieszka z wrocławskiego biura podróży.

 • Bieszczady

Ceny usług turystycznych w Bieszczadach i Beskidzie Niskim podczas tegorocznych wakacji powinny być podobne, jak przed rokiem. Turystów może przyjechać więcej niż w poprzednim sezonie – uważają przedstawiciele branży.

“W gospodarstwach agroturystycznych, które mają ponad trzy tysiące miejsc noclegowych, przenocować można już za 25 zł. Natomiast w niektórych schroniskach górskich i młodzieżowych nocleg kosztuje nawet nieco poniżej 25 zł od osoby” – powiedział Jacek Łeszega z Bieszczadzkiego Centrum Informacji Turystycznej w Lesku.

Zdaniem Michała Regla z Bieszczadzkiego Centrum Informacji i Promocji Turystycznej w Ustrzykach Dolnych, “w czasie wakacji nie powinno być kłopotów ze znalezieniem noclegu w cenie 25-50 zł za dobę”. “Ceny usług turystycznych nie będą niższe, ale nie należy się spodziewać podwyżek” – dodał.

Obaj zaznaczają, że droższe są pobyty w hotelach i pensjonatach, ale także tam nie powinno być drożej niż przed rokiem. W ocenie Łeszegi, dzienne wyżywienie od osoby powinno kosztować 30-40 zł. Niektóre ośrodki mają już obłożenie do końca września” – zaznaczył.

Regiel zauważył, że “sądząc po bardzo udanym długim majowym weekendzie, powinien to być dobry sezon w Bieszczadach”.

Bieszczadzka Kolejka Leśna w tracie majowego weekendu przewiozła 8,5 tys. pasażerów. “To rekordowa liczba podróżnych. Mam nadzieję, że podobnie będzie w pełni sezonu” – powiedział Stanisław Wermiński, prezes fundacji zarządzającej bieszczadzką wąskotorówką.

Na podwojenie liczby zwiedzających skansen archeologiczny “Karpacka Troja” w Trzcinicy liczy dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski. Skansen jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.

“W ub. roku skansen odwiedziło 60 tys. osób. Myślę, że w tym roku możliwe będzie dwukrotne zwiększenie. Przemawia za tym bardzo dużo zwiedzających w kwietniu i maju. Aktualnie mamy rezerwacje do pierwszych dni lipca” – podkreślił.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się także, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, zagroda pokazowa żubrów w Mucznem w Bieszczadach. Przez kilka dni na początku maja odwiedziło ją ponad cztery tysiące osób – poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 • Mazury

Mazury nie drożeją – twierdzą touroperatorzy i zapewniają, że turyści, którzy tego lata będą odpoczywać nad mazurskimi jeziorami, nie zapłacą więcej niż przed rokiem za jedzenie, czarter łodzi, czy nocleg w gospodarstwie agroturystycznym.
Przedsiębiorcy turystyczni przyznają, że w tym roku “stawiają na ilość i jakość, a nie cenę”. Dlatego zdecydowana większość z nich utrzymała ceny sprzed roku, a niektórzy nawet je obniżyli.

“Firm czarterowych jest na Mazurach tak wiele, że nie ma co podnosić ceny. To już nie są te czasy, że łodzie na sezon rezerwowało się w styczniu, czy lutym. Teraz by przyciągnąć klienta trzeba mu zaoferować jak najwięcej, czyli lepszy standard w cenie takiej, jak ma konkurencja, ale w żadnym razie drożej. Stosuje się też promocje, czy rabaty, np. dla tych, którzy biorą łódź na tydzień, czy dłużej” – powiedział PAP wynajmujący od kilkudziesięciu lat łodzie Marian Bełbot. Przyznał, że jego firma nie podniosła cen od 4-5 lat.

Jacht żaglowy można wypożyczyć teraz na Mazurach już za 130 zł (za dobę), w sezonie cena ta wzrośnie do około 200 zł. Taka różnica w cenach poza sezonem i w jego trakcie ma zachęcić turystów do żeglowania także w maju, czy czerwcu.

Nie zdrożały też noclegi w gospodarstwach agroturystycznych – za łóżko średnio trzeba zapłacić 30 zł. Zbigniew Jatkowski z popularnego portalu, który oferuje pośrednictwo usług turystycznych na Mazurach powiedział , że standard wielu kwater znacznie się podniósł przy zachowaniu cen sprzed roku.

“Ludzie zrozumieli, że trzeba gościowi oferować wysoki standard, dlatego w wielu kwaterach goście nie korzystają ze wspólnych łazienek, a mają swoje, przy pokojach – to kiedyś nie było powszechne” – powiedział Jatkowski. Dodał, że wielu właścicieli gospodarstw agroturystycznych jesienią i zimą remontowało i odświeżało kwatery, by gościom zaoferować schludne pokoje.

W porównaniu z rokiem ubiegłym nie wzrosły ceny w restauracjach, np. dwudaniowy obiad w Giżycku można zjeść już za 15 zł, porcja pierogów ruskich kosztuje 13 zł, tyle samo trzeba zapłacić za 3 naleśniki z czekoladą, z serem są o 2 zł tańsze. Gałka lodów kosztuje na Mazurach średnio 2 zł, tyle samo suchy gofr, za sos do placka trzeba zapłacić dodatkową złotówkę. Spadły też ceny mazurskich pamiątek. Zofia Wójtowicz w swoim stoisku żeglarskim przy kanale łuczańskim sprzedaje w tym sezonie żeglarskie czapki za 20 zł, tj. 2 zł taniej niż przed rokiem. “Liczę za to na większy obrót, nie ma co śrubować cen, trzeba gości przyciągać niższą ceną ale wyższą jakością” – dodała.

Z danych urzędu marszałkowskiego wynika, że latem na łodziach na jeziorach śpi nawet 40 tys. żeglarzy. Szacuje się, że drugie tyle ludzi odpoczywa w gospodarstwach agroturystycznych.

 • Suwalszczyzna

Firmy turystyczne na Suwalszczyźnie spodziewają się mniej turystów niż w ubiegłym roku, dlatego w większości nie podnoszą w tym roku cen za swoje usługi.

Jak poinformowała Renata Zakrzewska z Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej w Suwałkach, oferujący kwatery sygnalizują w tym roku mniejsze zainteresowanie noclegami i w związku z tym nie zamierzają podnosić cen za usługi turystyczne.

“Jest dużo mniej zapytań, maili, telefonów. Właściciele kwater są trochę zaniepokojeni. Jednak wielu z nich ma swoich stałych klientów, więc wierzą, że nie będzie tak źle, jak się zapowiada” – dodała Zakrzewska.

Hanna Borys-Maluchnik z biura podróży w Suwałkach powiedziała, że kwatery na Suwalszczyźnie są dość drogie, droższe niż w innych regionach turystycznych i – według niej – w tym roku może to mieć duże znaczenie na frekwencję w pensjonatach i w kwaterach agroturystycznych.

Na Suwalszczyźnie można znaleźć nocleg za 25-30 zł, ale oferty o wyższym standardzie – to już koszt 60-70 zł za osobę.

Właścicielka biura podróży w Augustowie Elżbieta Kamińska poinformowała PAP, że mniejszym zainteresowaniem niż wcześniej cieszą się wycieczki na Litwę, do Wilna czy Trok. “Ceny minimalnie – o 10 procent podnieśliśmy, bo drogie jest paliwo, waluta nasza słabnie, ale za to dbamy o jakość tych wycieczek” – dodała Kamińska. Według niej, małe zainteresowanie wycieczkami jest spowodowane informacjami w mediach, dotyczącymi traktowania Polaków na Litwie.

Borys-Maluchnik poinformowała, że w tym roku nie ma w ogóle zainteresowania wycieczkami do innych krajów bałtyckich i Sankt Petersburga.

Cen nie podnoszą także Żegluga Augustowska i Wigierska Kolej Wąskotorowa. Podróż statkiem Kameduła po jeziorze Wigry również nie będzie droższa. Na tym samym poziomie pozostają także ceny w wypożyczalniach sprzętu wodnego i ceny pól namiotowych.

 • Kujawsko-pomorskie

Choć koszty noclegów i atrakcji pozostają na stałym poziomie, branża turystyczna w regionie kujawsko-pomorskim obserwuje z niepokojem rosnące ceny wypoczynku. Koszty rosną z powodu wysokich cen paliw i żywności.

Ceny noclegów – z reguły pierwsza rzecz jaką interesują się turyści planujący dłuższy urlop w jednym miejscu – od dwóch lat pozostają na ustabilizowanym poziomie. Jak podkreślają hotelarze z regionu kujawsko-pomorskiego, niewielki wzrost cen widać w przypadku najdroższych miejsc noclegowych, ale nastawione są one na klientów biznesowych, dla których nie jest to znacząca dolegliwość, a w przypadku liczniejszych rezerwacji (np. z okazji kongresów czy konferencji) stawki są negocjowane indywidualnie i goście mogą liczyć na znaczne upusty.

Oferta tańszych noclegów, adresowana do przeciętnych turystów, pozostaje na ubiegłorocznym poziomie. Już za kilka złotych dziennie przenocować można w namiocie ustawionym na kempingu lub za 10-15 zł zaparkować w takim miejscu i podłączyć do prądu wóz kempingowy.

Jednym z najoryginalniej położonych tego typu miejsc jest kemping “Tramp”, który znajduje się tuż obok Dworca Głównego w centrum Torunia. Także tu nocleg pod “własnym dachem” jest możliwy już od 6 zł, ale pobyt w domku kempingowym to już wydatek od 50 do 120 zł za dobę.

Niewygórowane ceny oferują także liczne w Kujawsko-Pomorskiem gospodarstwa agroturystyczne. Przeciętnie ceny za dobę pobytu rozpoczynają się od 25-40 zł, ale są też oferty pobytu w domach o bardzo wysokim standardzie, gdzie jednak – mimo cen na poziomie 200-300 zł za dobę – rezerwować pobyt trzeba często z dużym wyprzedzeniem.

Typowe hotele w regionie utrzymują stałe ceny od dłuższego czasu, zwykle rozpoczynające się od 110-150 zł za dobę w obiektach o niższym standardzie. Bydgoskie hotele nastawione są głównie na turystów biznesowych i stosują wyższe stawki w dni powszednie. Z kolei w Toruniu duża liczba klientów to także wycieczki “tranzytowe”, które zatrzymują się na jedną noc po drodze i zwiedzają atrakcje miasta niejako przy okazji.

“Cała branża z coraz większym wysiłkiem prowadzi działalność, ale podstawy finansowe podkopują teraz głównie szybko rosnące ceny wyżywienia i paliwa. Zamożność polskich turystów nie rośnie w takim tempie, jak koszty wynajęcia autokaru, czy wykupienia posiłków dla grup i te dwie pozycje często stawiają pod znakiem zapytania powodzenie oferty” – powiedział Paweł Bukowski, przewodnik po Toruniu.

Uważany za jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych regionu – Toruń ze swoim gotyckim Starym Miastem – przyciągnął w ubiegłym roku ponad 1,6 mln turystów. W tej liczbie prawie co czwarty to cudzoziemiec, ale drugie tyle było samych mieszkańców regionu. Na nocleg w mieście zdecydowało się nieco ponad 230 tys. turystów.

 • Małopolska

Turyści wybierający się na wakacyjny wypoczynek pod Tatry, za noclegi w hotelach i popularnych kwaterach prywatnych nie zapłacą więcej niż w ubiegłym sezonie letnim – powiedział PAP szef Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki.

“Ceny w Zakopanem należą do niższych w Polsce. W tym roku nie przewidujemy żadnych podwyżek cen” – zapowiedział Kawecki. Zapewnił, że wakacyjna oferta turystyczna w Zakopanem będzie bardzo bogata. “W sierpniu odbędzie się największa impreza kulturalna pod Giewontem, 44. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich” – dodał.

Ceny w popularnych kwaterach prywatnych w mieście pod Giewontem wahają się od 25 do 40 zł od osoby, w zależności od standardu i lokalizacji. Ceny wakacyjnego pobytu w hotelach wynoszą od 130 zł w obiektach trzygwiazdkowych, do około 200-400 zł w hotelach o najwyższym standardzie.

Jak powiedziała Barbara Strączek z biura turystycznego Trip w Zakopanem, turyści już zaczęli rezerwować miejsca w hotelach. “Ruch rezerwacyjny rozpoczął się po wydłużonym weekendzie majowym” – powiedziała.

Prywatni kwaterodawcy spodziewają się rezerwacji miejsc dopiero od połowy czerwca.

Według szacunków Tatrzańskiego Parku Narodowego, każdego roku Tatry odwiedza około 3 mln turystów. Oprócz górskiej przyrody, górale oferują turystom m.in. wypoczynek w kilku aquaparkach z wodami geotermalnymi. W regionie powstaje też coraz więcej luksusowych hoteli.

Na udany sezon liczą pienińscy flisacy, którzy przewożą turystów przełomem Dunajca, jednak – jak mówią – wszystko zależy od pogody. W tym roku osoba dorosła za przeprawę Przełomem Dunajca na trasie od przystani początkowej w Sromowcach-Kątach do Szczawnicy zapłaci 46 zł, a do Krościenka 55 zł. Bilet dla dziecka w wieku do 10 lat będzie kosztował o połowę mniej. Grupy zorganizowane mogą liczyć na specjalne zniżki.

Specjalną ofertę dla turystów wybierających się w Tatry przygotowują także Słowacy. “Przyjeżdżając na siedem dni, turyści zapłacą tak jak za pięć dni pobytu” – powiedział Dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce Jan Bosznovicz.

Słowacy szykują również specjalne pakiety wypoczynkowe, sprzedawane z biletem samolotowym z Warszawy i Gdańska do Popradu. Cena ta będzie zawierała przelot, transfer z lotniska, zakwaterowanie i wyżywienie. “Bonusem będzie darmowy wyjazd kolejką w Tatrach, lub darmowy przewóz sprzętu golfowego na pole golfowe koło Popradu” – poinformował Bosznovicz. Dodał, że słowaccy hotelarze obawiają się osłabienia złotówki w relacji do euro. “To jest największe zagrożenie, jeżeli chodzi o polskich turystów” – powiedział.

Ceny noclegów w słowackich kurortach pod Tatrami zaczynają się od 10 euro. Śniadanie i obiadokolacja to wydatek około 7 euro.

Jak ocenił starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, sezon wakacyjny w 2011 roku na Podhalu był najlepszy od sześciu lat. Najwięcej turystów wybrało się w Tatry w drugiej połowie wakacji, na co wpływ miała pogoda. Jego zdaniem wielu turystów na wakacyjny wypoczynek wybrało Tatry, rezygnując z zagranicznego wyjazdu ze względu na sytuację ekonomiczną.

Źródło PAP

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

38 komentarzy

 1. 779974 402569Thanks for this fantastic post! It has long been extremely valuable. I wish that you will carry on posting your wisdom with us. 289459

 2. go to my site pisze:

  938192 879073hi!,I like your writing so a great deal! share we communicate far far more about your article on AOL? I need a specialist on this region to solve my dilemma. Could be thats you! Searching forward to see you. 654561

 3. colege11 pisze:

  364100 569332Terrific paintings! That is the type of information that are meant to be shared about the net. Shame on the seek for no longer positioning this publish higher! Come on over and consult with my internet site . Thank you =) 173936

 4. 712662 918097Awesome weblog, Im going to spend a lot more time researching this subject 894017

 5. 895115 17242There is noticeably a bundle comprehend this. I suppose you produced specific nice points in functions also. 133665

 6. 122652 268637The urge to gamble is so universal and its practice so pleasurable, that I assume it must be evil. – Heywood Broun 315263

 7. 218528 219802Constructive criticism is usually looked upon as becoming politically incorrect. 532461

 8. 535853 311783Merely a smiling visitor here to share the enjoy (:, btw great pattern . 491969

 9. UK Chat Rooms pisze:

  517443 558688I discovered your weblog post internet site on the search engines and appearance several of your early posts. Always preserve the top notch operate. I additional the Feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading significantly far more on your part down the line! 100016

 10. 40464 715349Hi, Neat post. Theres a issue along with your internet site in internet explorer, could test this IE nonetheless will be the marketplace leader and a good portion of folks will omit your excellent writing because of this issue. 153594

 11. 993868 471278This web page is known as a stroll-by for all the info you wished about this and didnt know who to ask. Glimpse appropriate here, and you will positively discover it. 353263

 12. DMPK Service pisze:

  572390 434390Good job on this article! I genuinely like how you presented your facts and how you produced it fascinating and straightforward to understand. Thank you. 734124

 13. 797158 546778Several thanks for the great post C Id enjoyable reading it! That i really like this weblog. 461374

 14. 638642 797111I genuinely like your writing style, excellent information , thankyou for putting up : D. 208731

 15. Teen Chat pisze:

  611237 271896Music began playing anytime I opened this web site, so irritating! 33803

 16. 591462 742068Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? Im kinda paranoid about losing everything Ive worked hard on. Any suggestions? 895165

 17. 29388 60552I come across your webpage from cuil and its high quality. Thnkx for giving this sort of an incredible post.. 706610

 18. 542597 97708excellent . Thanks for informations . Ill be back. Thanks once more 599579

 19. Share Movies pisze:

  379858 953364I enjoyed reading your pleasant internet site. I see you offer priceless info. stumbled into this internet site by chance but Im sure glad I clicked on that link. You certainly answered all of the questions Ive been dying to answer for some time now. Will certainly come back for a lot more of this. 102470

 20. 769060 874449Does your internet site have a contact page? Im having trouble locating it but, Id like to send you an e-mail. Ive got some suggestions for your weblog you may be interested in hearing. Either way, great weblog and I appear forward to seeing it develop over time. 57485

 21. PK/PD drivers pisze:

  137321 333521What is great respecting is dealing with instead of depending on. 119674

 22. 829197 270618You produced some decent points there. I looked on the internet for the concern and discovered most individuals will go along with along with your site. 987606

 23. 429937 678679Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is amazing weblog. A great read. Ill surely be back. 764769

 24. 420065 223316Thankyou for all your efforts which you have put in this. very fascinating information . 769400

 25. 602161 567288Great weblog, Im going to spend a lot more time reading about this topic 212906

 26. uniccshop tor pisze:

  627489 251972Possible need all types of led tourdates with some other fancy car applications. Several also offer historic packs and other requires to order take into your lending center, and for a holiday in upstate New York. ??? 965049

 27. 645070 917725Hi there, just became alert to your blog by way of Google, and found that it is truly informative. Im gonna watch out for brussels. Ill be grateful in case you continue this in future. A great deal of folks will probably be benefited from your writing. Cheers! 930027

 28. gvk bio pisze:

  552650 337049As I web site possessor I believe the content material here is rattling wonderful , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck. 196239

 29. Lanett pisze:

  11542 95449i always enjoy to do blog hopping and i stumbled upon your blog .”~; 838947

 30. GVK Bio pisze:

  37597 953607I added this article to my favorites and plan to return to digest much more soon. It is simple to read and comprehend as effectively as intelligent. I truly enjoyed my 1st read through of this article. 924247

 31. 38080 251627Youre so cool! I dont suppose Ive read anything in this way before. So nice to locate somebody by original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this fabulous web site is one thing that is necessary on the internet, a person with a bit of originality. beneficial project for bringing a new challenge towards internet! 111456

 32. 124144 175141Located this on MSN and Im happy I did. Well written article. 721536

 33. 406848 158773Read more on that great Post, I linked to you Thank you. 278712

 34. 23403 410362its fantastic as your other articles : D, regards for posting . 789449

 35. Gvk bio pisze:

  689694 8655Sweet web web site , super style and style , rattling clean and utilize genial . 427358

 36. 919660 547288I very pleased to locate this internet site on bing, just what I was searching for : D too bookmarked . 870290

 37. 455070 529206I surely did not realize that. Learnt some thing new these days! Thanks for that. 717975

 38. 491548 646976I believe this internet website contains really superb composed articles posts . 240201

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...